1. 1.
  türk tabipleri birliği başkanı sinan adıyaman'ın türkiye'deki koronavirüs salgınına ilişkin iddialar ve vaka sayılarındaki artışa ilişkin yaptığı açıklamalardır.

  Temelinde sağlık bakanlığı'nın verileri gizlediği iddiası hakimdir.

  Açıklamanın özeti şöyle:

  sağlık bakanlığı, temaslılara teste kota koydu. hasta geliyor, o hastayla temaslı olanlar da biliniyor ama test yapılmıyor. testler azaldıkça yeni hasta sayısı da azalıyor. hiç test yapılmazsa hasta sayısı sıfır olur zaten. test miktarını arttırmanız lazım. yoksa hastayı bulamazsınız. her gün binin altında vaka açıklıyorsunuz ama yoğun bakımda yatan hasta oranı yüzde 10. dünyada bu ortalama yüzde 1. bölgede ise yüzde 15. insanın aklına geliyor. bu oranlar ortaya çıkmasın diye bu testler kaldırıldı. sağlık bakanlığı halkı paniğe sevk ediyor.

  birinci dalga tüm hızıyla devam ediyor. başta şanlıurfa ve diyarbakır olmak üzere yoğun bakımlar gerçekten dolmuş durumda. sadece türkiye değil, dünyada da yeniden artmaya başladı. ankara’da yoğun bakım yataklarında ciddi sıkıntı var artık. güneydoğu’da, doğu’da hasta sayısında ileri derecede artış var. muhtemelen türkiye’nin sağlık kapasitesi bölgelerde bunu kaldıramayacak duruma gelebilir. bundan korkuyoruz. başından beri söylüyoruz, hem bireysel hem kamusal tedbir alınmalıdır.

  sağlık bakanlığı, temaslılara teste kota koydu. hasta geliyor, o hastayla temaslılar biliniyor ama test yapılmıyor. testler azaldıkça yeni hasta sayısı da azalıyor. hiç test yapılmazsa hasta sayısı sıfır olur. test miktarını arttırmanız lazım. yoksa hastayı bulamazsınız. bu virüs hala çok bulaşıcı. siz bir hastayı buluyorsunuz, 10 temaslısı var, temaslılara test yapmazsanız yeni hastayı bulamazsınız. bu da tabelaya yansıyor. 1’in altında kalıyor. temaslılara yapsanız iki üç misli çıkacaktır. yaşamsal öneme sahip bu test endikasyonu. tabip odalarından gelen bilgiler, bunun yapılmadığını gösteriyor. kazanımlarımızın birer birer kaybolmasına yol açacak bu. 6 bine yakın hasta vefat etti. 45 sağlık çalışanı, 24’ü doktor, kaybettik.

  yer kalmadı, eve gönderiliyorlar, bilgiler gizleniyor... eve gönderme de şundan oluyor, ilaçlar veriliyor çünkü yer kalmadı bazı kentlerde. filyasyonda, evlerin önünde polisler bekliyordu çıkmasın diye. şimdi evlere yolluyorsunuz ama evlerden çıkıp çıkmadığını bilmiyorsunuz ki. yüzde 80 hasta semptom vermiyor. türkiye için en büyük tehdit bu. saatli bomba gibi vatandaşın içinde bu hastalar. plajlarda, barlarda, kafelerde dolaşıyorlar. birçok kişiye de bulaştırıyorlar. hızlı biçimde yayılıyor ama sağlık bakanlığı mücadeleyi tamamen yurttaşlara bırakmış durumda...

  https://twitter.com/Diken.../1289859051527049216?s=19
  1 -1 ... zalahani