bugün

Yarın gerçekleşecek olan , 100 sorudan oluşan , 180 dakika süreli ingilizce soruları içeren sınavdır.
yarın terim terim terleyeceğimiz sınav. sınav değil de, o 100 tane abuk ve bir o kadar da uzun soruları nasıl sıkılmadan cevaplamaya çalışacağımız germektedir an itibari ile.
tek tesellimiz yanlış doğruyu götürmüyor. ciğere kuvvet sallayacağız bakalım.*
(bkz: terim terim terlemek)
seneler sonra üç saat boyunca bir sınavda oturmanın nasıl bir şey olduğu tadılacaktır tarafımdan. gereksiz ve kesinlikle bilgi ölçmeyen bir sınavdır.
bir sallama seansından daha çıktığım sınavdır. özellikle sınavın sonuna bıraktığım parafgraflar hem yorgunluk hem de şahsen zorluk bakımından beni bitirmiş gözüküyor. bakalım umarım şansımız bugün yanımızdadır.
öyle bir sınavdır ki; bu yaşımda, ilk defa yaklaşık 10 ardışık soruyu kesin birkaçı tutar diye "a" işaretletmiştir.
Soruların niteliği ve kapsamına göre verilen sürenin yetersiz kaldığı tek sınavdır.
tarih tekerrür etmiş, yine dil seviyesi ölçmekten çok, insanların sabrını nasıl deneriz sınavı olmuştur. o en sona serpiştirdikleri paragraf soruları için ösym'ye ayrıca teşekkür ediyoruz.*
2. dünya savaşı olmasaydı ne ile ilgili makaleler okutturacaklardı bilinmez sınavı. 60. sorudan sonra gözlerim kaymaya başladı. gerisini hatırlamiyorum.
hitler'den mussoliniye , 2.dünya savaşından petrolün dünyadaki durumuna , çinlilerden mongollara , oğlu hasta diye işe gidemeyen orospudan karl marx'a kadar türlü türlü konularda , birbirine yakın şıklar arasından doğru şıkkı bulmamızı isteyen sınav.

üds'den farklı olarak yukarıdaki ingilizce cümleye en yakın olan ingilizceyi cümleyi bulunuz kısmıdır.Sığırcandır...
toplu sıçışın belgelenip ankara'ya doğru güvenli şekilde yola çıktığı sınav olmuştur o 100 sorudan zaten 50. soruya gelinceye kadar allahı kayan sınavzedelerin sürenin de iyice daralmasıyla yarı sallama, yarı okuma, yarı okuyamama, yarı okuduğunu anlamamayla geçmiştir.***
hayatım boyunca defalarca sınavlara girdim, ama ben bu kadar konsantrasyon bozan bir sınav görmedim. her soruyu 3 defa okumaktan pronunciation geliştirdim, sınav başka da bir işe yaramadı.
ayrıca destanlar, 2. dünya savaşı ve soğuk savaş olmasa ösym ne soracak merak ediyorum.
sınav o kadar kötüydü ki yarısında çıkmak istedim.
saadet partililerin sorulan 5 sorunun iyi niyetli hazırlanmadığını iddia ettiği ve soruları hazırlayan ÖSYM, YÖK ve Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının görevden alınmasını istediği sınavdır. Parti bu soruları israil ve ABD'ye yakın isimlerin hazırladığını iddia etti. ilgili sorular 4., 65., 69., 70. ve 95. sorular.

4. soruda "hiç bir başarı aşırı islamcıları hristiyan batı diye gördükleri ile bir kopuş kadar memnun edemez" denmekte. Saadet Partililere göre bu soru kavgacı ve çatışmacı bir zihnin ürünüdür. Üstelik bu soruda ortaya konan yargı aynı zamanda, oryantalist bir önerme olup Batıcılığı korumaya dönük bir yönlendirme içermektedir.

65. soruda "israil 1948 mayıs'ında bağımsızlığını ilan eder etmez 5 komşusu tarafından işgal edildi" denmekte. SP'lilere göre bu soruda, tarihi bir gerçek çarpıtılarak yeniden tanımlama çabasına girişilmiştir. Bu soruda; israil'in işgalciliğini unutturmaya ve Filistinlilerin yanında yer alan bölge ülkelerini suçlamaya dönük tam bir Siyonizm propagandası vardır.

SP'lilere göre 69. soru da aynı mantıkla planlanarak dünyada sadece El-Kaide ve iran'ın nükleer silah kapasitesi olduğunu zihinlere kazımaya dönük ve israil'in nükleer silahlara sahip olduğunu unutturmayı hedeflemektedir. Sorunun tercümesi şöyle:

"Süregelen korku El-Kaide gibi terörist örgütlerin kullanabileceği biyolojik, kimyasal ve ayrıca nükleer silahlarla ilgilidir"

70. soruysa, SP'lilere göre nükleer silah sahibi onlarca ülkenin varlığını örtbas etmeye dönük klasik cadı psikolojisinin eseridir. Bu soru komşumuz iran'a açık bir suçlama içermenin * yanı sıra tamamen ABD ve israil taraftarlığını yansıtmaktadır. Bu sorunun doğru cevabı olan C'de "makalede kuzey kore hükümeti'nin sadece kendini savunmak için değil japonya ve abd'ye karşı bir pazarlık kozu olarak nükleer cephaneyi geliştirdiği vurgulanmakta" denmekte.

sp'lilere göre 95. soruda klasik antisemitizm kabulleri üzerinden tipik bir Siyonizm propaganda yapılmakta. 91.-95. sorular arasında karl max'la ilgili bir paragrafla ilgili 5 soru sorulmuştur. bu soruda "karl max'ın babasının yahudi olduğu, ancak protestanlığa geçtikten sonra avukatlık yapabildiği" sorulmuş.

saadet partilileri sevmem ama bu konuda haklılar.

bu 2 mayıs 2010 sınavı soruları ve cevapları: http://www.kpsscafe.com/d...2010ilkbaharingilizce.pdf

bu da ilgili haber: http://www.odatv.com/n.ph...a-kafayi-takti-0405101200
başarılı olmak için sanırım biraz da genel kültür gerektiren sınav.
Zira coğrafi keşiflerle ilgili bir soru vardı. O soruyu , haçlı seferleri ve hristiyanlar açısından kudüs'ün önemini bilmeden cevaplamak pek de kolay değildi örneğin.
sonuçları gün itibariyle açıklanmıştır.
bugün deneme mahiyetinde çözdüğüm sınavdır. gerçekten zorlayıcı, tam bir süre yiyici bazı sorulara sahipmiş. mesela 2009 kpds soruları bunun yanında bana çerez gibi gelmişti. bu sınavdan yüksek puan alanlar ya ingilizceleri gerçekten iyi derecededir ya da fetöcüdür. *