1. 1.
  tarkan, sertap erener, yaşar kemal gibi zamanında sivrilen dünya gündeminde ön plana çıkan türkler oluyor, 2018'de ise geçmiştekiler pek hatırlanmaz yeni trendler yeni fenomenler türer. işte şubat 2018 itibariyle en dünya medyasında trend topic olan 15 türk:
  1- (bkz: nusret) salt bea hareketiyle trend oldu an itibariyle dünyanın en popüler türk'ü konumunda
  2- (bkz: metin hara) dünyanın en güzel kadınının kalbini çalan gizemli erkek olarak günlerce avrupa magazinin gündem maddesi olmuş..
  3- (bkz: mesut özil) alman sayanlar olsa da mayası türk. lacazette'nin dediği gibi bir çok otoriteye göre dünya futbolunun en iyi 10 numarası konumunda. arsenal'in en çok kazanan futbolcusu konumunda aynı zamanda
  4-(muhtar kent) su ve çay'dan sonra dünyada en çok tüketilen 3.cü içecek olan cocacola'nın ceo'su olmak kolay olmasa gerek.
  5- (bkz: mehmet öz) nam-ı diğer dr. öz amerikanın en popüler doktoruysan haliyle dünyanında en popüler doktoru oluyosun..
  6- (bkz: mert alaş) kim kardashian, kyliee jenner, kate moss, irina shayk gibi dünyaca ünlü modellerin fotoğrafçısı.
  7- (bkz: orhan pamuk) nobel ödülü'nün ekmeğini 2018'de de yiyen global yazar.
  8- (bkz: turkish airlenes) türk hava yolları dünyanın en büyük 5 havayolundan biri.
  9- (bkz: beko) barcelona'ya 3 yıl için forma reklamında yer alması karşılığında 57 milyon euro ödemiş global marka.
  10- (bkz: beşiktaş) dünyanın takip ettiği champions league'de son 16'ya kalmak beşiktaşı hindistan'da da güney kore'de de popüler hale getirmiştir.
  11- (bkz: cedi osman) nba şampiyonluk adayı cleveland cavaliars'te lebron james ile aynı takımda mücadele etmek çin'de de japonyada da fenomen olmak demektir.
  12- (bkz: fenerbahçe doğuş) global anlamda olmasa da avrupa çapında basketbolun bir numarası olan euroleague'de son 3 sezonda 2 defa final oynamak her takımın harcı değil.
  13- (bkz: emre can) sierre leon'lu küçük çocuğun sırtına gerçirdiği liverpool formasında emre can yazıyorsa bu adam global olmuş demektir.
  14- (bkz: enes kanter) fetöcü deyip dursak da nba'da oynayan en iyi türk olduğu gerçeğini değiştirmez. evet yanlış anlamadınız kökenleri van'a dayanan enes kanter 70 milyon dolar karşılığında 4 yıllık sözl. imzalamış.
  15- (bkz: hamdi ulukaya) birazda ticaret başarıları ön plana gelsin. abd'nin en büyük yoğurt devi chobani'nin erzincanlı ceo'su hamdi ulukaya.
  6 -2 ... ritmo