bugün

her sene 21 mayısta yapılan çerkes sürgünü anma töreninin bu yıl çeşitli sebeplerden ötürü bir gün önceye 20 mayısta yapılmasıdır. tıpkı geçen seneki gibi çerkes ler olarak güzel vatanın dört bir yanından istanbula beşiktaş ve taksime atalarını anmak geleneklerine göreneklerine * ye sahip çıkmak ve geçmişin hesabını sormak için gelecekleri gündür.

bireysel katılımlar ile birlikte ülkenin dört bir yanında ki çerkes kültür dernekleri ile yapılacak etkinliklerin günüdür 20 mayıs 2012.

taksim de beşiktaşta buluşalım.

görsel
kafkasyaforumu.org ve may21.org'un insiyatifi ile gerçekleşen soykırımın eyleminin 3. ayağıdır.

(bkz: 21 mayıs 1864)
(bkz: 21 mayıs 2011 çerkes soykırımı eylemi)

başta istanbul / taksim olmak üzere dünyanın birçok yerinde haykırılacak olan çerkes soykırımı bu yıl 20 mayıs pazar günü saat 13:00'da taksim meydanı tramvay durağı'dan başlanıp rus konsolosluğunda basın açıklaması ile son bulacak.

geçen seneki gibi katılımın hayli yoğun olacağını ve hatta daha da artmış olacağını umuyor, yalnızca çerkes olanları değil; bir insanlık ayıbını, bir vahşeti, bir soykırımı haykırmak üzere tüm insanlığı 20 mayıs pazar günü taksim'e dayanışmaya bekliyoruz!

biz, katledilen 1,5 milyon insanın neden öldüğünü sormak, uğradığımız soykırımı muhataplarının dibinde haykırmak üzere taksim'deyiz;

https://www.facebook.com/events/431784886833819/

http://www.may21.org/2012/05/03/eylem-cagrisi/
saat 13'te taksim'de rusya konsolosluğu önünde olacak eylemdir.
bu programa vicdan sahibi herkes iştirak etmelidir.
150 yıldır süren bu sürgüne ses verilmelidir.
emperyalizme, sömürüye, haksızlıklara, zulme ve zalime inat meydanlarda olacağız. failin karşısına dikileceğiz!..
akabinde tören beşiktaş'ta devam edecektir.
çok güzel bir gün olmuştur.
saat 13'ten itibaren taksim'i adige,oset,abhaz,çeçen bayraklarıyla,çerkeskalı gençler,kostümlü kızlar,pankartlarla doldurduk,başından sonuna dek yemyeşildi taksim,turistler çok ilgilendi,sırf ben 11 tane turiste açıklama yaptım * akabinde dolmabahçe'ye indik, 6 metreye 10 metrelik dev adige bayrağımızı açıp beşiktaş sahili'ne yürüdük.elimizde bayraklarımız,önce yüzlerimizi marmara'ya dönerek 1 dakikalık saygı duruşunda bulunduk,ardından adigece dua,ağıtlar okundu,kaffed başkanı vacit kadıoğlu çok anlamlı bir konuşma yaptı. 'biz anadilimizin anaokulundan itibaren okullarda öğretilmesini istiyoruz,bizi kimse birileriyle karıştırmasın.işine gelince türk,gelmeyince kürtlerle karıştırılmasın,biz çerkesiz!' bölümü çok önemliydi.
adige sanatçı gülcan altan bir sürgün ağıtı olan yistanbulak'o'yu seslendirdi,ardından sergilenen sembolik soykırım mezarlığına gidildi,ellerimizde karanfiller,tüm çerkes sülalelerinin damgalarının bulunduğu mezar taşlarını ziyaret ettik,kendi sülalemizin damgasını orada görünce gözyaşlarımızı tutamadık.karanfileri bıraktık,tören denize çelenk atılması ile son buldu.

törene duyarlılık gösteren laz kültür derneği ve süryaniler'e teşekkürler.
worapsow adigexer!

edit: bu yazıyı eksileyen dimağı anlamak mümkün değil.sanırım rus faşistleri de yazıyor sözlükte.
soykırımı rusya nın yapmasından olsa gerek,tören çağrısı belediye otobüslerinde bile asılıydı.işine gelince sayın devletimiz ne güzel destekliyor...
atv ve habertürk'de taksim'deki gösterilerle ilgili haberler yayınlanmıştır.
soykırımın,katliamın dahi ayrımını yapanları görmemizi sağlayan etkinliktir aynı zamanda.1.5 milyon çerkesin rusya tarafından katledildiğini dile getirmek nobel kazandırmıyor en nihayetinde.taksim'e çıkıp türkiye adına birilerinden özür dileyen 'ermeni soykırımı' için yürüyen tiplerin de aslında insaniyet namına değil,kendi türlü duygularını,planlarını tatmin etmek üzere toplandığını anlamış olduk.tekrar lazlar ve süryanilere teşekkür etmek gerekir bu noktada.olay 'hepimiz ermeniyiz/çerkesiz/polonyalıyız' diye bağırmak değil,'hepimiz insanız' demekte ve gereken tepkiyi vermekteydi aslında.buradan sahte aktivistlere nanik,insaniyet için gereken tepkiyi gösterenlere de kocaman bir alkış.thawopsew!*
http://www.facebook.com/photo.php?v=3828187698907
en kötüsü de bir çerkesin konyada olması, kendi ırkından, kendi soyundan gelmiş insanlarla omuz omuza yürüyememesi.

evet o benim.
çok güzel çok anlamlı bir gündü benim bulunduğum dernek kaffed in programına uyduğu için güney marmara grubu ile önce inönü stadı önüne daha sonra yürüyüş ile taksime değil beşiktaş a gittik ağıtların duların söylemlerin sonunda program bitirildi. aslında bugünle ilgili söylenmesi gereken oldukça şey var ama her şeyin sırası var diyorum.

şahsen de nöbe tuttuğum soykırım mezarlığı her türlü müthiş bir fikir di bu fikrin sahipleri ilede birebir konuşma ve o nöbete 40 dakika civarı katılma fırsatım oldu kendilerine burdan da tek tek teşekkür etmek istiyorum. zaman artık kefken de sessizce ağlamak zamanı değil sesini çıkarmak birilerinin yüzüne yaptıklarını vurma zamanıdır kimler ne derse desin ne düşünürlerse düşünsünler.