bugün

fenerlilerin kendilerini avutmak için gündem yaptıkları şampiyonluklar.
madem bu kadar şampiyonluğunuz var niye dördüncü yıldız yükleniyor tweeti attınız?

neyse bunlar anlamaz.

burada bu iddianın ne kadar saçma olduğunu mala anlatır gibi anlatmışlar.

okuyun hepsini
https://twitter.com/mehme...tatus/1170729777302573057
Yahu sizin ben derdinizi sikeyim. Koca koca adamlar tartıştığınız meseleye bak ya. Sokmuşum şampiyonluğuna da, takımına da değiyor mu birbirinizi kırdığınıza cidden?
Mahalle arasında tek devreli lig usulü oynanan, hakemin bile olmadığı maçlarda ortaya çıkmış şampiyonluklardır.
istanbul ligi, izmir ligi, Bursa ligi, Anadolu ligi, cumhuriyet ligi... Liste uzar da uzar.
Mahalle 1.si olana kupa değil, bir tepsi baklava verilirmiş o zamanlar. Bunun gündeme gelmesi bile komik.
O yıldızları alacağız.

Sike sike.
her geçen gün şampiyonluk sayısını, şampiyon olmadan arttıran kulübün hezeyanlarını kapsayan yıllar.
Videoda her şeyi tek tek anlatmış. Ayrıca federasyonun kuruluşunu 1923 alıyorsan 1959danönceki büyük yıldızlarla övünüp futbol sezonlarına ismini veriyorsan o yıllardaki şampiyonlukları nasıl yok sayıyorsun? Videoda bahsetmiş nazi işgalindeki avusturyanın takımlarından rapid wien'in o yıllardaki şampiyonluklarının bile sayıldığını. Siz hala fenerbahçe ağlaklığı diyip durun.
Gençlerbirliği'nin 2, Ankaragücümün de 1 şampiyonluğu var. Sayılsın da şampiyonluk turu Atalım biz de.
Metin Oktay Lefter Cihat’ı Turgay’ı baba hakkı yı yok saymaktır bu dönemi saymamak.
Bir ankaralı olarak aynı mantıkla gençlerbirliği nin 28 şampiyonluğu olmuş oluyor. iyiymiş.
niye şampiyonluk sayıları galatasarayla eşitken hatta 1-2 şampiyonluk öndeyken bunları gündeme getirmediler? baktılar ki galatasaray 30 a doğru ilerliyor şikeci ibneler milattan önce oynanan mahalle maçlarını gündeme getirip 28 kez mampiyonuk diyolar. algınızı sikeyim sizin lekeli kulüp sizi.
fenerbahçe nin galatasaray ı ve beşiktaş ı yenerek aldığı şampiyonluklar.

köy takımlarıyla oynanmış aynen. mahalli lig moruk.

metin oktay ı anıp dönenindeki fenerbahçe şampiyonluklarını saymak istemeyen iki yüzlü bir camia...

bunlar sayılır mı bilmem ama bunları gördükçe iyi ki fenerbahçeliyim diyorum.
evet evet bir galatasaraylı olarak;

istanbul ligi, cuma ligi, cumhuriyet dönemi şampiyonlukları ve profesyonel lig dönemi şampiyonluklarının hepsinin sayılmasını istiyoruz..

yok öyle eleme usulü lig kupası gibi oynanan turnuvayı şampiyonluktan saydırmak aq malları..

bilmiyorsanız biz öğretelim; 3 istanbul ligi, 2 cuma ligi, 6 cumhuriyet dönemi ve 3 de profesyonel lig şampiyonluğumuz var..

hedef 38 diyoruz..

hatta 8eşiktaş a bedavadan iki şampiyonluk verildi avrupa da temsil ettiler ülkeyi diye,aynı yıllarda biz de temsil ettik, onu da tescil ettiricez..

imparator fatih terim,

heryerde herşeyde babanız galatasaray..

http://forfubas.tripod.com/futbol/ariligi.htm
yasalandığı zaman görecekmiş...
ibişe bak.
18 yıldır akp iktidarının kucağında kulübü. bi de övünüyor.
isterseniz 50 tane yıldız takın formanıza.
kendinizi avutursunuz ancak.

yaptıkları şikeyi bile örttürdüler siyasi destekle.
utanmadan halen yüzsüzce övünerek konuşuyolar.
Şunu yapmak ne demek açıklayayım...

Ben şampiyon olarak size yetişemiyorum aq mecburen böyle orospuluklar peşinde koşup sizi geçmem lazım.

Budur. Tam fenerlilere yakışan hareket.

Damınıza koydurtmayin da biraz adamlığa özenin. Zaten eziksiniz bi de şu hareketlerle iyice ezik oluyorsunuz aq fenerden tiksindirdiniz yeter lan. Böyle dalyarak bir taraftar kitlesi olamaz aq ya hayret bişey.

Hagi dersin, alex derler
Uefa kupasi dersin, biz sizi 6-0 yenmiştik
Olum bi siktirin gidin lan. Bizle ugrasacaginiza Kendi işinize baksaniz şimdiye kadar yine bi bok olmazdı rahat olun. iyi bişey dicem sandiniz di mi asdgh. Bu kafayla sizden bi bok olmaz.
Yakında tescillenecek olan şampiyonluklardır. Hayırlı uğurlu olsun.

Bunu tek istemeyen takım, bu 35 yıllık süre zarfında sadece 1(bir) şampiyonluğu bulunan 6s'dir.

Kıçlarında patladı.

Edit:
*1923 ve öncesi işte bu 6s'lilerin dediği amatör dönemdir. Tff 1923'te kuruldu ve profesyonel türkiye futbol şampiyonlukları o sene başladı.

*1924-58 arası türkiye şampiyonası dönemini saymak istememek, metin oktay'ı da silmek demektir. metin oktay gibi bir türk efsanesini silecek kadar karaktersizler ise saymayalım 1959 öncesi dönemi.
mahalle takımlarına karşı kazanılmış şampiyonluklar komediden öteye geçmez.
Mesela bu istenen ve şampiyonluktan sayılması istenen süreçlerden biri şöyle olmuş; fenerbahçe 1935 yılında Çanakkale Türkgücü'nü 8-0, Balıkesir Spor Yurdu'nu 5-1, Adana Torosspor'u 9-0, Altınordu'yu 3-1 yenmiş. Bu maçlarda 14 gün içinde oynanmış. Bu sürecin şampiyonluktan sayılması isteniyor.

Eğer hal böyle olacaksa tarihi sabitleyelim kulüplerin en eskisinin kuruluş tarihine, oradan itibaren hesaplansın. Galatasaray ın bu durumda 37-38 şampiyonluğu çıkıyordu sanırım. Tabi bu durum işi içinden çıkılmaz hale getirecektir.
türkiye'de liglerin oynanmaya başladığı 1903 yılından itibaren tescil edildiğinde galatasaray'ın 37 şampiyonluğu olacaktır.
fb'nin de 28 değil 33 şampiyonluğu oluyor.
7 senedir şampiyonluk göremedikleri için kafayı yemiş lan bunlar.
1924 ten öncesi de sayılır eğer sayılacaksa. boş hayal kurmayın.

görsel
bunlari kabul etmeyip "benim efsanem metin oktay" demek, "benim efsanem ali sami yen" demek, "biz sizi 7-0 yendik" demek, turgay seren sezonu oynamak,
ne bileyim, ibnelik gibi, pustluk gibi geliyor bana.
1923 ve sonrası Gazete küpürleri ile tescil edilen dönemdir. Adamlar belgeleriyle koymuşlar, şahsen tarafsız biri olarak haklı olduklarını düşünüyorum.
metin oktay 1955 yılında galatasaray'a transfer oldu.
milli küme ve türkiye futbol şampiyonası son olarak 1950-51 sezonlarında oynandı.
metin oktay'ın o turnuvaların hiçbirinde tek maç oynamışlığı yok.

fener'in talep ettiği şampiyonlukların mantığına göre 1950-59 arası boşuna oynandı, sadece istanbul profesyonel ligi var hiç ulusal kupa yok ama 1925-1950 arası tonlarca var. güya.

bu dingillerin hepsi ezbere konuşuyor, içlerinde okuyup araştıran bir tane çıksa "harbi lan metin oktay'dan bahsetmek saçma" deyip yazmaz.

ama hepsi boş konuşuyor.
(bkz: ilk sezondan bu yana tüm lig şampiyonlukları)
Yok şu tarihti yok bu tarihti demeye gerek yok arkadaşım. Müzesi'nde en çok kupa bulunan takım kim? En fazla puan toplayan, en fazla golü atan, en fazla galip gelen... gibi tüm rekorları elinde bulunduran takım kim? Yok şu seneden önce yok bu seneden önce demeye gerek yok. Basit mantık; Galatasaray'ın en büyük rakibi kim? Ya Beşiktaş'ın? Peki ya Trabzon'un? Anadolu kulüplerinin yendiği zaman en mutlu olduğu takım hangisi? Az araştırın tarihi, sesiniz zati kesilir. Bilmeden konuşmak olmaz. Mesut Yılmaz- Haluk Ulusoy- Fethullah Gülen birlikteliğini görenler, tutup düşmanlık yapmak için Galatasaray yancılığı yapmasın. Yazık büyüklüğünüze. Sonuç olarak; iki takım var: Fenerbahçe ve diğerleri.
Hiç Amatör dönem ile profesyonel dönem bir olur mu?

O ayrı bu ayrı...
O Amatör dönemde oynayan adama "taçsız kral" demeyeceksin o zaman. "7 kişi 7-0 ehehe" demeyeceksin. Aşağı yukarı 120 yıllık koca çınarların tarihinin yarısını çöpe atamazsınız. Letter, metin oktay, baba hakkı vs vs. Nerede bu adamların emekleri, alın terleri, kupaları? Sizlere göre çöpte. Ama fenerbahçe çöpte olmasına razı değil. Sike sike o haklar verilecek.
O dönemi kucumsemiyoruz ki, O ayrı bu ayrı.

Profesyonel öncesi amatör ligler dönemidir.
Sahiplerine verilmesi gereken haklardır.

Gs'nin 1959 yılı öncesi şampiyonlukları(!) Olsaydı fb'den, bjk'den önce atlardı haklarımızı verin diye.
7 kişi 7-0 yendik, istanbul liginde.

Fener 6 kez milli Küme, Milli eğitim kupası gibi küçük çaplı turnuvalar kazandı. Bu turnuvalar süper lig ile eşdeğer değil.

Fener 3 kez Türkiye futbol birinciliği denen turnuvayı kazandı. Bu turnuva bildiğin Türkiye kupası. Ulusal şampiyonlukla alakası yok. Süper lig ile eşdeğer değil.

Metin Oktay gol kralı oldu, zaten süper ligde oldu. Hala metin Oktay diyorlar ya ahahah.

Lan metin Oktay hiçbir zaman milli kümede oynamadı. içiniz de bir tane beyin sahibi yok mu, bak ben bu entryyi girecem hala metin Oktay yazmaya devam edecekler.

Fener avunmaya devam ediyor belli de bunlar hala okumadan araştırmadan konuşması kötü.
Metin oktay hem lig kurulmadan önce hem lig kurulduktan sonra oynamıştı ben değil vikipedi öyle diyor.
Çoğunlukla gazozuna oynanan, ofsayt olmayan, 3 korner 1 penaltı, topu atan gider alır, 5 te devre 10 da biter gibi kurallardan oluşan turnuvalardır.
Metin Oktay 1955-1958 arası istanbul profesyonel liginde, 1959 dan sonra süper ligde oynadı.

Şampiyonluk talep edilen turnuvalar 1951'de sona erdi.
Ama daha çok lig kurulduktan sonra oynamış ahahahahah.
genel kural nedir; her yilda bir sezon, bir sampiyon olmali, ulusal duzeyde katilimli, deplasmanli olmali ve en onemlisi kazanana sampiyon unvani verilmeli.

simdi ne istiyor hazimsiz fbliler; 59 oncesinde oynanan milli kume ile turkiye futbol birinciligi organizasyonlarinda elde edilen birinciliklerin sampiyonluk sayilmasi.

bu ikisi de hem ulusal degil hem de yurtdisinda temsil statusu vermeyen organizasyonlar. kazanana birincilik unvani veriliyor. hatta bu organizasyonlar olurken bir yandan da istabul futbol ligi oynanmaya devam etmis.

her iki organizasyon 9 kez birkac ay ara ile ayni sezon oynanmis! birden fazla birinci olmus ayni yil icinde. hatta her ikisini ayni sezon kazanan da var!

ayrica bu iki organizasyon gunumuz turkiye kupasi formatinda yani elemeli bicimde tek mac uzerinden oynanmis. deplasmanli lig formatina sahip degil.

ornegin 1933 yilindaki 6 takimli organizasyonda fb biri hukmen 4 mac yapmis 1 haftada, 2 hafta sonra da 5. maci yapip birincilik almis.

1935 yilinda 5 takim ile yapilmis organizasyon ve 14 gunde birincilik almis fb.

1944 yilinda 4 takim ile oynanmis ve fb 3 mac yaparak birincilik almis.

1940 ta ise istabul ligi ile tfb organizasyonuna ait maclar ayni gune denk gelmis, fb istanbul da a takim ile ankara da b takim ile maca cikmis. ve bu sezon icin tam 3 sampiyonluk talep ediyorlar

milli kume ise daha da komik; maarif bakanligi altinda milli egitim oyunlari olarak oynanmis. ismi bircok kez milli kume, maarif kupasi, milli egitim mukafati olarak degismis!

halit kivanc milli kume hk yazisinda; mahalli ligler bittikten ve esasen futbolda ileri 3 sehir icin bir cesni olmaktan baska ise yaramayan milli egitim oyunlari da sona erdikten sonra yangindan mal kacirircasina bir surat ve saskinlik icinde turkiye futbol birinciligi yapiliveriyor.

hatta fb nin yayimladigi listeye gore 1937 yilinda sadece milli kume birincisi sampiyon sayilsin digerleri sayilmasin bile deniyor. hatta ve hatta o yil turkiye futbol birinciligini amator takim olan bafraspor kazaniyor!

yani fb isine geldigi gibi olaylari carpitarak suni hayaller satiyor! herhangi bir sey cikmayacagi asikar da taraftar guduyor, gundem bulandiriyor.

kaynak: mehmet senol, gayriresmi futbol tarihi kitabi
Eziklik psikolojisidir.
Milli Küme ve Türkiye futbol şampiyonasının ortaklaşa düzenlediği sezonlar var.

Çok subjektif bir yorumla bu tip sezonlarda millî kümenin daha üst Turnuva sayılması gerektiğini düşünerek başvuru yapıyorlar.

Yine pek çok sezonda da 2 farklı takımı şampiyon ilan ediyorlar.
galatasaray 1983-97 yılları arası 14 sene şampiyon olamamış. fenerli arkadaşlar işlerine geldiğinde bunun alıp ısıtıp ısıtıp önümüze koymayı biliyorlar. madem bu kadar büyük kendileri o dönem ligi domine edip açsalarmış şampiyonluk sayılarında arayı.

kaldı ki "metin oktay" vurgusu yapmak da cahilce. metin oktay 1955 te galatasaray a transfer olmujş 1959 öncesi sadece 3 sene galatasarayda oynamış, akabinde 1969 a kadar galatasarayda oynamıştır. (arada 1 yıl palermo macerası var) zaten kendisinin efsane olduğu dönemler 1959 ve sonrasıdır.

eğer asırlık çınarların geçmişe dönük şampiyonluklarına girilecekse bu işi sadece 1924-59 la sınırlamak ne kadar doğru? gidelim o halde en geriye, ilk futbol kulübümüzün kuruluş ve müsabaka yılından itibaren sayalım tümünü...

kısaca bu muabbetler havanda su dövmekten başka bir şey değil. zorla kendisine statü sağlama çabasıdır sadece. çıkarsın sahaya oynarsın, kazanıp şampiyon olursun tatava yapmazsın. sürekli konu ve gündem değiştirmek için nuh nebiden kalma kimsenin tanımadığı yerel müsabakaları (onların da bir kısmını) resmi saydırma çabası islam çupi nin lafını ettiği o meşhur "fenerbahçe büyüklüğü" ne yakışmaz. bizden söylemesi.
1905-23 arası galatasaray'ın 6, Fenerbahçe'nin 4 şampiyonluğu var büyük istanbul liglerinde.

Üstelik futbolun yalnızca istanbulda oynandığı yıllarda istanbul ligini ulusal şampiyonluk saymak, kısmen katılım sağlanan milli eğitim kupası gibi Turnuvaları ulusal şampiyonluk saymaktan daha mantıklı. Ama fenerliler buna ilişmezler. işlerine gelmez.
bütün takımların, anasının ak sütü gibi helal olarak kazandığı ve sayılması gereken şampiyonluklardır.
ve elbette fenerbahçe'nin daha çok olduğu için, bu iş böyle sürünüp gidiyor! eğer tam tersi olsaydı, yani galatasaray bu durumda olsaydı, her zamanki güçlü lobileri, derin ilişkileri ile şu dakikaya kadar çoktaan bu iş bitmiş gitmişti zaten, yormayın kafanızı! dünyanın en önde gelen futbol ülkelerinde hangi yılların şampiyonları sayılıyor, bakın görün hayret edin! zamanında işgüzarın biri 1959 demiş (yok efendim neymiş profesyonellik) öyle gitmiş!

bu arada, gs taraftarı diyorki ''ee o zaman bizim 38 şampiyonluk var'' ulan deve! o eski istanbul liglerini ulusal olmayan bilmem ne şampiyonluklarını sayarsak bizim 44 oluyor zaten! ama deve işte, kafa bu kadar basıyor! anlatamazsın!
Galatasaray'ın şu anki hesaba göre 1957-62 arası tek şampiyonluğu yok.

Büsbütün lig değişiyor 59'dan sonra. Anadolu takımları alt ligden yükselmeye başlıyor.

Cahil cahil konuşuyorlar. Okuyun araştırın beyninizi çalıştırın. Yazık ya, her sitede, her sosyal medya platformunda aynı ezber cümleler ve palavralar.
Fenerlilerin her sene düzenli olarak gündeme getirdiği olaydır. Adamlar günümüz fenerinden o kadar umudu kesmiş ki eski şampiyonlukların derdinde ahahahhs.
Fener 4 maç yapmış hop bir şampiyonluk 6 maç yapmış hop 1 şampiyonluk yaz hemen yav bunlar zavallı bunlar aç.

Gidin bundesliga nasıl olmuş görün.

Fener haksız ıslak rüyalar görmeye başladı yine. Siz önce Trabzon dan çalınan şampiyonluğu geri verin.

18 şampiyonluğu bulunan takım.
"Müzesinde en çok kupa bulunduran takım kim demiş" bir arkadaş hemen baktım.

Galatasaray 96
Fenerbahçe 87.

Bu da mı gol değil be. Bu da mı gol değil.

Kaynak; maçkolik.
"o amatör dönemde oynayan adama "taçsız kral" demeyeceksin o zaman. " demiş fenerkolik bir arkadaş.

O zaman peleye futbolcu demeyeceksin. Adamın profesyonel yaşantısı yok ama 1000 golü var.
Geçeceksiniz bu işleri. Galatasaray fbyi ne zaman şampiyonluk sayısında geçti bunlar taraftarı nasıl uyuturuz, gazını nasıl alırız ayağına 59 öncesi şampiyonlukları piyasaya sürdüler. Yalnız öyle de bi çakallar ki, hesaplayıp öyle itiraz ediyorlar. Kendi kuruluş tarihlerinden itibaren saymaya başlarsalar Galatasaray bunları yine geçiyor. O yüzden daha fazla şampiyon oldukları 33-59 yılları arasının sayılmasını istiyorlar özellikle. Gerekçe de 33 öncesinde istanbul ligi varmış, bu tarihten itibaren deplasmana gidilmeye başlanmış.

Şeytan bile diz çöker tövbe ister, karşılarında önünü ilikler yeminle.
Galatasaray ın fenerbahçe ye ezildiği bir dönem olduğu için galatasaraylıların sayılmasını istemediği şampiyonluklardır.

tablo tam tersi olsa farklı konuşurlardı.

zira bu şampiyonluklar sayılırsa beşiktaş bile bunları geçebilecek konuma geliyor.

inşallah adalet bir gün yerini bulur.
Ben hayatım boyunca boş atıp dolu tutmaya çalışmadım. Bir şey biliyorsam söylerim. Futbol branşında müzesinde en çok kupası olan takım Fenerbahçe'dir. Bunu 2000 senesinde UEFA kupasını almadan üç ay evvel Galatasaray'ı bırakıp, doğru yolu bulmuş birisi olarak söylüyorum. Her insan hata yapar; ama her insan hatasını kabul etmez. Tarihini araştırmadan konuşmayın. Taraftarlık böyle olmalı. Araştırırken de elinizdeki takozlara değil gerçek bilginin kaynağına inin. Maçkolikmiş... Peh!
kimse fenerbahçe bu dandik kupaları kazanmadı demiyor,

bu dandik kupalar, ülke sathına yayılan, düzenlenirken ulusal şampiyon belirlemek adına belilrlenen turnuvalar değildi.

hiçbir zaman da üst üste eklenip toplanarak şampiyonluk sayımına konu olmadı.

milli küme; istanbul-ankara-izmir ligi takımları arasında lig bittikten sonra haziran-temmuz aylarında düzenlenen bir milli eğitim bakanlığı kupasıdır. çukurova, trabzon, bursa ligi gibi liglerden temsilci alınmamıştır.

türkiye futbol birinciliği; türkiye kupası'nın atasıdır. kupa formatıyla düzenlenmiştir, milli küme ile aynı sezonlara denk geldiği yıllar da vardır. 1 yılda 2 şampiyonluk istemek başlı başına çelişkidir zaten.

turnuvaya kulüplerin paf takım topçularının gittiği, fikstür çakışında gitmek istemediği yıllar bile vardır halit kıvanç dahil birçok köşe yazarı bunu dile getirmiştir.

*fenerbahçe'nin hala bunu konuşması büyük zavallılık. defalarca tahkim kurulu başvuruları reddettiği halde bilerek propaganda amaçlı olarak bu konuyu şişiriyolar. maksat, şişmiş kamuoyunun gazını almak, ulan arkeolojik buluş yapmıyorsun, bu turnuvaların ne oldukları yıllardır kitaplarda gazetelerde sabit zaten. türkiye çapında olmadıkları da süper lig ile alakalarının olmadığı da sabit. bilerek uzatılan bir safsata. galatasaray'ın 4.yıldızı erken kazanmasının verdiği bir kompleks.
Amatör lig şampiyonluklarıdır. Profesyonel şampiyonluklara eklenmesi mantıklı değildir.
yahu nişantaşı, modafen, sarıyer, beykozla maç yapıp resmi kupa istenir mi? ayıptır.
Mantıksız sebeplerle reddedilmesini isteyen ezik 6s'lilere girecek olan şampiyonluklardır.

Madem öyle o zaman beşiktaş'ın 1957 ve 1958'de kazandığı federasyon kupası'nın şampiyonluğa dahil edilmesine niye ses etmediniz. Çünkü eklenmiş haliyle bile sizi geçemiyor diye dimi.

Bu karar bile emsal teşkil etmektedir. Ve 1923-1958 arası "türkiye" futbol şampiyonlukları sırf bu sebepten bile si-si kabul edilmek zorundadır.

Sonuç olarak= Fenerbahçe 28, galasray 23, beşiktaş jk 20 şampiyonluğa sahiptir.