1. ?.
  2009 un darwin yılı secilmesi ve evrim eğitimi gibi bilimsel gerceklerin tartışılacağı yıl olmasıdır.
  1 ... badhabit
 2. ?.
  (bkz: ben bir rüya gördüm)
  ... neandertal
 3. ?.
  darwin bilimsellik kelimelerinin yanyana pek şık durmadığı seçimdir.
  2 -3 ... imgelerle konusan adam
 4. ?.
  unesco ya göre budur.
  (bkz: 2009 katip çelebi yılı)
  1 ... pilotmont
 5. 1.
  evrim teorisiyle yeni bir çığır açmış bir bilim insanını onore etmek için gerçekleştirilmiş eylemdir.
  1 ... wokaltwinter
 6. 2.
  evrim teorisi ders kitaplarindan cikartilmalidir diyen yobaz zihniyetteki kişileri sinirlendirecek olay.
  1 ... drankmus
 7. 3.
  Charles Darwin'in doğumunun 200. yılında bilim adına düzenlenen etkinlik.

  ayrıntı için:
  http://www.darwinyili.org/

  Bilim insanları, yazarlar ve sendikaların basın açıklamasından:

  Bugün 12 şubat, Uluslararası Darwin Günü. Bundan 200 yıl önce, 12 şubat 1809'da büyük doğa bilgini Charles Darwin doğmuştu. Bunu göz önüne alan Uluslararası Biyolojik Bilimler Birliği (IUBS) ve UNESCO, bugünü 'Darwin Günü' ilan etti. Bu yüzden, 'Darwin Günü'; şu anda dünyanın pek çok yerinde kutlanıyor.

  içinde bulunduğumuz yıl aynı zamanda, Darwin'in yeryüzündeki canlı çeşitliliğini açıklayan 'Türlerin Kökeni' adlı yapıtının yayınlanışının da 150. yıldönümüdür. Dolayısıyla, 2009 yılı dünyada 'Darwin Yılı' ilan edilmiştir. Değişik ülkelerde farklı etkinlikler yapılmakta; çeşitli üniversitelerde, her türden eğitim kurumunda, herkese açık konferans ve toplantılarda, çeşitli kuruluşların etkinliklerinde Darwin ve evrim kuramı ele alınarak, kutlamalar yapılmaktadır. Benzer etkinlikler ülkemizde de gerçekleştirilecektir.

  Darwin'in, canlıların doğal seçilim yoluyla ortak bir kökenden günümüzdeki çeşitliliğe ulaştığı görüşünü ortaya attığı evrim kuramı, o denli büyük bir düşünsel devrimdir ki, insanın doğaya ve kendine bakışını değiştirmiştir. Darwin'in düşüncesi bununla da kalmamış, tıptan tarıma, teknolojiden sanata, sosyolojiden politikaya bütün alanları derinden etkilemiştir. Darwin'in yapıtı, insanlığın bilgi birikiminin artırılması ve refah ve mutluluğunun geliştirilmesinde önemli rol oynamıştır. Bilim insanları tarafından, biyolojinin olmazsa olmazı olarak kabul edilen evrim kuramı, insanın kökeninin kavranması; hastalıklarının anlaşılması; binlerce yıldır kullandığımız tarımsal ürünlerin verimliliklerinin artırılması; biyoteknolojik yöntemlerin insan ve doğa yararına akılcı kullanımı; akılcı çevre ve doğa koruma programlarının oluşturulması gibi bağlamlarıyla kaçınılmaz olarak modern gündelik yaşamın bir parçası olmuştur.

  Buna karşın evrim kuramı bir tür bilim düşmanlığının ana hedefi haline gelmiş bulunmaktadır. Dini inançlara dayandırılmak istenen bu evrim karşıtlığı, günümüzde uluslararası bir boyut kazanmıştır. Farklı dinlerin en yetkili temsilcileri evrim kuramının dini inançlarla çelişmek zorunda olmadığını ifade etmelerine karşın, büyük kaynaklarla beslenen yoğun bir kampanya, ülkemizde de yürütülmektedir. Bir bilimsel kuram, bir tür tahmin ya da sezgiden farklı olarak, maddi olgular üzerine temellendirilmiş bir yapıdır. Bilimsel okur-yazarlığın düşük olduğu toplumlarda bu gerçeğin genelde yeterince anlaşılmamasından da yararlanan bu saldırı, dinsel yaratılış inancını bilimsel gerçeklerin karşısına çıkarmaktadır. Böylece kişileri, içinde yaşayıp araçlarından yararlandıkları modern bilim dünyası ile inançları arasında bir seçim yapmaya zorlamaktadır.

  Bu genel bakış çerçevesinde, bilim insanları olarak, 2009'da Darwin ve evrim konulu etkinlikler düzenlemek; bunları ülkeye yaygınlaştırmak; ülkemizde bilimsel - akılcı düşünceye, evrimsel biyolojinin kanıtlarına karşı oluşturulan bilgi kirliğinin önüne geçmek için bir araya geldik. Darwin2009 adını verdiğimiz oluşumumuz, başta büyük kentler olmak üzere ülkenin pek çok yerinde bütün bir yıl boyunca değişik etkinlikler düzenleyecek, düzenlenmekte olanlara da yardım edecektir.

  Darwin ve evrim kuramına karşı yürütülen kampanya yalnızca biyolojinin bu temel kuramına değil, bilime ve bilimsel yönteme, akılcı düşünceye, aydınlanmaya da karşıdır. Bu nedenle, ülkemizin akılcı düşünceden yana kişi ve kurumlarını birlikte çalışmaya çağırıyoruz.
  -1 ... filleri kurtaran adam
 8. 4.
  UNESCO tarafından açıklanan, Bilim ve Teknik'in Mart sayısına kapak olan, ancak yayından önce tübitak başkan yardımcısı Ömer Cebeci tarafından sansürlenen ve Genel Yayın Yönetmeni Dr. Çiğdem Atakuman'ı dergideki görevinden aldıran eylem.

  ayrıntılar:
  http://www.hurriyet.com.t...ndem/11173176.asp?gid=229
  1 ... pecos kid