1. 1.
  muhaliflerden yapmalarını beklediğim kıyaslama olayı. bugün tutup almanya ekonomisiyle türkiye ekonomisi arasındaki farkı hesaplıyorlar ya, tutup bir de 1938 türkiyesiyle almanyasını hesaplasınlar acaba kaç yüz kat fark varmış ikisinin alım gücünün?

  edit: hercool çok cahilsin keşke ölsen amk. 30larda derken hitlerin iktidara geldikten sonraki yılları kastediyorum. dikkat edersen 1938 yılı yazmışım hatta. bir ikincisi almanya 1938'den sonra yeni düzlüğe girdiler dersen götüyle gülerler adama. almanya 1935'den itibaren versay antlaşmasının maddelerini tek tek çöpe atmaya başlamıştır. 38'de yeni yeni sırtını doğrulttu dediğin almanya 1938 yılına kadar ingiltere ve fransaya tazminat vermeyi reddetmiş, rhineland'ı işgal etmiş, avusturya'yı da ilhak etmişti. bu nasıl düzlük amk.

  peki bu tarihlerde türkiyede durum neydi? almanyada kriz vardı da türkiyede millet şezlonglarda tatil mi yapıyordu aq? kriz dediğin olayın adı büyük buhran'dır ve dünya çapındadır. türkiyeyi de etkilemiştir. hatta inanmazsan türkiye'de 1931 yılından itibaren buhran vergisi alınmaya başlamıştır. internete yaz da göt ol. bu entry'ni de sil kimse görmeden gavat.
  8 -6 ... jeffrey dahmer
 2. 2.
  1930larda almanyada ekonomik kriz vardı zaten onun için hitler gibi deliyi seçmişlerdi. 38den sonra anca düzlüğe geri girebildiler. Yanı bırak kişi başı gelirin kaç kat turkiyeden yüksek olmasını türkiye kişi başı gelirde bi ara 1930larda almanyayla aynı orandaydı nerdeyse. Bunu bilmemek içinde ağır cahil olmak lazım bu kadar cahillikten ben korktum. yinde teşekürler chpyi almanya üzerinden eleştirmek isteyip bu zaman dilimi sectigin icin.
  1 -2 ... hercool
 3. 3.
  cehapelileri kudurtacak olay.
  2 -4 ... jeffrey dahmer
 4. 4.
  sıkıntı almanya ile türkiye'nin kıyaslanması değil. sıkıntı almanya her konuda türkiye'den kat kat daha iyi ve zengin bir refah ülkesi iken "almanya bizi kıskanıyor" gibi salak salak söylemler üreten siyasiler ve onlara gözü kapalı inanan çomarlarda.

  ha desen ki; 1930'larda türkiye almanya'dan daha zengin, daha güçlü, almanlar türkleri kıskanıyor propagandası yapılıyordu mevcut iktidar tarafından o zaman derim ki haklısın.

  cevabını aldığına göre şimdi siktir olup gidebilirsin.
  3 -1 ... ecinni
 5. 5.
  Almanlar toprak satmadı fabrika kapatmadı tam tersine fabrika açtılar.

  Bizdekiler ellerine ne geçerse satıyorlar.
  7 -1 ... fyodor paskevich
 6. 6.
  almanya savaşa seve seve girdi, osmanlı ise ske ske.

  almanya zaten atanamamış emperyalistti. osmanlı ise içi geçmiş moruk.

  şu almanya bizi kıskanıyor lafı nerenize batıyor da kıçınızı yırtıyorsunuz?

  kıskanmak demek almanya dan büyüğüz demek değil ki. ezik misiniz yoksa uşak mı?
  -1 ... tea man
 7. 7.
  bunu osmanlıya soracaksın. avrupalılar 100 yıl önce fabrika kurarken ülke servetinin çoğunu saraylara niye harcadı.

  tamam atatürk süpermen gibi biriydi ama fabrikasiz, yüz yıldır batı'nın şamar oğlanı olan yıkık imparatorluğu da süper güç mü yapacak.

  not; başlıkta yazılanlardan hiç bişi anlamadım. kastedilen ne, ne diyo bunlar.
  4 -3 ... profesyonel kamikaze pilotu ii
 8. 8.
  --spoiler--
  bana ''almanya bizi kıskanıyor'' diyen en ufak bir siyasetçi göster amk
  --spoiler--

  https://www.youtube.com/watch?v=3eLYL73-WA4+

  al çerçeveletip asarsın.
  3 ... ecinni
 9. 9.
  (bkz: lassie bize bir şeyler anlatmaya çalışıyor)

  yazıyı 10 kere okudum. yine de bu çomar ne anlatmaya çalışıyor çözemedim. ama "cehapeliler i kudurtacak gerçek" yazmasından anladım ki, cumhuriyet sonrası türkiye ile almanya yı kıyaslıyor ve almanya nın güçlü olduğunu iddia ediyor.

  almanya da adolf hitler iktidarın başa gelmesinin sebebi, yaşanan ekonomik sıkıntılar. halk için adolf hitler bir kurtuluş yolu.

  almanya nın itilaf devletleri yle imzaladığı versailles anlaşmasının hükümleri çok ağır. almanlar ın sadece 100 bin hafif silahlı asker bulundurmasına izin veriyor.

  ülkenin altın stoğuna, ticaret filosuna ve dış alacaklarına el konuluyor. almanya da enflasyon uçuyor.

  öyle bir enflasyondan bahsediliyor ki 4 gün içinde fiyatlar ikiye katlanmış. insanlar ekmek ve yumurta bile alamamaya başlamış.

  ardından 1929 a kadar toparlanan alman ekonomisi büyük buhran dan en çok etkilenen ülke oluyor ve büyük bir kriz yaşıyor.

  1 yılda 3 milyon insan işsiz kalıyor. hükümet dış borçları ve tazminatları ödeyebilmek için vergiyi arttırıyor. bu sebeple de adolf hitler'in nasyonal sosyalist partisi büyük bir oy kazancı sağlıyor.

  "türkiye, atatürk'ün ölümüne kadar geçen bu 15 yıllık dönemde türkiye'nin 35 yıldır göremediği dış ticaret fazlasını üst üste 9 yıl yakalamayı başardı. dışardan toplu iğneye varıncaya kadar ithalat yapılsa da türkiye bu dönemde aldığından fazlasını sattı. 1923-1938 yılları arasında türkiye'nin milli geliri, oran olarak yüzde 104.8 artarken tarım sektörü yüzde 101.3, sanayi sektörü yüzde 148.8 oranında büyüdü. türk lirası dolar karşısında yüzde 24.6 oranında değer kazandı."

  bu da almanya da yaşananlar sırasında türkiye de olanlar. uçak üretimi başta olmak üzere, ciddi manada sanayide büyüme, açılan yeni fabrikalar, kurulan bankalar ise malum.

  almanya bugünkü zenginliğine, 2. dünya savaşı sonrası verilen marshall yardımlarını ülke kalkınması için kullanması sebebiyle ulaşıyor.

  marshall yardımlarını abd den alan adnan menderes ise o paraları çarçur edip, bu sefer rusya dan dileniyor. o paraları nereye harcadıklarını bir allah biliyor.

  biraz araştır yahu çomar. 1-2 alman la konuş da sana 1.dünya savaşı sonrası ne halde olduklarını. adolf hitler'in neden seçimi kazandığını ve sonra bugünkü noktaya nasıl geldiklerini anlatsın.

  not: almanya doğumlu bir türk. hadi yallah.
  2 -2 ... bugun variz yarin yokuz
 10. 10.
  ecinni: videoyu izlemeden linki atmışsın amk. sonuna kadar izledim, almanlar bizi kıskanıyor diye bir cümle ağzından çıkmıyor.

  timarli necati: osmanlı savaşa sike sike girmedi suratını siktiğimin aptalı. osmanlıya gelen goben ve breslau adlı alman gemilerini bir sahiplendik adını yavuz ve midilli koyduk. sonra bu gemiler enver paşanın bizzat emriyle rus limanlarını bombaladı. bunun neresi sike sike amk?
  2 ... jeffrey dahmer