bugün

Az evvel yaşanan olay.
Metrodaydım. Küçük bir çocuk ve ailesi olduğunu düşündüğüm dört kapalı kadın metroya girdi.

Bir ara küçük çocuk yukarıdaki demirlerden birine tutunmaya çalıştı. Döndüm ve dedim ki, "Daha çok süt içmen lazım".

Çocuk, "I'm not Turkish, I'm turist" dedi.
"ingilizce konuşabiliyor musun" dedim, ingilizce.
"Evet" dedi.

Sonra başladık sohbete.
+ "Kaç yaşındasın"
- "8"
+ "Nereden geldiniz buraya?"
- "iran"
+ "Büyüyünce ne olacaksın?"
- "Bilim adamı"

Ben şaşırdım tabi. Bu sefer o sormaya başladı.
- "Sen nerelisin?"
+ "istanbul"
- "Ne iş yapıyorsun?"
+ "Yazılım yazıyorum"
- "Bu arada Taksim'e gideceğiz, bir sonraki istasyon Yenikapı mı?"
+ "Evet. ikimizde aynı yerde ineceğiz. istersen yardımcı olabilirim?"
- "Teşekkür ederim. Arada sana mail atabilir miyim, konuşmak için"
+ "Elbette" dedim, kartımı verdim.

Sonra durdum ve şunu düşündüm,
Hangimiz ortadoğuda yaşıyoruz diye.
Hazırlık okuduğunu veya ingilizce bildiğini iddia edip konuşmaya çalışanlar, şu çocuk kadar konuşamıyor. Üstelik 8 yaşında.

Kısacası vay arkadaş.
(bkz: siktin formatı eyledin viran)
(bkz: sözlük formatı)
yabancı dil bilmemeyi, öğrenmemeyi matah bir sey halina getirmeyen bir milletin çocuğudur demek ki.

dil bilmeyen dünya liderimiz var bizim yahu. dil de ne?
vallah olay çocuk yaşta o dili görmekle alakalı. tabii ki konuşur. misal ben tatile geçen yıl marmarise 4 arkadaş gitmiştim. futbol sahasında 2 yabancı adam ve yanlarında en fazla 10 yaşında çocuk vardı. ben bunlardan oldum bizim arkadaşlar rakibimiz oldu. ama bu şerefsiz bebe bana hiç atmıyor pas. ben de dedim türkçe bu göt tam bir bencil diye. çocuk türkçe konuştu abi ben türküm dedi. ama 2 saattir kusursuz ingilizce konuşuyor. almanyada yaşamış almancası anadili. ingilizcesi kusursuz türkçesi mesut özil. yok daha neler amına koyim.
sonraki yaşlarda tabii ki öğrenilir ama 2 dili birbirine karıştırmaktan öğrenmemiz zorlaşıyor. ne kadar da 1 dili bilmek diğerini öğrenmeyi kolaylaştırıyor dense de bence zor. sonuçta ana dilimizce düşünüyoruz öğrenme aşamasında uzun süre. bunun speakingi var vs. bir sürü mevzu amk.
bir de kim öğrenmek istiyor yabancı dil? kaç kişi dinliyor ki okullarda. sikinie takmıyor kimse.
tüm afrikalıları fakir tüm ingilizleride akıllı sanmak gibi bir psikoloji var. Her kötünün bir iyisi her iyinin bir kötüsü var. Bize ufak yaşta ingilizce konuşan bir dadı mı baktı veya gelecek yüzlü insanlar tarafından mı büyütüldük.