bugün

12 Haziran'da yapılacak genel seçimler sırasında üniversitelerde eğitim devam edeceği için yine milyonlarca üniversitelinin oy kullanması tehlikede. TKP'li Öğrenciler, üniversitelilerin kendi üniversitelerinde oy kullanabilmesi için yarın YSK'ya başvuruda bulunacak.

Daha önce birçok seçimde olduğu gibi önümüzdeki seçimlerde de, seçmen kaydı üniversitesinin bulunduğu ilde olmayan milyonlarca üniversitelinin oy kullanamama tehlikesi bulunuyor.

12 Haziran'daki genel seçimler sırasında üniversitelerin büyük çoğunluğunda eğitim-öğretim dönemi devam ediyor olacak. Hem bu nedenle hem de üniversitelilerin seçmen kayıtlarının bulunduğu illere gitmesi ciddi bir maliyete neden olduğu için milyonlarca üniversitelinin oyunu kullanması tehlikede.

Bu nedenlerle TKP'li Öğrenciler yarın Ankara'da Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'na başvuruda bulunarak, üniversitelilerin kendi üniversitelerinde oy kullanabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep edecek.

Konuya ilişkin TKP tarafından yapılan açıklama şöyle:

"2 milyon üniversiteli seçmenin oyu tehlikede!

12 Haziran 2011 tarihinde düzenlenmesi öngörülen genel seçimlerde milyonlarca üniversite öğrencisinin eğitim döneminin devam etmesi nedeniyle oy kullanması tehlikededir.

Türkiye'nin oldukça genç bir nüfusa sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Bu genç nüfusun önemli bir bölümünü öğrenciler oluşturmaktadır. Yalnızca üniversitelerde eğitim görmekte olan 2 milyondan fazla üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Nüfusa kayıtlı oldukları il ya da ilçelerde oy kullanma hakkına sahip olan öğrencilerin, seçimlerin yapılması öngörülen 12 Haziran tarihinde oy kullanma hakkı eğitimin devam etmesinden dolayı tehlikededir.

18 yaşını doldurmuş, seçme hakkına sahip öğrencilerin oy hakkının korunması için Yüksek Seçim Kurulu tarafından acil önlem alınmalıdır. Üniversite öğrencileri, genel seçimlerde kayıtlı oldukları il veya ilçe birimleri dışında yine kayıtlı oldukları üniversitelere kurulacak seçim sandıklarında oy kullanma hakkına sahip olmalıdır. Bunun için gerekli düzenlenmeler YSK tarafından derhal yapılmalıdır.

TKP'li Öğrenciler, üniversite öğrencilerinin oy kullanma hakkını korumak adına YSK'ya resmi başvuruda bulunmak ve konu ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirmek için 7 Mart Pazartesi günü saat 11.00'e Ankara Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'nın önünde buluşacaktır.

Kamuoyuna duyurulur."
bilinçli bir seçmen zaten yapılması gerekenleri yapar ve kullanır oyunu.ha bilinçli bir seçmen değilse kullanmasın arkadasım zaten.
bu da kesin akepenin bir oyunudur dimi? kardeşim tarih belli, gün belli. zaten universiteye giden insanların çoğunun ikametgahı otomatik olarak oraya geçiyor. illa memlekete gidemem diyorsan aldır ikametgahını oraya. yok aldırmam diyorsan da git memleketine kullan. amma abarttınız bu mevzuyu.
tkp li arkadaşlar her türlü saçma olayda provakatörlük yaparlarken maliyeti göz önünde bulundurmuyorlar da 5 yılda bir yapılan seçimi bahane etmeleri ve yine provakatörlük yapmaları şaşırtmadı.
kendi oy kitlelerinin üniversitede olduğunun farkında olupta yapılan bir çalışma.
mantıklı ama devam etsinler.
o 2 milyon öğrenci oy kullanırsa ne olacağını çok iyi biliyorlar. Bu yüzden Bilerek yaptıklarına şüphemiz yok. Ama merak etmesinler o dönem sınavlarımız olsa da oyumuzu atar çalışmaya öyle devam ederiz.
bu durumda tkpnin tek suçlanma sebebi adıdır ama yaptıkları iş çok doğru ve adil bir iştir. referandumu hatırlayalım, yazın tam ortası değil mi? kendi adıma tam yaz okulunu bitirmişim, dönem boyunca ve yazın çalıştığımla kazandığım bir miktar bişey var ve evet tatile çıkmışım. bana diyor ki tan bunun ortasında 500 kilometre yok kat et e oy kullan, peki niye bunca insanın tatil çıktığı ya da yaşadıkları yani sürekli çalıştıkları şehirden az biraz da olsa uzaklaştığı bir tarih seçiliyor? cevap basit tabiki, şimdi de ülke nüfusunun önemli bölümünü oluşturan 20-25 yaş nüfusun final sınavları ile uğraşacağı o malum tarihte karar kılınıyor, hiç kusra bakma ama ysk bu düzen böyle gitmez ya da en azından düzülen bi gün isyan eder, haberiniz ola...
Bugün TKP'li Öğrenciler, seçimlerde üniversite öğrencilerinin öğrenim gördükleri şehirlerde oy kullanabilmesi için YSK önündeydi. Ancak 'oy hakkı' için başvuruda bulunmak isteyen öğrencileri YSK önünde karşılayan polis, öğrencilerin görüntülerini çekti:
http://haber.sol.org.tr/s...lenme-nedeni-haberi-40007
çok önemli bi haber tkplilere tam destek veriyorum eğer üniversitelere alınmazsa özellikle kendi şehrime gidip oyumu dar kafalı akp zihniyetine vermeyeceğim.Zaten aklı başında olan her genç akp zihniyetine oy vermez.
artık eskisi kadar tehlikede değildir, çünkü tkp'li öğrencilerin başvurusu ve mücadelesi sonuç vermiş, YSK adım atarak öğrencilerin yurtlarında oy kullanabileceğine dair yazılı açıklamayı tkp genel merkezine göndermiştir. haberin detayı şurada:
http://haber.sol.org.tr/d...-sonuc-verdi-haberi-40331
acaba üniversitelilerin umurundamıdır ya da farkındamıdır diye bir soru geliyor insanın aklına. şu anda genç bakışı izliyorum, üniversite mezunu bir insan olarak resmen utandım diyebilirim. bilgisizlik, saygısızlık diz boyu. konuklar ve sunucu durumu kotarmaya çalışıyor ama olmuyor. büyük bir kısmının oy kullanıp kullanamamak umrunda olmaz. inşallah yakında bir seçim olduğunun farkındalardır.
eğitim düzeyi arttıkça oyu azalan bir partinin işine gelen durumdur.
26 haziran'da olsa ne olurdu ki? öğrencilerin önüne engel koymak doğru bir davranış mıdır?
bütün üniversitelileri anti-akp li zanneden yobazın paniklediği durumdur.

madem üniversite okuyor, madem seçebilme yetkisini kendisinde buluyor, nüfus müdürlüğüne gidecek kadar da kafası çalışır bu üniversitelinin. yoksa "yaa ben üniversite olduğum için oy kullanamayacam" gibi cümleler gerizekalılıktan öte değildir.

aslında ülkemizde ki üniversite de verilen eğitimleri düşünürsek, üniversitelinin oyunu bulunduğu ilde kullanacak beceriyi kazandıramayacak kadar geri olduğunu tekrar görmüş oluyoruz.

gerizekalı üniversite öğrencisi.
"saatler ileri alınıyor sınava giremiycem" diyen geri zekalı üniversite adaylarıyla dolu bir memlekette mübahtır böyle şeyler.
nüfus müdürlüğüne gidip aslı astarı 15 dakkalık bir eylemi yapamayan mal gelir sözlükte ahkam keser.
siktirin gidin amk.
başlığa direkt "anti-akp" olarak yapılan yafta hakikaten malum partinin eğitim düzeyi yükselen bireylerden az oy aldığının kanıtıdır.
güncel Önemli Başlıklar