bugün

Oyun oynamak için ideal telefondur.
(bkz: galaxy s2)
Onemli olan ram degil cpu GPU ve ekran çözünürlülügüdür.
Iphone sa veya Windows Phone sa oyunlar için yeterlidir androidse çok büyük çok kaliteli oyunlarda sıkıntı çıkarabilir tabi telefonuna da bağlı işlemcisine grafik işlemcisine...
yeterlidir. denendi tescillendi.

(bkz: s3)
Xperia z2 nin ram inin 3 te 1 i dir.
windows phone ve iphone lar için rahat rahat yeterlidir.windows phone kullanıcısı olarak telefonun yağ gibi aktığını söyleyebilirim.
eveet, yıl oldu 2021. neden bu başlığı hortlatıyor bu salak diyeceksiniz. canım sıkılıyor, keyfimin kâhyası mısın?

görsel

bugün sizlere, teknolojinin nasıl gereksiz bir şekilde geliştiğinden bahsedeceğim.

bu fotoğrafta gördüğünüz cihaz, 1gb ram'e sahip olan standart ucuz tabletlerden biri. telefon aldığımdan beri, biliyorsunuz (bkz: huawei p smart s) almıştım. aldığımdan beri bu tablete elimi sürmüyordum. dedim alayım elime, takılayım biraz. ayarlara girdim, geliştirici seçeneklerinden çalışan hizmetler bölümüne girdim. ulan bir de ne göreyim, 1gb ram havada karada yetiyormuş!

ciddiyim lan. ekranda zaten görüyorsunuz. gündelik uygulamalarımızı rahat bir şekilde taşımasının yanında, 100mb'ın üstünde de boş yer bırakmayı başarıyor. farkı görüyorsunuz değil mi?

ben buna kapitalizmin allah'ı derim. yeni çıkan android sistemlere, olabildiğince gereksiz, sırf doluluk yapsın diye konulan uygulamalar özellikler, sistem ui'leri vs vs çok fazla ram tükettiğinden ötürü bu durumda kullanıcı ne yapıyor? doğal olarak yüksek ram'li bir cihaza yönleniyor. bu da, üreticilere uber yüksek özellikli cihazlarından para kazanmalarını sağlıyor.

bakın tamam, bu tabletin sistemi eski olabilir. ama, lan baksanıza sistemin kullandığı ram'e? üreticiler mal mıydı, yine şöyle kusursuz bir sistem geliştiremezler miydi? niye geliştirsin ki? sana hayvan gibi 2-3gb ram yiyen sistemi dayatır, paranın tadını çıkarır.

diyeceğim odur ki, 4gb ram(hadi bu devirde ideal diyelim) 8gb, 16gb gibi yüksek rakamlar malesef kapitalizmin bir örneğidir. başarılı da gidiyorlar aslında. şu devirde çıkan üst düzey mobil oyunlar da üreticilerin ekmeğine yağ sürmüş oldu.

not: burada üst düzey oyun oynayan kullanıcılardan, ya da bir telefondan çok daha fazla şeyler bekleyen kullanıcılardan bahsedilmemiştir. normal bir standart kullanıcının gözünden bakılmıştır olaya.
kullanım amacına yöneliktir, temel işlevler için yeterlidir. 4gb ramli cihaza sistem dayatması demek yanlıştır. 4k video oynatmak, maker ya da edit için kullanmak isteyenlere 4 bile yetersizdir.

herkesin bir popisi vardır.
Bunlar hep yüksek dolardan elin adamı için birşey ifade etmiyor ki onlar için hep ucuz,senin kapitalizm dediğin şey teknolojinin gelişmesinden başka birşey değil.
güncel Önemli Başlıklar