bugün

1940ların türkiyesiyle günümüz türkiyesinin karşılaştırılmasıdır.milliyetçilik alanında büyük değişimler olmuştur.ekonomik anlamda daha kötü duruma gelinmiştir. özgürlükler kısıtlanmıştır.atatürkçülüğün etkisi devlet yönetiminde o yıllara göre bir hayli azalmıştır.
bu karşılaştırmayı somut olarak yapabilecek kişinin en az 80 yaşında ve bugünlerde yaşıyor olması gerekmektedir. 'yok ben 80 yaşında değilim ve bunu karşılaştıracam arkadaş' diyen birisinin araştırmaları sonrası vereceği cevap 'meğer asla karşılaştırılamazmış' olacaktır. imf borçlarımızın ilki 1940'lardan 2000'li yılların sonlarına kadar süregelmiştir. şu anda imf den borç alınamamakta, geçmişte alınanlar ödenmektedir. cumhuriyet tarihinin ilk develüvasyonu 1946 da yapılmıştır. etkisi uzun yıllar sıkıntılara sebebiyet vermiştir. atatürkçülükte kim en etkilidir? atatürkçülük en iyi devlet yönetimi ideolojisi midir yoksa vurgulanmak istenen laiklik midir?

edit: (bkz: türkçemizi güzel kullanalım)
1940' larda chp' ye laf söylemek suç sayılırdı, günümüzdeyse akp' ye. kısacası hiçbir fark yok.
Birbirinden farklı olan dönemlerdir. 1940 lar cumhuriyet yılları dediğimiz yıllardı. günümüz türkiyesi ise kaset,icraat,skandal,polemik ve işsizlik yılları.
1940: insanlık vardı.
2011: insanlık can çekişiyor.
yalnız tayyip'in karşılaştırma yaptığı iki farklı dönemdir.

tayyip: bu cehape döneminde ekmek karneyle veriliyodu, artık benim milletim o günleri yaşamıyor....

yalakaları: alkış, ıslık...
1940-45 arası tüm dünya yangın yerine dönmüş, tüm kaynaklar savaş ekonomisine akıtılmış ve en az etkilenen birkaç ülkeden biri türkiye olmuştur.

hadi tarih bilginiz yok, kitap okumazsınız, atıp-tutarsınız. tüm insanlığın nasıl acılar ve yokluklar içinde kıvrandığını şuradan izleyin hiç olmazsa. (bkz: apocalypse the second world war)
indirmeyeni-izlemeyeni dövüyorlarmış.