bugün

2010 güney afrika dünya kupası f grubu ikinci maçı.
yeni zelanda'nın henüz maçın başında attığı golle 1-0 önde götürdüğü karşılaşmadır.
7. dakikada yeni zelanda'nın shane smeltz'in golüyle 1-0 öne geçtiği maçtır. simon elliot'un serbest vuruşunda kafayla cezalanına doldurulan topa dokunan carnavaro'nun kalecisine geri pası kısa düşünce smeltz topa dokundu ve gol oldu.
shane edward smeltz'in 7. dakikada attığı golle 0-1 yeni zelanda üstünlüğüyle devam eden maç. dk. 17.
italyayı sadece bu turnuvada gören bir insanın bu maçı gördükten sonra bu mu son şampiyon dedmesi muhtemeldir.
yeni zelandanın golünün bariz ofsayt olduğu maç.
mütemadiyyen dirsek atan yeni zelandalı futbolcuların italyan futbolcuların suratlarında ve vücutlarında haka dansı yaptıkları mücadeledir.
hakem, italya'ya çalışmaya başlamıştır. penaltı olmayan bir penaltı kazandı italya.
an itibariyle italya lehine penaltı verilmiştir. italya durumu 1-1 yapmıştır.
penaltıdan gol atılabildiğini de gördüğümüz maç.
tommy smith'in daniele de rossi'yi ceza sahasında formasından çekerek penaltıya neden olduğu ve 29. dakikada Vincenzo Iaquinta'nın penaltıyı gole evirerek skoru eşitlediği maçtır.
görüldüğü gibi italyanın çeyrek finalden öteye gitmesi mucizelere bağlıdır bu oynadığı futbolla.
vuvuzela şov başlamış spiker öyle diyor... onların yapacağı şovu s.keyim ben afedersin...
hakemi ezik; italyanı pislik; zellandalısı kendine güvensiz olan maç. her boka itiraz. zellandalı olunca kolay çıkan kartlar. iki çekmeye penaltı.
tommy smith kazması yüzünden çalınan penaltıyla 1-1 olan, ilk yarısı bu skorla sona eren maç.

hakem penaltı haricinde doğru karar vermedi neredeyse, tipine sokayım affedersin. herkes penaltının yanlış olduğunu düşünüyor fakat bence doğru bir karardı. de rossi çok güzel atlamış falan ama smith salağı hayvan gibi çekiyor adamı, bariz bir çekme var. sarı kart da gösterilir, penaltı da verilir ona. "düşmezdi o müdahaleyle" diyebilirsiniz de ona bakmaz adam, harekete, düşüşe bakar. bir italyandan da ayakta durup orada gol atmayı düşünmesini bekleyemezsiniz zaten, eheh. ben beklemem yani.

italya'nın bombok oyununa karşılık yeni zelanda'nın oyun kuramadığı bir maç oluyor. ömer üründülvari bir yorum olacak ama okyanusyalı abilerimizin topu italyanlara vermemeleri, pek de teknik adamlar olmadıklarından pas yapmaları, it gibi koşmaları gerekiyor. adam gibi oynayamayan italya'ya karşı bunu yaparlarsa daha etkili olabilirler, hiç değilse bu maçtan 1 puan kurtarabilirler diye düşünüyorum zira italya'da hiçbir halt yok.

güvenemiyorlar kendilerine, deli oluyorum. profesyonel futbolcusun, oralara gitmişsin, çekindiğin için top oynayamıyorsun. ulan yapmayın etmeyin. fallon olsun, smeltz olsun, bir messi klasında adamlar değiller elbette ama ayaklarında top tutabilen futbolcular. ilerde topla buluştuklarında dağlara taşlara vurmazlar.

velhasıl kelam, topla buluşamazsa, italya'nın bir halt yiyemeyeceği maçtır. pres desen yok, etkili atak desen yok. ortayla, uzaktan şutla atarlarsa atarlar. hele ki yeni zelanda dediğimi yapar da bir sistem oturtup ona göre oynarsa, değmeyin keyfime. paraguay'la el ele çıkarlar yemin ediyorum, ahah.
roberto baggio ve vialli'nin yokuluğunu italya'nın hissettiği maç.
(bkz: italyan yeni gerçekçiliği)
(bkz: çağrışım)
maç bitiminde tribünlerde şişman yeni zelandalı ablaların ciciklerini gördüğümüz ve 1-1 biterek yeni zelandanın büyük süpriz yaptığı maçtır.. ayrıca yeni zelanda maç boyunca wellington geçilmezi oynamıştır..
1-1 bitmiş maçtır. böylece her 2 takım puanlarını ikiye çıkarmıştır. artık f grubundaki düğümü slovakya-italya ve paraguay-yeni zelanda maçları çözecek.
1-1 bitmiş karşılaşmadır .
iki takımda 1'er puan alarak gruptan çıkmayı son maça bıraktıkları maçtır. yeni zelanda kaleye resmen etten duvar örmüştür. maçın yıldızı yeni zelanda'nın kalecesi oldugunu kimse inkar etmez herhalde.
italya'nın bir puanla ayrıldığı maç. benim bildiğim italya son maçını da kazanmaz. onlar şanslıdır, üç beraberlikle gruptan çıkarlar.
daniele de rossi'nin maçın adamı seçildiği maçtır.

bu bilgiyi vereyim öncelikle, fifa'nın sitesinde öyle yazıyor. ki bence kesinlikle mark paston'dı maçın adamı, uçan balon jabulani'ye kapattı kalesini, aslanım benim.

italya ve yeni zelanda'nın, 2 maç sonunda 2 beraberlikle 2'şer puana tırmanmalarını sağlayan maçtır. bu skorla slovakya ikinci tur için yeniden ümitlenmiştir ve şu rezil futbol oynayan italya karşısına turnuvadaki ilk galibiyetini almak için çıkacaktır. yeni zelanda ise paraguay'a zorluk çıkarabilir "selam beyler ben haka dansçısıyım" diyerek. çok iyi oldu çok güzel iyi oldu bu maç.

fakat şahsi görüşüm kaka italyanların slovakya'yı yenerek ikinci tura yükselecekleri yönünde. umarım göt olurum. paraguay da okyanusyalı biraderlerimize acımaz gibime geliyor.