1. 30.
  Bir Anadolu Kaplanı daha iflas etmiştir. Söylüyoruz oy verdiğiniz bu adamların yanlış politikaları en çok yine sizi vuracak.

  http://www.hurriyet.com.t...iye-iflas-davasi-40773207

  Bu arada dolar tüm dünyada düşerken (dolar endeksi yine 90'ın altına indi) bizde üç günde on kuruş primle 3.90'a vurdu. FED'i fiyatlamıyor, patlayan cari açıktan dolayı yükseliyorsa FED faiz artırımı sonrasında 4 lirayı görür.
  2 ... asuregibisurat
 2. 31.
  2018 yılında bir ekonomik krizin pençesine düşme ihtimalimiz yüksek. Bu kriz sanıldığı gibi bölgesel değil küresel bir kriz olacak.

  Krizin bir çok irili ufaklı küçük hisseli uzak ortağı olsa da aslan payını alan başat sorumlu devletlerdir. Devletlerin nezlinde de demokrasidir. Krizden demokratik yöntemleri kullanarak çıkmaksa imkansızdır.

  Neden demokrasi? Demokrasi yunan adalarında 3 bin insanı idare etmek üzere ortaya atılmış bir sistemken bugün 7,6 milyarlık bir gezegenin yönetim şekline dönüştü. içinde bulunduğumuz bilimsel devrim ve dijitalleşme çağını kitlelerin anlayacağı ve onu anlamak suretiyle en doğru seçimi yapacağı varsayımı son 20 yılın en büyük zırvasıydı. Bu zırva küresel borç stokunu 40 trilyon dolardan 300 trilyon dolara çıkardı. Ülkemizde de herkesin iki anahtarı var ama bol bol da borcu var. işte demokrasinin ortaya çıkardığı sistem bu oldu: obez bir devlet, obez seçmenler, köhnemiş kafa yapıları.

  Ne yapmalı?

  Öncelikle işe demokrasinin kesin olarak içinde bulunduğumuz bilimsel devrim çağına uygun olmadığını kabullenmek suretiyle demokrasiden vaz geçmeli. Devleti olabildiğince küçültüp insanların serbest piyasada özgürce kendilerini gerçekleştirmelerine izin vermeli. Batan batmalı, çıkan çıkmalı ki batanlar çıkabilme ihtimali olanları da kendileri gibi zombiye çevirmesin.

  Ne olacak?

  Küresel kriz borcun bu seviyeye geldiği bir ortamda kim ne derse desin kaçınılmazdır. insanlar ya bireysel özgürlüklerin önemini keşfedip devleti ilelebet sınırlamak yoluyla devletlerin köpek dişlerini sökecekler ya da devletleriyle birlikte gerileme sürecine devam edecekler. Bunu başarabilen, devletlere karşı bireyse özgürlükleri ilerleten devletler krizden kısmen daha az etkilenip geleceğe daha umutla bakacaklar.

  Süreçte değerli metaller algı kırılmalarının ve epistemolojik çöküşlerin yaşanmasıyla birlikte, abd ve ab'nin dünya ekonomisindeki payının azalmasıyla birlikte değerlenecekler. Özellikle 40 yıllık bir dönemde kıtlık çıkabilecek lityum gibi metallerin fiyatlarının yeni rekorlar kırması muhtemel.

  Enerji fiyatlarındaki düşüş halkın tek sığınağı olacak. Tarım ürünleri, özellikle kanser yapma oranı düşük gdo'suz veya az gdo'lu ürünler stratejik öneme sahip olacak. Afrika, özellikle sahra altı afrika çok garip bir döneme giriyor.

  Önümüzdeki 5 yıl içinde çin ab'yi ekonomik büyüklük olarak geride bırakacak. Çin dijitalleşmeyle yeni ipek yolu projelerini birlikte yürüterek 21. yüzyılda amerikan yüzyılı sonrası dönemde daha etkin olmanın derdinde. Bu konuda çin'in abd'den sonra en büyük ticaret ikinci ticaret ortağı olan hindistan ile birlikte (aralarında çeşitli sorunlar olsa da) yeni bir çağda yeniden güçlü olma derdine düşeceği zannediliyor.

  2022 yılına gelindiğinde küresel büyümenin %3,8 olacağı tahmin ediliyor. Bunun %1,3'lük kısmı çin ve hindistan kaynaklı olurken %0,78'lik kısmı kuzey amerika(abd+kanada) ve bugünki ab kaynaklı olacak.

  2008 yılından sonra denge noktasına gelen büyüme meselesi 2022 yılına geldiğimizde çin ve hindistan önderliğindeki doğu ülkelerinin farkı açmasını sağlayacak.

  Bunun dışında 2022 yılında kuzey amerika ve ab'nin dünya ekonomisinden aldığı pay 2022 yılında %45 olurken çin ve hindistan'ın payı %21,6 olacak.

  Çin ve hindistan'ın başı çektiği brick beşlisi altına dayalı yeni bir dünya ticareti kurmanın peşindeler. Abd ve ab'nin rezerv para diye dikte ettikleri dolar ve euro2nun balonu sönmese de önümüzdeki 5 yılda hava kaçırmaya devam edecek.
  ... zorr0
 3. 32.
  https://tr.sputniknews.co...ybinda-dunya-lideri-oldu/
  ... asuregibisurat