bugün

gece gece aklıma girmiş olan eylemdir. biraz geç kalmışta olsam zararın neresinden dönsek kardır diyerek işe koyuluyorum.

(bkz: sözlük bana karı bul lan allahsız)
Hiç fena olmayan durum , hem okuyup hem evleniceksin bu devirde tabi paran varsa . Benim yaşım gelmiş yahu .
evliliğe hazır olunmayan, çocuk sayılabilecek bir yaşta gereksiz bir işe girişmek demektir. Azıttın mı, sapıttın mı, acelen ne? Diye sorarlar adama. Hakikaten aceleniz ne? En az 26-27 yaş olmalı.
enteresan bir evlilik yaşı.

ilgili video içinde rezillikten başka bir şey değil. neymiş genç yaşta evlenmeyenlerin cinsellik düşünmekten beyin hücreleri ölüyormuş. bunu da peygamberleri söylemiş.

ulan demezler mi o dingile 600 lü yıllarda peygamber ne bilsin hücreyi diye? ee tabi adamlar alışmış dinin gereği deyip sabi sübyanı kucağına almaya milleti de kendileri gibi görmek istiyorlar ki yaptıklarına kılıf olsun.

hay ben bu vaazı veren hocanın suratına sıçayım.
halkımız için gayet normal hatta geç kalınmış bir evlilik.
askerde 20 yaşında 3 çocuk babası olan adamlardan çok gördüm.
hayalim olan ama kodumun maddiyatı yüzünden gerçekleştiremediğim eylem.
cicim aylarından sonra pişmanlıktır.
Atın pipisine sarılmakla eşdeğer bir eylemdir. Enerjinin merakın öğrenmenin doruklarda olduğu bir vakit seks arzusuna bir nevi yenik düşmektir. Kaldı ki iradesine bu kadar güvenemeyen insan ileride farklı durumlar karşısında nasıl ereksiy... pardon reaksiyon gösterir?
zinadan uzak tutucu güzel eylem.
2 yıl gecikmeli de olsa şahsen başardığım güzel bir eylemdir. kız arkadaşınla birlikte yaşamak gibi bir şey, tek fark bu birlikteliğin toplum gözünde de kabul edilir olması.
haklı bir sözdür. erken evlenmek insana sorumluluk yükleyeceğinden daha çabuk olgunlaşmasını sağlar. zinadan ve birçok başka günahtan uzak tutar. sadece bireysel değil toplumsal ahlak seviyesini de yükseltir. erken yaşta baba ya da anne olmak bunu bir seviye daha ileriye taşır. bunun gerçekleşebilmesi için bireylerin bunu istemesi, ailelerin desteklemesi ve devletin de politikalarını erken evliliği kolaylaştıracak hatta daha cazip kılacak şekilde üretmesi gerekir. her şey bununla düzelmez. ama bi yerden de başlamak lazım değil mi?
(bkz: iç güveysilik müessesesi)
Bir de 15 yaşında evlendirilenler var. Aradaki 5 yıl kim bilir ne büyük farklar ifade ediyordur insan ruhuna.
doğuda kızlar için hala uygulanan eylem ve maalesef ki keşke 20 olsa 16 yaşında bile evlendirilenler var daha da kötüsü bu kızlar 16 da evlenip 17 de anne oluyorlar. bırakın biraz hayatlarını yaşasınlar kendilerini tanısınlar ya ama nerede o kafada insanlar .
yüzlerce yıl öncesinde 15 yaşında bile evlenmek normaldi belki ama günümüzde 20 yaş evlenmek için çok erken. çağımızda 20 yaşındaki bir birey henüz psikolojik gelişimini tamamlamamış, hala maddi ve manevi yönden ebeveynlerine bağlı çocuk denilebilecek yaştadır. aile kurmanın aile olmanın ne demek olduğunu bile kavrayamaz 20 yaşındaki bir insan.

gözü açılmadan evlendirelim de karısına yuvasına bağlı olsun diye askerden gelir gelmez evlendirilen çocukların, 30lu yaşlara geldiğinde karısından bıkmış, gözü dışarıda erkeklere dönüşmesi ihtimalini hiç düşünmüyor aileleri ama toplumun her kesiminde bunun örneklerini görebiliriz.

şimdi olması gereken, bireylerin dışarıda göreceğini görmüş, yaşayacağını yaşamış, artık aile kurmaya karısına kocasına bağlı bir hayat sürmeye hazır olgunluğa eriştikten sonra evlenmeyi düşünmeleridir.

sonra müge anlı'ya çıkar evden kaçan gelininizi, karınızı, kocanızı ararsınız benden söylemesi. *
(bkz: benden geçti aşk)
Valla mis. Ben bile bazen kendime okudum da noldu demiyor değilim.
Evlenek mi?
5 çocuk yapılarak genel müdürlük düşünülebilir.
30dan sonra zor oluyor zira
o yaş için sağlıklı bir karar olmadığını düşünüyorum.
Erken yaş olduğu için bir çok şeyin yarım bırakılmış olabildiği olgudur.
Örneğin; okul gibi.
çok genç yaşta büyük bir hatadır. hayatını zindan edip her gün aynı suratı görüp bide ondan üç beş çocuk yapıp ölmek mi normal? şu siktiğimin dünyasına bir defa geliyorsun zaten ve bunu bu yaşta harcamak saçma.
Olmaması gerekendir. Evlenmek? 20 yaş?
Sanki tek amaç çoğalmakmış gibi millet ergenlikten başlıyor evlenilecek insan aramaya. Yapmayı bırakın böyle şeyleri artık.
Askerlikten sonraysa en mantikli eylemdir.
okurken ilk çocuğu,askerdeyken ikinciyi eline almak ama ilgilenememek ve büyütememek.sonuçta asosyal çocuklara sahip olmak.