bugün

1930larda almanyada ekonomik kriz vardı zaten onun için hitler gibi deliyi seçmişlerdi. 38den sonra anca düzlüğe geri girebildiler. Yanı bırak kişi başı gelirin kaç kat turkiyeden yüksek olmasını türkiye kişi başı gelirde bi ara 1930larda almanyayla aynı orandaydı nerdeyse. Bunu bilmemek içinde ağır cahil olmak lazım bu kadar cahillikten ben korktum. yinde teşekürler chpyi almanya üzerinden eleştirmek isteyip bu zaman dilimi sectigin icin.
sıkıntı almanya ile türkiye'nin kıyaslanması değil. sıkıntı almanya her konuda türkiye'den kat kat daha iyi ve zengin bir refah ülkesi iken "almanya bizi kıskanıyor" gibi salak salak söylemler üreten siyasiler ve onlara gözü kapalı inanan çomarlarda.

ha desen ki; 1930'larda türkiye almanya'dan daha zengin, daha güçlü, almanlar türkleri kıskanıyor propagandası yapılıyordu mevcut iktidar tarafından o zaman derim ki haklısın.

cevabını aldığına göre şimdi siktir olup gidebilirsin.
bunu osmanlıya soracaksın. avrupalılar 100 yıl önce fabrika kurarken ülke servetinin çoğunu saraylara niye harcadı.

tamam atatürk süpermen gibi biriydi ama fabrikasiz, yüz yıldır batı'nın şamar oğlanı olan yıkık imparatorluğu da süper güç mü yapacak.

not; başlıkta yazılanlardan hiç bişi anlamadım. kastedilen ne, ne diyo bunlar.
--spoiler--
bana ''almanya bizi kıskanıyor'' diyen en ufak bir siyasetçi göster amk
--spoiler--

https://www.youtube.com/watch?v=3eLYL73-WA4

al çerçeveletip asarsın.
--spoiler--
ecinni: videoyu izlemeden linki atmışsın amk. sonuna kadar izledim, almanlar bizi kıskanıyor diye bir cümle ağzından çıkmıyor.
--spoiler--

he yarram he! gözün yerine götünle izlediysen anlamazsın tabi. sunucu bile burhan kuzu'ya "burhan hocam" biraz desteksiz atmıyor musunuz manasında müdahale de bulunuyor orada.
(bkz: yaw he he) 3,467 trilyon dolarlık gayrisafi milli hasılası ile almanya senin güçlenmeni istemiyor evet.

sen almanya için böcek bile değilsin amk! kabul et işte sokuk.
1930'larda yaşayan insanların kıyaslaması lazım buyrun..
orospu çocuğu nedir nasıl olur sorunsalı.

tanım : bir taraf da bir imparatorluk yıkılmış ve müstakil bir devlet çıkmış.

almanya savaştan önce de bir ekonomi deviydi, savaşdan sonra

eski konumuna dönmüş.