bugün

1 saatlik araç yolcuğu insanı daha çok yorar.
kesinlikle yürümek. akşama doğru gayet keyifli de oluyor. hem götünüzü de büyütmez.
Her türlü yürüme her daim yürüme.
Sabahları 20 dakika yürüyerek gün içinde daha aktif bir rol oynarsın. Kaldıki 200 lira için her gün tıklım tıklım dolu otobüslerde sürünmeye değmez.
iŞ SEÇiMiNDE ELBETTE YEGANE KRiTER OLMAMAKLA BiRLiKTE, iKi iŞ iÇiN "CETERiS PARiBUS" durumu varsa kısa süreli ulaşımı olandan yana kullanılması makul olabilecek bir tercih. tabii ki uzun yolla gidilen işin maaş dışında net başka üstünlükleri varsa o zaman iş değişir.
Yol eziyetine katlandığına değmez 200₺. Yakındaki işi seç.
Ben olsam iş rahatlığına bakardım. Stressiz iş olsun isterdim. Müşteri hizmetleri olarak en önemli düsturum bu.
hesap yapilarak; avantajlari ve dezavantajlari listeleyerek secim yapilmasi kolaylastirilacak bir sorudur.

hesap söyle.
toplu tasima üzerinden hesaplarsak. tek yön düz hesap 2,50 tl. günlük 5 tl yol icin harcanan ücret.
(toplu tasima fiyatlari tahmini olarak 2,5 tl üzerinden hesaplandi. kesin bir bilgim yok).
haftada 5 gün calisildigi varsayilsin. ayda 20 gün.
20 x 5 = 100 tl

otomobil ile bu durum daha degisik olur. ayda en az 500 tl.

tabi ki bu yolda gecirilen süre ödenmedigi icin ömürden giden saatlerde ele alinmali.
günde 1 saat = 60 dakika yol ve 20 dakika yol

60*2 - 20*2 = 80 dakika
80 dakika x 20 gün = 1600 dakika / 60 dakika = 26,6 saat ~27 saat aylik fark

yani ayda 27 saati fazladan yollarda geciriyor olmak anlamina geliyor. bu da özel hayattan her ay 27 saat kayip demek. yilda 320 saatten 13 günü yolda gecirmek demek.

yürüyerek 20 dakikada gidilen yol, bisiklet ile kac dakikda gidilir?
yürüme hizi yaklasik 5 km/h
bisiklet ile 15-20 km/h

oran: 5/15 = 1/3
20 dakika / 3 = 6,666 dakika -> düz hesap 7 dakika

bisiklet akar yakit kullanmadigi icin bir defalik yatirim olarak görülmeli. otomobile göre cok avantajli. toplu tasimaya göre (toplu tasima fiyatlari kesin olmadigi icin hesap acikta kaliyor)

bir bisiklet alinirsa; en fazla 2 ay icinde maddi ve manevi olarak kar ettirecek bir karar olur.
zamanin para anlamina geldigi de unutulmamali. sonucta is veren sizin is gücünüzü saat ücreti veya zaman üzerinden hesaplamakta. bu da sizin kendiniz icin ayirdiginiz her zamanin, cebinizde nakit olarak kalmasi anlamina gelmekle birlikte; kendiniz icin ayirdiginiz her zaman diliminde kendiniz icin bir seyler yapabileceginiz anlamina gelmekte.

tabi ki su kiyaslamalari da yapmak önemli:
- 1 saatlik yol sonunda calisma sartlari
- is arkadaslari ile olan iliski durumu
- calisma saatleri ve saat ücreti
- su anda calisilan sirketteki isin eglenceli olup olmadigi
vs. vs.

bütün bunlara göre degerlendirilmesi gereken bir durumdur.
2000 liranın üstünde bir maaş söz konusu ise düşünmeden 20 dakika yol tercih edilmelidir. 2000 liranın altı için 200 lira da paradır.
her türlü 20 dk spor yapma mesafesi.
kesinlikle 20 dk yürüme mesafesi.
hem sağlık hem kolaylık açısından daha rahat.
en azından vesayit sorununuz olmayacak. yol hali, araç hali belli olmaz.

hiç bekleme bas 20 dkye geç..
Gunde iki saat haftada 10 saat ve ayda toplam 40 saatini 200 liraya sen satin almis oluyorsun.
yürüme seven biri olarak her türlü yürüme.

üşeniyorsan da ucuza 2. el bisiklet al 2 dakikada oradasın.
Hiç düşünmeden 20 dakikakalık yol derim. 200 tl dediğin para bile değil artık.
1 saat yürüme.
Bugunlerde kafamı karştırıran sorudur sabahları 1 saat akşamları 1.30 saati süren yol ve 3 vesait kullanmam , Gelen iş teklifi ise 15-20 dk yürüme mesafesinde ancak maaş 200 lira daha az.

Şöyle ekliyim Laboratuvar Teknikeriyim şuan çalıştıgım hastane üniversite hastanesi , bana yakın yer ise bir tıp merkezi , burda gece çalışıcam akşam 6 sabah 8 bir gece boş bir gece dolu şeklinde ayda 15 gün. Şuan çalıştıgım üni. has. ise sabah 8 akşam 6 çalışıyorum. 24 gün çalışma 6 gün izin.