1. 1.
  anadolu topraklarının ve osmanlı devletinin yavuz'a kadar, veyahut fatih'e, veyahut kanuni'ye kadar tamamen alevi olduğunu iddia eden insanları üzen gerçek.

  bu şah ismail denen arkadaşın dedesi şeyh cüneyd, kuracağı devletin tebaasını oluşturmak için evvela karakoyunlu devletine yerleşip tarikat kuruyor. burdan erdebil'e siktir ediliyor. karakoyunlu devleti anadoludadır aklınızda bulunsun.

  erdebil'den osmanlı'ya yatay geçiş yapıyor şah ismail'in alevi dedesi. şeyh cüneyd, 2. murad'dan kurtbeli'nde oturma izni istiyor. alevi propagandasıyla dolu olan ''alevilik olayı'' adlı kitaptan birebir naklediyorum;

  ''2. murat şeyhin bu talebini veziri halil paşa'ya iletti. vezir şu cevabı verdi "padişahım, bana göre yedi derviş bir postta oturabilir. fakat iki hükümdar bir tahta sığmaz." 2. murat, şeyh' e 200 duka altın, gelen dervişlere de ıoo'er akçe verdi ama, isteklerini kabul etmedi. şeyh cüneyt bu kez karaman beyliği'ne gitti. konya'da şeyh sadrettin tekkesine misafir oldu. --ne var ki şiilik fikirlerini yayıyor gerekçesiyle buradan da kovuldu.--

  şeyh cüneyt daha sonra toroslar 'da yaşayan varsak türkmenler'inin arasına girdi. varsaklar, şeyhi himaye ettikleri gibi kendileri de şii (alevi) oldular. fakat karaman beyi ibrahim bey, varsak türkmenleri'ne haber göndererek şeyhi tutuklamalarını istedi.

  türkmenler emri dinlemeyip şeyhi kaçırdılar. o da iskenderun'daki arus dağı üzerinde bir mağaraya çekildi. bir tekke kurarak şiiliği (aleviliği) yaymaya çalıştı, kısa zamanda çok sayıda taraftar topladı.''(1)

  adam osmanlı'dan da, karamanoğulları devletinden de kovuluyor düşünceleri, bölücülüğü sebebiyle. hatta karamanoğlu beyi ibrahim bey, adamın tutuklanmasını emrediyor. o da en sonunda anadolu'da barınamayacağını anlayınca anadolu topraklarının dışındaki iskenderun'a(hatay) yerleşiyor.

  ekstra bilgi olarak şah ismail, zülkadir beyi'nin kızını istiyor, zülkadir beyi ben aleviye kız vermem diyor. ve bunun üzerine şah ismail zülkadirbeyliğine yürüyor.

  osmanlı devleti batı anadoluda, karakoyunlu devleti doğu anadoluda, karamanoğlu devleti orta anadoluda, zülkadir beyliği güneydoğu anadoluda.

  şah ismail'in dedesi ve kendisi bu devletlerin, beyliklerin tamamından kibarca siktir yiyor. kimisi tutuklanma kararı çıkarıyor, kimisi kibarca kovuyor, kimisi orta asyaya sürüyor, kimisi kız vermiyor.

  hani nerde yavuz'a kadarki alevi osmanlı, hani nerde yavuza kadarki alevi anadolu amk?

  kaynak: cemal şener alevilik olayı, 2010 40. baskı, etik yayınları sayfa 74
  7 -1 ... jeffrey dahmer
 2. 2.
  hülagu de sizin halifeye koymuştu zaten.
  1 -1 ... timur cengiz hulagu