1. 1.
  cilvegözü sınır kapısında ele geçirilen, yüz binlerce silah ve merminin taşındığı suriye rejiminin pkk'ya gönderdiği tırlar.

  1996 ocak ayı. cilvegözünde mum parafin ve motorin yağı adıyla yüklü tırlar sokulmaya çalışılır. durumdan şüphelenen yetkililer tırlara baktığında tarihte görülmemiş büyüklükte silahları görürler.

  ---spoiler---
  410 bin 200 adet kaleşlikof ve bixi mermisi, 10 bin 748 adet tnt kalıbı (urfayı yok edecek büyüklükte), 3 adet plastik mayın, 1132 torba barut, 38 bin 834 adet havan ateşleme barutu.

  aynı dakikalarda şanlıurfa'da yakalanan tırlarda 6 adet uçaksavar, 1696 adet havan mermisi, 168 adet rpg roketi, 2262 adet rpg-7 ve rpg-9 roketatar sevk fişeği, 1433 adet tnt kalıbı.

  içişleri bakanı teoman ünüsan "suriye'nin bölgedeki terör örgütlerini taşeron olarak kullanarak, çeşitli ülkeleri tehdit etmesi yeni bir olgu değildir. batılı ülkelerin terörü destekleyenler listesinde yer alan suriye'nin teröre sağlamakta olduğu destek, bu defa ele geçirilen silah ve cephane olayıyla bir kez daha ve açıklıkla ortaya çıkmıştır" dedi. ünüsan "tüm güçleriyle silahlanıyorlar. suriye örgüte hem silah yardımı yapıyor, hem de örgütün ele başısını kontrol altında tuttuğu topraklarda barındırıyor." dedi. ayrıca ünüsan "tnt kalıplarının şanlıurfa'yı yok edecek güçte olduğunu bildirdi.
  ---spoiler---

  sonra türkiye nota vermişti. siyasi gerilimler olmuştu falan.

  yani neymiş? suriye'de kurulu düzen varken türkiye karıştırmamış. suriye başka ülkelerde terörü, iç savaşı teşvik etmiş yıllarca. sonra yediği hurmalar götünü tırmalamış. hani hep diyorsunuz ya, "ee sen de adamın ülkesinde şunu yaparsan o da sana bunu yapar diye". işte bu cümleyi tam burada kullanmanız lazım. sen başka ülkenin iç mücadelesine salça olursan, tırlarla silah taşırsan, terörü beslersen, bugün böyle ağlar sızlarsın, türkiye'nin faaliyetlerine de tek kelime etmeye hakkın yoktur.
  1 -3 ... gelenek karsiti sekuler hero 2