1. 86.
  pekala uzak diyarlara da gönderebilirdi. gitmeyeni de zındana atardı.
  1 -2 ... qwertyuio
 2. 85.
  Tahtı korumak, devletin devamlılığı vb gerekçe gösterenler acaba muhteşem yüzyıl olarak tanımlanan ama biraz incelendiğinde muhteşem rezillik olan Kanuni döneminde padişahın kendinden sonra tahta gelecek olan öz oğlunu (Osmanlı da yeni bir Fatih, yeni bir Yavuz çıkmasına engel olup) öldürmesi için ne diyecek?
  Sadece oğlunu değil, annesinin kucağından alınan torunlarını bile öldürttü.

  Unutmadan; istenirse Osmanlı'nın çöküşünü hazırlayan, devleti çürüten, tüketen, Kanuni dönemine devletin yozlaşmasına, Osmanlı'nın avrupa'da hasta adam sürecinin temelinin atılmasına örnekler verilebilir.
  Neyse, entry uzun olmasın.
  -1 ... thebiggraywolf
 3. 84.
  Kardeşlerinin çoğu daha çocuk yaşta bile değildi. Tanrı onu kesinlikle cezalandırır.
  ... kemalistgeb
 4. 83.
  (bkz: sadizm krizleri geçirmek) eylemine güzel örnektir.
  ... morat
 5. 82.
  Padişahı kardeşler arasından bir heyet vasıtasıyla seçmeyi akıl edemeyen vahşileri savunmak için uyduralan bahanelere bakınca biz bin yıl daha adam olamayız demekten kendimi alamıyorum...
  1 -2 ... kralzeus
 6. 81.
  sebebini nedenini bilip bilmeden eleştiri yağmuruna tutulan padişahtır, lan günümüzde 1 metrelik yer için birbirini öldüren tipler varken o zamanlar dünyaya hükmeden imparatorlğun başına geçmek için neden bu ve bunun gibi durumlar olmasın sorusunu akla getiriyor 3 mehmet öldürmese tahta geçen kardeşleri belki öldürecekti konuya hakim değiliz kimseyide eleştirmem çünkü ölen genelde suçludur.
  1 -1 ... frank lucas
 7. 80.
  Yanılmıyorsam istanbul Sultanahmet civarındaki bir camide bir sürü ufak sanduka görmüştüm.demek ki o sandukalar kardeşlerine ait .
  ... alexdeberk
 8. 79.
  Kardeşine kiyabilir misin romantizmini bırakın artık ya. Hiç mi dünya tarihi okumadınız izlemediniz.

  Günahı vebali padişahı bağlar. Kendini cehennemlik etti belki ama binlerce askerin hayatını kurtardı Osmanlı o dönemde dünyanın en güçlü en büyük devletlerinden biriydi olası bir taht kavgasından etkilenecek mağdur olacak bir sürü insan vardı. Bu yapılan vahşettir elbette ama sadece taht sevdası uğruna yapıldığını düşünmek yanlış olur.

  Edit:yarısı senaryodan ajitasyondan ibaret muhteşem yüzyıl gibi dizilerden örnek vermeyin ya. Yok öldürülmese şöyle böyle mükemmel padişah olacakmış kime göre neye göre?

  Hükümdarların 1. Ahmetten itibaren Ekber erşet sistemiyle seçilmesinden sonra şimşirlik denen yerde tıkılıp kalan deliren bir sürü şehzade ortaya çıkıyor. Niteliksiz padişahlar başa geçiyor. Ulemalar, yeniçeriler padişahtan daha etkin oluyor. Bunlar devletin güçsüzlesip yıkılmasında etkili olan şeylerin başında.

  Eleştirileriniz biraz bilgisizce ve fazla romantik. Tarih biliminde günümüz şartlarını göz önüne almamak esastır.
  1 -2 ... ay bala
 9. 78.
  Pek ince bir mehmed değilmiş..
  3 ... melisasilem
 10. 77.
  Hoş değildir ama asıl suçlu bence boğdurulacağını bildiği halde 130 çocuk yapan babası üçüncü murattır.
  ... erbolatbatur