1. 1.
    (bkz: türkiye deki restorasyon faciaları/#39788568)

gaziantep'in araban ilçesinde bulunan roma dönemine ait septimus severus köprüsüne (kırık köprü olarak da biliniyor) yapılan restorasyonun neticesidir.

tarihi köprünün eski hali;
    1800 yıllık roma köprüsünü yepisyeni yapmak

bu da yeni hali;
    1800 yıllık roma köprüsünü yepisyeni yapmak

köprü resmen yepisyeni olmuş.

hayır, restore ederken ne kullanıyorsunuz böyle bembeyaz oluyor restore ettiğiniz her şey anlamıyorum ki?

ek bilgi:
    tarihi septimius severus köprüsü (kırık köprü), roma imparatoru septimius severus zamanında samsat'ta karargah kuran 4. scythica lejyonu tarafından yaptırıldı. yapıda yer alan sütunlardan biri imparator septimius severus'a, biri karısı julia domna'ya ve diğeri oğulları geta ile caracalla'ya adandı.
    köprü, antik dönemlerde dülük ve zeugma'dan samsat'a uzanan yol üzerinde önemli bir geçit olarak biliniyor. kesme taş bloklardan inşa edilen köprünün uzunluğu 30 metre, yüksekliğiyse 8 metredir.
    25 -7 ... tengir budun
  2. 2.
    Elleri değmişken eksik parçaları da tamamlasalardı bari. Notum sıfır. Restorasyon işini bir grup sıva ustasına vermişler ellam.
    ... star tirrek
  3. 3.
    Köprü resmen savas boyasi sürmü$ apaçi gibi olmu$.
    4 ... karton toplayan cocuk
  4. 4.
    nasil bir teknikle yapmislarsa nehiri bile kurutmuslar.
    5 ... kafabulanadam
  5. 5.
    Sonunda UNESCO savaş açacak böyle gide gide.
    3 -1 ... attilababurmete
  6. 6.
    Yuksek toknoloji ve muhendislik bilgisi sayesinde sanirim, ben tamir yapilan yerle orjinali arasinda fark goremiyorum...
    Mukemmel iscilik... Tesekkurler AKP
    1 ... dinsiz kitapsiz kafir
  7. 7.
    ne sanat, ne tarihi doku ne de bir estetik anlayışı olan, bir avuç öküz tarafından yapılmış katliamdır. bu ülkenin sahip olduğu potansiyele ana avrat sövmektir ülkeyi yıllardır bunların elinde can çekiştirtmek. ekonomiyi mahvettiniz, tarımı bitirdiniz, ülkenin uluslararası alandaki itibarını ayaklar altına aldınız, gençlerin umutlarını körelttiniz, çaldınız çırptınız bir de tarihi yapıların ırzına geçiyorsunuz. yazıktır, günahtır be..
    2 ... basterdmusician
  8. 8.
    restorasyon kavramina ve önemine olan bakış açımı değiştirmeye yeten, ancak pire için(buradaki örnek çalışma) yorgan yakmayacağim.

buradaki tarihsel yapinin korunmasi konusunda bile, birilerinin restorasyonu en ucuza mal edip kalani ceplerine attigini hepimiz biliyoruz. daha dogrusu goruyoruz şekil a.
    1 ... ekrem abi
  9. 9.
    Gel de köprü duvarına büyük harflerle "belalım" yazma şimdi.
    5 ... alfa laval
  10. 10.
    Köprüyü tamamlayıp araç trafiğine açmadıklarına şükrettim.
    3 ... yosemite sam