1. 1.
  1961 anayasası; 2. maddesinde önceki anayasada yer alan atatürk ilkelerinden inkılapçılık, devletçilik, halkçılık ve milliyetçilik ilkelerini çıkarmıştır. sadece başlangıç kısmında atatürk'ün türk milliyetçiliğinden ilham alındığını ve devrimlerine bağlı olunduğu ifade edilmiş ve ikinci madde de başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanıldığı belirtilmiştir. başlangıçta belirtilen 'atatürk devrimleri' ifadesi zaten altı oku içermiyor mu?" diye sormadan edemiyorum. eğer öyleyse yani altı ok kastediliyorsa o halde neden ikinci maddede ekstra olarak 'laik' ifadesini kullanıyorsun da inkılapçı, milliyetçi, devletçi ve halkçı ifadelerini kullanmaya gerek görmüyorsun? üstüne 'milli demokratik' gibi ne olduğu belirsiz garip bir ifade kullanıyorsun? gerçi o 'milli, demokratik' şeklindeymiş ama bu kadar basit bir yazım yanlışını koskoca hukukçular anayasa hazırlarken nasıl yapabilir orası da merak konusu. ayrıca milliyetçi yerine milli ifadesinin kullanılması da bana hep yapmacık bir tutum gibi gelmiştir.

  1982 anayasası ise her ne kadar 1961 anayasası gibi "halkçı, devletçi ve inkılapçı/devrimci" ifadelerine yer vermese de 'milli' gibi yapmacık bir söylem yerine atatürk milliyetçiliğine ve başlangıçtaki ilkelere bağlılığını ifade etmiştir. ki bence başlangıç kısmı 1961 anayasası'ndan daha güzel, ayrıntılı ve nettir. mesela 1961'deki başlangıç kısmı 'atatürk ilke ve inkılapları' yerine 'atatürk devrimleri' ifadesi kullanırken 1982'deki başlangıç kısmı hem özündeki gibi 'ilke ve inkılap' ifadesini kullanmış hem de atatürk milliyetçiliği, türk varlığının devleti ve ülkesiyle bölünmezliği ve türklüğün manevi ve tarihi değerleri gibi kavramlara da yer vererek onları da güvence altına almıştır. fakat en önemlisi önceki anayasalardan farklı olarak sadece yönetim şekli değil aynı zamanda atatürk milliyetçiliğine, laik devlet anlayışına ve başlangıçtaki ilkelere bağlılığın ifade edildiği ikinci madde ve aynı zamanda başkent, resmi dil ve bayrağı da belirten üçüncü madde değiştirilemez madde olarak kabul edilmiştir. bunun yanı sıra a'dan z'ye her konuda ülkenin bölünmez bütünlüğüne, atatürk milliyetçiliğine, atatürk ilke ve inkılaplarına ve cumhuriyetin temel niteliklerine zarar verebilecek her türlü faaliyetin önüne geçilmesi sağlanmıştır. 'atatürk milliyetçiliği' kavramının kullanılması ise ülkücüler ya da atsızcılar gibi bazı kesimlerin milliyetçiliğiyle karıştırılmaması amacı taşımaktadır.

  kısacası 27 mayısçıların 1961 anayasası kemalist devlet anlayışını değiştirip ılımlı ve yumuşak bir hale getirmiş, yüzeysel ve yoruma açık ifadelere yer vermiş, aynı zamanda kemalist rejimi korumaya yönelik herhangi bir önleme yer vermemiş, rejimi ya da ülkenin bölünmez bütünlüğünü tehlikeye sokacak menfi proganda ve faaliyetleri kısıtlamamış ya da yeterince kısıtlamamış ve dolayısıyla hakikaten de ülkeye bol geldiği için cumhuriyet karşıtı her türlü eylemin, propagandanın ve aynı zamanda anarşinin önünü açmıştır. 12 eylülcülerin 1982 anayasası ise adeta buna tepki olarak ve dengelemek amacıyla 1924 anayasası'ndan da otoriter, radikal ve atatürk'ten çok atatürkçü bir tutum sergilemiştir. ki bence çok doğru da yapmıştır. 1982 anayasası'nda gördüğüm tek ciddi kusur zorunlu din dersi. fakat prof. kemal gözler şu makalesinde yıllardır uygulanan zorunlu din dersinin aslında anayasaya aykırı bir şekilde uygulandığını söylemiş:
  http://www.anayasa.gen.tr/din-egitimi.htm 1
  ama yine de haftada 1 ders mi 2 ders mi ne verilen kıçıkırık ve tamamen göstermelik bir ders yüzünden cumhuriyetin temel niteliklerini güvence altına alan böyle bir anayasaya muhalefet edecek değilim.
  ... fasist psikolog
 2. 2.
  Darbe anayasalarıdır.
  2 ... avukatadam
 3. 3.
  -ikisi de darbe anayasasıdır.
  -ikisi de referanduma sunulmuştur.
  -ikisi de iki kanatlıdır ama sivil kanadın yetkileri sınırlıdır.
  -1961 anayasasında 'insan haklarına dayalı devlet ilkesi' varken 1982 anayasasında bu ilke 'insan haklarına saygılı devlet ilkesi' haline gelmiştir.
  -1961 anayasasının askeri kanadı milli birlik komitesi, sivil kanadı temsilciler kurulu iken
  1982 anayasasının askeri kanadı milli güvenlik komitesi, sivil kanadı danışma meclisidir.
  -1961 daha özgürlükçü iken 1982 daha kazuistiktir.
  ... kara erik habbesi
 4. 4.
  halkin oylariyla kabul edilmistir hele 1982 anayasasi cok buyuk bir oy oraniyla kabul edilmistir.
  ... kafabulanadam
 5. 5.
  61 anayasası döver.
  1 ... cerevesta
 6. 6.
  KPSS çalışanların favori konusu.
  ... alkolik oldum
 7. 7.
  1961 anayasasında “insan haklarına dayanan” ibaresi geçerken 1982 anayasasında “insan haklarına saygılı” ifadesi kullanılır.
  1 ... centurion
 8. 8.
  ikisi de bi boka yaramaz. 1982 anayasasının yüzde bilmem kaçı değiştirilmiştir. darbe anayasaları sonuçta.
  ... ardiem