1. 1.
  Savaşın etkisiyle 12 yıl ara verilen kupa, savaşın uzağındaki Brezilya'da yapıldı. Bu verilen 12 yıllık arada FIFA'nın italyan Başkanı Ottorino Barrassi Dünya Kupası heykelini ayakkabı kutusunda saklayıp yatağının altına koyması ve kupayı uzun süre burada muhafaza etmesi Dünya Kupası tarihinin en ilginç olaylarından biri olarak tarihe geçti.

  Kupanın yapılacağı Brezilya'ya toplam 13 takım geldi ve Uruguay 20 yıllık aranın ardından Dünya Kupası'na katıldı. 4'er takım üç gruba ayrıldı ve diğer kalan iki takım Uruguay ve Bolivya kendi aralarında maç oynadılar. Gruplarda maçlar tamamlandı ve takımlar yarı finalde lig usulü karşılaştılar. Uruguay Bolivya'yı 8-0 yenerken, Brezilya isveç'i 7-1 mağlup etti. Sonrasında Uruguay ispanya ile 2-2 berabere kalırken, isveç'i 3-2 ile geçerek adını finale yazdırdı. Brezilya ise ispanya'yı 6-1 yenerken diğer bir finalist oldu.

  Final maçı 220 bin kişi kapasiteli dünyanın en büyük stadı Maracana'da oldu. 174 bin kişinin izlediği müsabakayı Uruguay 2-1 kazanarak ikinci defa Dünya Kupası'nı kazanma şerefine ulaştı.

  Üçüncülük mücadelesinde ise isveç ispanya'yı 3-1 mağlup ederek sevib taraf oldu. Organizasyonun gol krallığına ise 9 golle Brezilya'dan Ademir ulaştı.

  http://www.superspor.com
  1 ... yurekli74
 2. 2.
  ilk defa hiç bir hakemin kırmızı kart çıkartmadığı kupa olmuştur.
  3 ... muhasebeye giris
 3. 3.
  türkiyenin maddi yetersizlikler yüzünden katılamadığı kupa.
  2 -1 ... el camino
 4. 4.
  FIFA'nin, Hindistanlı futbolcuları yalın ayak maça çıkmasına izin vermediğinden dolayi Hindistan'ın bu kupadan çekilmesi de

  tarihin bir diğer en ilginç olayıdır.
  2 ... jeam
 5. 5.
  maci maracana stadinda 199.996 biletli seyirci seyretmistir. maracana stadi bu mac icin insa edilmistir ve boyanmamistir. olaki baska bir ulke kupayi kazanacak olursa o ulkenin renklerine boyayacagiz demistir brezilyali yetkililer ve sozlerini tutmuslardir. stad bugun halen mavi beyaz renklere boyalidir.
  1 -1 ... dydyma
 6. 6.
  soğuk savaş döneminin verdiği gerginlikten uzaklaşmak isteyen insanların eğlencesi olmuştur.

  tabi ki düşman takımların karşılaşmaları gergin geçsede olaysız yapılan müsabakadır.
  -1 ... antiansiklopedi
 7. 7.
  türkiye'nin finallere gitme hakkını elemelerde kazandığı, ama maddi nedenlerle gidemediği dünya kupasıdır. 2. dünya savaşı nedeniyle bir önceki dünya kupasından 12 yıl sonra yapılabilmiştir. ev sahibi olan brezilya'nın çok iddialı olduğu ve finale kadar geldiği kupayı, ev sahibinin umutlarını kırarak uruguay kazanmıştır.
  ... usualsuspects
 8. 8.
  katılmaya hak kazanmasına rağmen türkiye cumhuriyeti devleti, masraflar sebebiyle, on bir tane adamı, gemiye bindirip yollayamamıştır. 10 tane de yedekler vs desen, 21 kişinin yolculuk ve otel masraflarını karşılamak devlete yük olmuştur.

  anıtkabir in inşa edildiği yıllara tekabül etmektedir.
  2 -2 ... endoplazmik radikalim
 9. 9.
  o yıllarda yaşanan ilginçliklere ilişkin bir makale aşağıdaki linkten okunabilir:

  ... antonchigurh
 10. 10.
  Turkiye ve hindistan' in seyahat masraflarindan dolayi turnuvadan çekildiğ kupaymiş.
  ... inzaghigi