1. 1.
    Ülke olarak emlak balonunun en bariz örneklerinden biridir.
    açık açık resimlerini ve linklerini paylaşacağım.

evimiz sahibi tarafından https://www.sahibinden.co...ali-daire-857314337/detay

ilan ile 990.000 TL ye ilana koyulmuş.

Bundan ki gün sonra süper zeki harika ticaret erbabı iş adamı emlakçı kardeşimiz hemen evin üstüne 110.000 tl ekleyerek fiyatı 1.100.000 TL ye çıkartmış. ama bunu yaparken emek harcayıp resim çekmeye bile gitmemiş.

https://www.sahibinden.co...hftya-ozl-871529083/detay

bakın dostlar. ülke olarak ciddi sıkıntıdayız ama en büyük sıkıntımız havadan para kazanmaya çalışan insanlar.

yıllardır söylüyorum ama kimse umursamıyor. bizim ülke olarak pahalılık politikamızı değiştirmemiz gerekiyor.
    cahil adamlar ticaret yapmaya başlayınca iş dünyası kan ağlar duruma geldi.

bakın size bir örnek vereceğim son dönemlerde yaşanan döviz dalgalanmalarında.

6 kasım 2020 günü euro 10,12 TL.
    19 kasım 2020 de ise euro 8.97 TL

kasım ayının başında euro keskin bir şekilde yükselirken hemen hemen herkes ürünlere zam yaptı. Sanayide özellikle ithal malları getirenler peşine dönüp gün içinde 2 defa fiyatları değiştiriyorlardı.

sonra euro 1.15 lira düştü. fiyatlara güncelleme geldi mi ? gelmedi.

bizde sürekli olarak zam yapma hastalığı başladı. durup dururken zam yapma hastalığı ülkenin geneline yayıldı. acilen ekonomik krize girip bir çok firmanın batması lazım. bu söylediğime lütfen kızmayın ama bu işin başka çaresi yok. ABD'de mortgatgage krizi başladığında devlet 1. kez kurtardı. 2. kez kurtardı ama sonuncuda batın ve kurtulalım demek zorunda kaldı.
    koskoca lehman brothers'ın batışına müdahale etmedi. ABD'de 2008-2012 yılları arasında 465 banka battı. evet rakam abartı gelebilir ama gerçek üşenmeyin sayın isterseniz.

https://en.wikipedia.org/...ures_in_the_United_States_(2008%E2%80%93present)

Linkte parantez olduğu için sözlük orda linki bölüyor. bu nedenle tamamını kopyalayıp yapıştırsanız sayfaya ulaşabilirsiniz.

bazı insanlar Fiyatlara sürekli zam yapıyor ve yine bazı insanlar sürekli olarak alıyor.
    alıyor alıyor. kredi kullan al, ihtiya., mortgage, araç, ek hesap, vs vs. kredi kredi.
    peki nereye kadar ?

ülkemizde acilen yapılması gereken 2 şey var.

1) emlak piyasasının krize girmesine müsaade edip kurtarmamak ve çöküşünü izlemek .
    2) kredi verilmesini zorlaştırmak. bu şekilde ülke sanayisi ve iş dünyası daha sağlam olarak yeniden doğacaktır. söylediğim şeyin acımasızca olduğunun farkındayım ama bunun başka bir çözümü yok.

çünkü sürekli olarak borçlanabilen ve ayakları yere basmayan şahıs ve şirketler sadece borcun miktarını arttırıyorlar. Zamanı öteliyorlar ama kaçınılmaz son yine aynı.

çünkü yukarıdaki linkte olduğu gibi 990.000 bin liralık eve 2 gün sonra götünü bile kaldırmadan resimleri yükleyip 110.000 lira zam yapan adamlar batmak zorundalar. batsınlar ve bitsin. devletimiz de bu adamları kurtarmak için ikide bir ev kredisi açıklamasın. Ben eski zenginleri özledim arkadaş. Belirli bir birikim ve aristokrasi vardı. iş yapmak her babayiğidin harcı değildi. yapılan işin know how'ı bir itibarı vardı. bu kadar boş bir para kazanma şekli olamaz arkadaş. aynı ilanı al resimleri bile değiştirme üstüne 110.000 tl yaz. böyle kolay para kazanma şekli yok. aynısı araba fiyatları için de geçerli.

Eski türk filmlerinde zengin dendiği zaman fabrikatör Fuat bey denirdi.
    Fabrikatör.
    Yani fabrikaları olan üretim yapan.

Peki şimdi ?
    şimdi ne var ? inşaatçı.
    kardeş kimse kusura bakmasın ama inşaat ve inşaatçılık tamamen düşük profil bir iştir. Sadece para ve adam kazıklama üzerine kurulu bir sektörün nüfuz alanı bu kadar genişletilmemeliydi.

Nerde laz ve kürt müteahhit var paranın amına koydular. finalde parası olan ama kültürsüz insanlar doldu çevremizde.
    bir fabrikatör kıro olamaz kardeşim üretim yapan biri kıro olamaz. işin tabiatı gereği üretim yapan kişi halden anlar. üretim yapan kişi daha esnektir. daha kıvraktır. vizyon sahibidir, hassas dengeler kurmayı bilir.

ama müteahhitler büyük oranla kıro oluyor. tabiki de işin de tabiatı bu.
    bunu kötülemek için söylemiyorum bunu kardeşim. durum tespiti yapıyorum, harvard diploması ile kimse oto yıkama açmaz.

neyse ama devletimiz sağ olsun

Covid geliyor ev kredisi
    savaş çıkıyor ev kredisi.
    al işte covid götümüze girdi. şimdi gitsinler milyonluk evlerin duvarlarını kemirsinler.

neyse arkadaşlar tavsiyem nakitin gücüne inanın elinizdeki her şeyi nakit olarak tutun. ( TL değil) altın da olabilir ama mal, ev, araba vs işlere girmeyin.

Herkese hayırlı krizler.

yakın zamanda inşallah kurtuluruz bu iş bilmezlerden.
    1 -2 ... bado
  2. 2.
    Müteahitler her zaman paranın amına koyuyorlar.adamların arkasında hükümet desteği var,sen kredi vermeyi zorlaştırırsan eğer millet bu sefer ne ev alablir ne de araba zaten şuan millet borç batağında çoğu kredi başvurusu yapınca onaylanmıyor bile bide zorlaştırırsan piyasa düşer al satcılık azalır havadan para kazanma azalır ama bu seferde hiç kimse mal mülk sahibi olamaz.zaten kur bu kadar yüksekken faiz bu kadar fazlayken alım gücü çok çok düşüyor.yapılması gereken şey reform yapmaktan öte değildir.köklü reform
    ... qulermf