bugün

dağa tırmandıkları pazar gecesi 20 cm olan kar kalınlığı 1 metre olmuştur.
ben kar yağarken oteller bölgesinde bile tedirgin oluyorum. bu adamlardaki iyi cesaret. umarım sağ salim bulunurlar.
Havalarda soğudu aksilik işte.
uludağ sözlük ekibi olarak zall özel bir ekiple aramaya çıkmalı hem haberlere çıkar sözlüğün reklamı olur.
Bir tanesine ait mont bulunmuştur. Dereyatağı tarafında ilk ize rastlandı.
uludağ yazarları olarak aramaya çıkmalıyız.*
Dağcılardan birinin dere yatağında montu ve beresi bulundu.
Montu olmadan yaşaması imkansız.
Bence bu yaptıkları da bir çeşit intihar olmalı.
Dağda nasıl kaybolunabilir aqakdkkaks.
9. Gün olmuştur.
Nasıl bulunamıyor hala. 300 kişi dağda, helikopterler tepede.
inşallah hayattadırlar.
Ama düşünmeden edemiyorum. Eğer öldülerse ne kadar kötü bir ölüm. Allah yakınlarına sabır versin.
Paradoksal soyunma hipotermide son evre.. Kan birden sıcak damarlarda kalan son kan vucudun ısısını yükseltir..

Ve kişi anlamsız bir şekilde üstündekileri çıkartmaya başlar..

Üzgünüm ama durum kötü..
Çoktan hakkın rahmetine kavuştular. Bir an evvel bulunup defnedilmelerini dilediğim dağcılar. Bildiğin azraile yurumusler. Sanırım efe beyin annesi babası bir ropirtaj vermişler ve çok iddialı konuşmuşlar. Okudum, hem üzüldüm hem sinirlendim. Adam şöyle diyor: benim oğlum hayatta kalmasını bilir, kar altında geberecek değil herhalde.
Geberecek nedir yahu. Oğlundan bahsediyorsun. Bir de bu dağcılar amatör. O dağlar ne ustaları önüne katıp goturmusken amatorlere olan bu güven de ne! Ve benim ennn kızdığım şey Allah'ın takdirini es geçmek. Yapmayın şunu yapmayinn .
Uzulmedigim genclerdir.

Dagci olmadan, kafana eser esmez gece gezmesine cikar gibi yetersiz ekipmanla ve yiyecek olmadan daga cikarsan basina her sey gelir kardes.

Bu ulkede uzulecek onca konu varken iki sacma genc icin gundemi isgal etmeye gerek yok.

Eminim eksileyecek pekcok kisi olacaktir ama bana ne ?
Uludağ sözlük yazarlarının ve medyanın çok fazla ilgisini çekmemiş olay.

Yazılan yazılarda da insanlıktan nasibini tam alamamış şımarık dikkat çekme meraklısı insanlar yığınla. Üzülmüyorsanız ve ilginizi çekmiyorsa, değerli vaktinizi ayırıp bu başlığın altına değersiz fikirlerinizi beyan etmenize gerek yok.

Aynı ve benzer koşullar altında dağda kaybolup 15 gün sonra bile mucizevi bir şekilde canlı bulunan insanlar mevcut. Belgesel olarak "i shouldn't be alive" da en az 3 bölüm yayınlanmıştı dağ üzerine. Bu başlığa giripte çoktan ölmüşlerdir demenin bir anlamı yok. Zaten zor olan yaşamaları. Fakat düşükte olsa yaşadıklarına dair bu duruma bağlanmak, sevdikleri için önemli. Umarım en kısa sürede sağ salim bulunurlar.
en çok 5 gün dayananı gördüm. o da filmde. adam son çare olarak derisini yiyordu. hesabı siz yapın.
bir köylü hayvani daga kaçsa ararken kaybolsa bunu anlamak zor değil.

ben şunu anlamıyorum doğalgazlı ortamlarda oturup sıcacık kar izlemek varken, hadi en çok yol boyunca yürü, neden ormana gidersin. ben yaz günü kayboldum ormanda hele bide mevsim kış heryer kar iken. o kadar insanı meşgul ettiler. canlı bulunmalarını dilerim.
Yaklaşık 4-5 gün oldu duyalı, Olayı öğrendiğimden beri takipteyim. Tam tipi başlarken dağa tırmanmaları büyük bir hata ve risk. Yanlış. Ola ki hayattaysalar hâlâ daha, inşallah sağ selamet bulunurlar. Lakin birisinin montu bulundu. Birisinin eşi de "umutluyum çünkü donanımlılar, her şeye rağmen hayatta kalmak için savaşırlar, mutlaka bir mağaraya sığınmışlardır" diye açıklama yapmış. Bilmiyorum arama kurtarma esnasında galiba köpekleri kullanmadılar. Eğer öyleyse bu da büyük bir hata. Abi dronlarla bu iş nereye kadar çözülür? Şu an elimizden gelen sadece allaha sığınıp dua etmek. Uludağın karla kaplı olması çalışmaları güçleştiriyor.
ya belgesel falan izleyip çok gaza gelmişler yada intihar etmişler. kurt adam bile dağa çıksa ölür sizin neyinize dağa çıkmak?
Umarım yaşıyorlardır.
Aklım almıyor.
Geçen bunca sürede, görev alan bu kadar kişiye, kullanılan teknolojiye rağmen bulunamıyorlarsa başka ihtimalleri düşünmek gerekiyor.

inşallah sağ salim bulunurlar.
dün, 16 aralık 2019 da çok geniş kapsamlı bir operasyon gerçekleşti.

maalasef herhangi bir ize rastlanmadı.

3 aralıktan beri kesintisiz takip ediyorum. haklarında birçok yazı okudum. video izledim. arkadaşlarının ve ailelerinin açıklamalarını dinledim.

efe' nin ilk uludağ zirve paylaşımını izlediğim de, arkadaşının rotayı oluşturduğunu ve kendisinin yolu bilmediğinden bahsetmiş ve bahsi geçen arkadaş son anda ekibe katılmaktan vazgeçen ömer yavuz.

instagram hesabında 12 kasım günü efe ile gerçekleştirdikleri zirve yürüyüşünün videosuna ulaşabilirsiniz.

efe ve mert' in birlikte görüntülendikleri son videodan çıkarımda bulunan profesyonel dağcıların ortak noktası özellikle kıyafetlerinin yetersiz olması...

açıkçası 12 kasım da yapılan zirve yürüşüyünün videosunda efe nin rotayı ben bilmiyordum demesini izledikten sonra umutlarım tükenmişti.

uludağ da geceleri -15' e kadar inen bir hava durumu mevcut.

ailesinin allah yardımcısı olsun.
maalasef bir kişinin cesedine ulaşılmış.

http://www.mynet.com/ulud...net&webPushId=Mzc2ODA=
allah rahmet eylesin.
uludağın tarihine geçmiş başarılı adamlardır. Neandarteller bile muhtemelen orda kaybolmamıştır.
allah ailelerine sabır versin. çok zor bir durum.
Bursa Uludağ'da kaybolduklarından 17 gün sonra cansız bedenleri bulunan 2 dağcı ile ilgili Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı.

http://www.enbursa.com/ha...lgili-aciklama-97456.html