bugün

birçok insanın kaderini değiştiren olay
(#334826)
soruların çalınmasıyla sınav 1 ay ertelenmişti ve ben o yıl öss ye girdim. O bir aylık sürede sırf tekrar yaparak 1 tercihim 9 eylül üni. girdim . Bende pek çok insan gibi hayal kırıklığı yaratmadı.Aksine dahada motive oldum.
(bkz: ben caldım)
Çalındığı haberiyle eş zamanlı Zaga yayınlanıyordu. Okan bayülgen'in konuğu Cem yılmaz idi. Vay be , ne dalga geçmişlerdi.

(bkz: Yaşlanıyorum muntazaman)
(bkz: Geçmiş zaman olur ki)
ikinci sınavın kanaatimce daha kolay olması sebebiyle hayırlara vesile olmuş eylem.
81 doğumlularda ya bir cenabetlik olduğunu ya da üzerimizde oyunlar oynandığını gösteren olay. hayır neden biz?
(bkz: Sınav)
okan bayulgen organizatorlugunde jean claude van damme ın maşa olarak kullanıldıgı talihsiz olay.
sadece bir akıllının öss sorularını çalması gibi basit bir olay değildir. sınavın çalınması ile türkiye'nin 4.000.000 ytl zarara uğramasına sebebiyet vermiştir.
Türkiye Büyük Millet Meclisinin 4 Ağustos 1999 tarihli 44.ncü birleşiminde meclis araştırması teklifine konu olan hırsızlık.
(bkz: Sınav filmi)
büyük bir hayal kırıklığı idi..biyolojiden sistemler konusundan 5 soru sorulmuştu ve ben hepsini biliyordum..sonraki sınavda ise bir tane bile sistem sorusu sorulmadı ve biyolojiden 5 yanlışım çıktı..
(bkz: 81 doğumluların bahtsızlığı)
soruların çalınmasıyla * 6 hazirana ertelendiği, akabinde meydana gelen 17 ağustos depreminden bir kaç gün sonra da sonuçlarınının açıklandığı sınav.

ayrıca normal şartlar altında o sene sınava girip bir yerlere yerleştirilen şahsiyetler çoktan mezun olup kayıp kuşaklıklarına devam etmektedirler.*
http://www.radikal.com.tr.../05/04/turkiye/01oss.html
ne gündü be. akşam natürmord bir aile tablosu çizmiş evde tv izliyorduk. babam o gün beni pastaneye götürmüş ve künefe ısmarlamıştı.(adam anadolu lisesi ve fen lisesi sınavından önce de aynı pastanede aynı tatlıyı yedirmişti bana...batıl inançları var sanırım)...sonra tv deki abla -kesin gülgün feyman'dır bu- flaş flaş flaş şok şok şok haberi bizi dumurlara gark ederek verdi...birdenbire boşaldığımı hatırlıyorum...ne ıslaklıktı be..ilk gençlik işte..o zamanlar ota boka boşalırdık zaten...sen o mutlu aile tablosunun ortasında boşal... çerçeveye pek uymadı ama napcan..uysa da uymasa da..neyse haberi duyduktan sonra attım kendimi sokaklara...yaş 18 o zamanlar...meyhane giriş vizitemizi yeni almışız...sabaha kadar o birahane senin bu batakhane benim takılmıştık arkadaşlarla...yeni sınav olana kadar da bi daha konsantre olamadım..1 ay yattım...sonra ösym acımadı tabi..gerçi bende basur vardı o zamanlar...geçti..
soruları çalan kişiden iran pasaportu çıkmıştı.* olayın ardında kendisi amerikada olan bir kişinin dershanesinin parmağı olduğu söylenmektedir.
zamanında medyada "çocuğun biri psikopata bağladı soruları çaldı" şeklinde lanse edilmesine rağmen asla bu kadar kolay bir şey olmayan mevzudur. yaklaşık 1 milyon genç umudunu buna bağlamışken ortada hem maddi hem manevi bir kaos yaratma derdinde ki vatandaşlar tarafından ifa edilen olaydır. sadece sınava giren gençler ve ailelerini etkilememiştir o sene bütçede ki bu açığı kapatmak için rahmetli bülent ecevit ve kurmaylarıyla birlikte halkta gizliden gizliye pişik olmuştur.
her şeyin bir ikincisi vardır. (bkz: öss 2009)*
Öğrendiğim sırada annemin benim için başlatmış olduğu dua okuma seansındaydım, (4444 tane okunması gerekiyormuş.) soruların çalınmasına bu kadar sevinebileceğim hiç aklıma gelmezdi.
öğrendiğimde hiç üzülmemiştim.çalışmamış ve emek harcamamıştım o sınavı kazanmak için.fakat iyi şekilde hazırlanan arkadaşlarımı fazlasıyla üzen olaydı.
unutulan vaka...ve nedense kimse o zaman şu kesim yada bu kesim soruları çaldı demediler. nedense bazı çığırtkanlar sanki ilk kez görmüşlermişcesine bu olaydan da kendilerine rant elde etmeye çalışıyorlar...
tarihimizde ki kara lekelerden biridir.
(bkz: yemin ediyorum benim aklıma gelmişti)