bugün

2'si çocuk 5 kişinin ölümüne neden olan kaza ya da cinayettir.

otobüs yanarken kaydedilen görüntüleri izledim. çevredeki insanların bağrışmaları çok çok kötüydü.

yangının çay makinesinden ya da 10 numara yağ kullanımından çıktığı ve şoförün yangın başladıktan sonra yola devam ettiği iddiaları var.

kimin ihmali, kusuru varsa cezasını çekmeli ve bu olaydan ders çıkartılarak gerekli önlemler alınmalı. peki bunların gerçekleşeceğine inanan var mı aranızda?

https://www.mynet.com/son...aralilar-var-110105688682
Tam iskenderuna gelmişken şoförün uyumasıyla arabanın trafik polisinin üstüne sürülmesi ve ramak kala kaçırdığımız kazadan sonra söz konusu otobüs firmasına olan güvenimi daha da artırmıştır. burada sansür yapmışlar ama yemeyiz .
otobüsün yanarken ki o hali ve içeride insanların olduğunu bilmek.
denebilecek hiçbir şey yok.

o otobüse binen kimin aklından geçerdi böyle bir şey?
yazık, gerçekten çok yazık.

ölü sayısı inşallah artmaz.
vahim bir olay.

metro turizm'den sonra kara listeye eklenen bir başka taşımacılık şirketi de kamil koç oldu bu olayla birlikte.
insanın insana ettiğini başka hiçbir canlı etmiyor.

"otobüs alev aldığı halde bir süre daha yola devam eden şoför"

beynine çövdürdüğümün malı sağlı sollu ön camları falan açıp cereyan yaratarak söndürürüm diye mi düşündü yoksa kendiliğinden bir süre sonra söner zaten mi dedi. bu neyin kafası oğlum lan.
5 kişinin yanarak can verdiği kazadır. Üzmüştür.
Allah'ım niye böyle acılar yaşıyoruz ya? Niye bu kadar ihmalkâr insanlar var her yerde?

Ölenlere Allah rahmet eylesin.. kalanlara da sabır diliyorum.
otobüs yanmaya başlar başlamaz, durur ve tahliye edilir. öyle karakola çekmeye çalışmak falan olmaz. karakol kararı yüzünden insanlar ölmüştür, otobüs yansın, başka otobüs bulunur, ama insan hayatı geri gelmez.

şirketin şoförlere yaptığı tenbih otobüsün kılına zarar gelmiycek, yoksa sizi mahfederiz şeklindeyse, şoför böyle bir hareket yapar...o durumda şirket yönetimi de sorumludur.

almanya´da nerede olursa olsun, herhangi bir yanık kokusu geldiğinde otobüs durur, herkes iner, ve kokunun nereden geldiği otobüs dururken, içinde yolcu yokken araştırılır. kural budur...öyle otobüsü karakola çekiim, aman günah benden gitsin...falan muhabbeti yüzünden insanlar ölür...

buraya aksettirildiği şekildeyse o kaza, direkt şoförün hatasıdır. yok eğewr şoför bu kararı "baskı" altında verdiyse, şirket beni zikmesin, diye düşündüyse o zaman şirket de bu kararın verilmesinde arka planda sorumludur.

ölenlere allah rahmet eylesin...

arabada falan da...eğer yanık kokusu geliyorsa, ilk yapacağınız şey, arabayı güvenli bir yere parkedip araçtaki herkesi indireceksiniz..parlarsa araba infilak falan ederse, etsin...başka araba alırsınız, ama kız arkadaşınız, anneniz falan ölmemiş olur. ilk kural budur...bunu dikkate almadığınız an, işte böyle ölüme sebep olursunuz. bunu unutmayın.
Klişe olacak ama, bu ülkede en ucuz şeyin insan hayatı olduğunu tekrar bize hatırlatan kaza.
ayrıca bu kahve makinesi olayına da yıllar önce 70´li yıllarda çözüm buldular...en basit çözüm- uçaklarda !!...frankfurt- buenos aires uçarsın, her an kahve makinası açıktır- devamlı olarak ısınmaz, belli bir sıcaklığa gelir sonra durur, kahve hep sıcak kalır...38 bin feet de atlantik üzerinde uçan bir uçakta öyle bir konu olduğu zaman o uçaktaki herkes ölür, camları açamazsın, herkes zehirlenir, ve ölür...bunun çözümünü yıllar önce buldular.

otobüslerde buna halen daha bir çözüm üretilememiş olması - üstelik bu kadar modern otobüslerde- bana çok garip geliyor...neymiş- biraz önce baktım da- şoför mahallinde bir düğme varmış, şoför kahve servisi yapıldıktan sonra eğer o düğmeyi kapatmayı unutursa, kahve makinesi devamlı olarak ısınmaya devam ediyormuş...benim evdeki 30 euroluk kahve makinesini ben kaç kere açık unutup işe gittim...hiç ev falan yanmadı !!...hadi burası ev her yer beton, ama uçaklardaki kahve makinalarına ne demeli...sen uçakta kahve istediğinde hostes sana, kaptan kahve makinasını kapattı, yok kahve mahve, demez...üstelik orada 40 kişi diil 400 kişi var, mutlaka bir diil birkaç tane kahve makinası mütemadiyen açıktır...

e şoför kahve makinasını unutabilir kardeşim, böyle insanları öldürecek bir şeyi bir adamın inisiyatifine niye bırakıyolar acaba?...ona bi alarm yapsınlar o zaman...otobüsün direksiyonu titresin, ışıklar yanıp sönsün, rahatsız edici bir ses çıksın, bi de bord computer de "kahve makinasını kapat lan !!" diye bi yazı çıksın...cep telefonunda zikindirik instagram mesajı geldi diye cep telefonun titriyo, sinyal veriyo...5-10 kişiyi öldürecek bir hatada böyle bir sistem kurmamış olmaları, bana çok garip geldi şimdi...

şofördür, insandır kardeşim...unutur...biz de neleri neleri unuttuk, ama adamlar ona göre sistem yapmış, şimdi bu salak bunu unutursa herifin evi yanmasın biz buna bi de extra ısınmayı önleyici sistem yapalım demişler...

twitter´da da başka sosyal mecralarda da herkes "kahve makinasından yanmıştır otobüs" diyo...iyi de madem öyle, şoför makinayı kapatmayı unutunca hep 5-10 kişi ölecek mi yani?...

hadi 1960´larda olsa anlarım da, senin teknolojin bugün "radara yakalanmayan f-35 uçaklar" falan yaparken, kahve makinasından dolayı insanların ölmesi, acayip bir şey...

bu gece kaç yüz tane boeing 777, 747, dreamliner, a380 atlantiği geçmek üzere havalanacak, tam saatleri onların zaten başlamaışlardır kalkmaya...hiçbiri "kahve makinası" yüzünden düşmeyecek...kimse ölmeyecek...dünde böyleydi bu...yarın da öyle olacak...

günümüzde kahve makinasından çıkan yangından dolayı çocukların ölmesi, hakkaten çok acayip bişey.. bana çok garip geliyo açıkçası...
Kamil kocda metroluga doğru hızla evrilmekte.
Piyasanın en ucuz aracı safir şaştık mı hayır.
insanları derinden üzen bir kaza. Cenazeler soğumadan bunca eleştiriyi ve delilsiz kafadan atmayı haksız buluyorum.
Böyle bir kazaya kim sebep olmak, insanları diri diri yakmak ister? Neden Metro turizm seviyesine çekilmiş anlamadım(?)
Polisi, eksperi, savcısı, bakanı gelir çıkan raporlara göre şirketi asarız hikayeciler.
Neyse, herkes uzman burada.

Yolculara, şirkete geçmiş olsun. Ölenlere rahmetler olsun.
"sebebi bilinmeyen" diye bir şey yok. sebebi gayet açık! hangi firma olursa olsun, otobüsler fabrikanın otoparkından çekilir çekilmez, sanayiye götürülüyor. bok püsür bir dünya ek tesisat çekiliyor. bu sektöre kıyısından köşesinden bağlantısı olan herkes bunu bilir. sen git servet değerindeki otobüsü ikitelli osb'deki dolapdere sanayi'ne götür, orada dünkü çırağa android ekranların tesisatını çektir, sonra vay efendim niye yandı? yanar amk yanar!

dipnot: sıfır veya ikinci el otobüslerin alayı bu ve buna benzer birçok işleme tabi tutuluyor.
güncel Önemli Başlıklar