1. 1.
  1966 Dünya Kupası, top çizgiyi geçti mi geçmedi mi tartışmaları dışında, kupa heykelinin kaybolması ve Londra'da Pickles adlı köpek tarafından bulunuşu, Dünya Kupası tarihinin en ilginç turnuvası olarak gösteriliyor.

  16 takımın mücadele ettiği turnuvada, son şampiyon Brezilya'nın Portekiz ve Macaristan'ın arkasında kalıp çeyrek finallere kalamaması herkesi şok etmişti.

  Çeyrek finalde ev sahibi ingiltere Arjantin'i 1-0 ile geçerken, Almanlar ise Uruguay'ı 4-0 ile adeta dağıtıyorlardı. Diğer yarı finalistler Macarlar'ı 2-1 ile geçen Sovyetler ve gol düellosunda Kore'yi 5-3 mağlup eden Portekiz olmuştu. Yarı finalde ingiltere Portekiz'i, Almanya Sovyetler'i 2-1 ile geçip finale kaldı.

  Topun çizgiyi geçip geçmediğine sahne olan final karşılaşması ingilizlerin 4-2 üstünlüğüyle sonuçlanırken, Geoff Hurst Alman kalesine attığı üç golle ingilizler'e tarihlerindeki ilk kupayı kazandırıyordu.

  Portekiz ise Sovyetler Birliği'ni Torres'in 88'de attığı golle 2-1 mağlup ederek turnuvayı üçüncülükle bitirme başarısı gösterdi.

  Turnuvanın gol kralı ise 8 golle Portekiz'den Eusebio oldu. ingiltere 66 ayrıca son jules rimet kupasi olmuştur.(1970'ten itibaren Fifa dünya kupasi.)
  http://www.superspor.com
  1 ... yurekli74
 2. 2.
  (bkz: geoff hurst)
  ... fowler
 3. 3.
  1966 Dünya Kupası ve efsane köpeği ile anılır.
  1966 yılında Dünya Kupası'ndan üç ay önce, birinci gelen takıma verilecek olan kupa sergilendiği müzeden çalındı. ingiliz polisi kupayı bulmak için büyük bir operasyon gerçekleştirirken kupayı bulan Pickles adında bir köpek oldu.
  Dünya Kupası finalinde Batı Almanya'yı 4-2 yenen ingiltere kupayı evine götürdü.
  ... kalmar
 4. 4.
  1966 dünya kupası
  ... jimmy tudeski
 5. 5.
  dünya kupası sırasında imza dağıtan pele:

  1966 dünya kupası
  3 ... 12 14 21 1