1. 1.
  apolitik kuşağın ilk temsilcileri. yaşatıldıkları ortam gereği gereği (çoğunlukla) sosyalleşmekte zorluk çeken yada sosyalleşmeyi dar grup mantığıyla sanal alemde, tv karşısında vb. şekillerde yaşama sanan. çok şiir yazan ama az okuyan (buna türkiye halklarının büyük bir kısmı dahil) özellikle istanbul 3. bölgede vb. yerlerde yaşayanlar için müzik diye arabesk, pop yada anlamadıkları yabancı müzikleri arabalarında son ses açarak dinlemeleriyle ünlenen kuşak.
  5 -4 ... kolibandı
 2. 2.
  generation yerine kuşak kelimesini kullanıyorsa,benliğini kaybetmemiş nesildir!
  6 -1 ... penta-don
 3. 3.
  kendi aralarında bile yaşanan bazı olaylardan kaynaklı (ocak-şubat ayında doğanlar için) ben 1985 liyim, yada (kasım-aralık ayında doğanlar için) ben 1987 liyim denilen kuşak, ama olmuşlar bir kere ne yapalım.

  (bkz: yazık lan 1986 lı da olsa insan insandır).
  3 -9 ... kolibandı
 4. 4.
  1989'un mart ayında doğanlar kuşağı gibi bir şey olsa gerek bu..
  1 -3 ... sciende
 5. 5.
  benim de içinde bulunduğum kuşak.
  almancılar gibi bir kuşaktır aslında. ne eskiler* kendileri gibi görmektedir bu kuşağı ne de kendileri* daha küçük kuşaklar gibidirler.
  çoğu bilir çelik çomak oynamayı ama kısa süre içinde atari oynama şansına erişmiş olmak da vardır işin içinde. ülkedeki birçok okulun eğitim standardını değiştiren* 8 yıllık eğitimden kurtulan son nesildir. belki 12 eylülü görmemiştir ama 1999'daki iki depremi de, ekonomik krizleri de, 11 eylül öncesi ve sonrasını da görmüş ve anlamış bir kuşaktır.
  2 ... kukaraca
 6. 6.
  bir çoğu üniversiteden mezun olmak üzere, yakında iş hayatına atılacak hali hazırda reşit olmuş mini mini birler çalışkan ikiler modundan çoktan çıkmış sağolsun bazı sözlük yazarlarımızca da insan olma şerefina nail olmuş kuşak.
  4 -2 ... doksanüç
 7. 7.
  bu kuşak tarafından kabul edilmesi ne kadar güç olsada bu kuşak uzun bir sürecin üretimidir. hayat hakkındaki düşünceleri, büyük çoğunluğunun dine yaklaşımları ve karakterleri yüzeysel bir topluluktur. kuşak kavramını öldüren topluluk demek daha doğru olur. yapacakları en derin muhabbet gereksiz espirilerle dolu olan gürültüdür.
  3 -1 ... parabandi
 8. 8.
  kuşak dediğimiz sadece bir yıllık bir süreç olmayıp en azından başı ve sonu çok net olamayan, birkaç yılı kapsayan bir kavram olması dolayısıyla 86 kuşağı da 1986 dan önce ve sonra doğmuş insanları kapsar. belki bu kuşağın yaşça en büyük mensupları birçok kişiye göre farklıdır ancak benim de katıldığım genel görüş 86 kuşağının bitiş yılının 1987 olduğudur. tabiki istisnalar vardır, saygı duyulur.
  2 -1 ... kukaraca
 9. 9.
  genellikle uzun boylu iri yapılı bir kuşaktır. bunun nedeni de * 1986 dan sonra yurt dışında türkiye ye gelen yabancı mamalar olabilir. yani bu da demek oluyorki 86 kuşağı sonrası tüm nesiller uzun boylu,iri yarı olabilecek potansiyele sahiptir.
  1 ... pnar
 10. 10.
  (bkz: 1987 kuşağı)
  -1 ... compassrose