bugün

doğma büyüme türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan bir gencin ağzından çıkan ve malesef olmayan sosyal devlete lanet ettiren ifade.

görsel
https://www.youtube.com/watch?v=un4hF-uSXdI

bu genç adam yenikapı ido iskelesinin önünde sokakta yatıyor.
vücudunun her yerinde yaralar çıkmış.

"uyuşturucu madde kullanmıyorum" diyor.
artık sokaklarda yatmaktan vücudu çürümüş.

ama biz kendi gençlerimizi kurtaracağımız yerde suriyelilere 50 milyar dolar harcıyoruz, filistin'e, arakan'a yetişmeye çalışıyoruz.
(bkz: milletten vergi toplayıp başkalarına yedirmek)

bu genç gibi kaç tane gencimiz heba olup gidiyor.

tek suçu türk olmak, burada doğmak, türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak mı bu insanların?
ilk önce kendi adıma, sonra bizi yönetenler adına binlerce kez utandım. utanmayan orospu cocukları hala burada mevcut mu? Bu insanın bu durumda olmasının sebebi toplumun genelidir. toplum olarak o kadar kahpe olduk ki, şaşırtmıyor ama hala utandırıyor.

edit: iş bulsun çalışsın eli kolu var diyen orospu çocukları, bak son kez söylüyorum. anlamayacağını bildiğim halde söylüyorum; onlarca sene okul, dershane kütüphane köşelerinde sürünen gençler bile iş bulup çalışamıyor. sen kalkmış, toplumun dışladığı, görmezden gelinen birinden çalışmasını bekliyorsun. E be orospu evladı! senin iş yerin olsa sen çalıştırır mısın bu genci iş yerinde? çalışmasını istemezsin. Neden biliyor musun? Kahpesiniz ve iki yüzlüsünüz. amına koyduğumun yamyam sürüsü sizi.
ya bu anasını sofoklis schortsanitis e teslim ettiklerim bu "iş bulsun çalışsın" goygoyunu ne zaman bırakıcak acaba? suriyeli kardeşlerimiz diye kafamızı sktiniz 5 senedir kaçı çalışıyor o asalakların?
"çalışmaya götü yok" diyen iblisler.
nereden biliyorsunuz?
emin olun çalışmaya götü sizden daha çok vardır.

"18 yıldır sokaklarda yatıyorum" diyor.
devlet 18 senedir duruma el koyup bu gence barınacağı bir yer sağlayamamış.

neden?
çünkü bunun için yeterli tesis yok.
yeterli çalışan yok, yeterli imkan yok.

devlet kendi vatandaşına el uzatacağı yerde koduğum suriyelilerine kira yardımı yapıyor, onların barınmalarını sağlıyor çünkü.

sen bu çocuğa sahip çık, ona kafasını sokacağı güvenli bir barınak sağla bak bakalım çalışıyor mu çalışmıyor mu?

buradaki tepkimiz suriyelilere her türlü yardımı yapan, filistin için, arakan için seferber olup, kendi vatandaşını görmeyen devletedir.

yarın bir gün senin çocuğun kardeşin de bu duruma düşebilir.
Allah yardım etsin. Senin bu hale gelmenden sorumlu olan her insana, allah lanet etsin. Evet.
Çalışsaymış ayağı yapamayacağım artık üniversite mezunu bile iş bulamıyorken. O üstü başıyla bi iş aramaya kalksa kimse iş vermez zaten. inşallah kalacak yeri ve kendini toplayabileceği kadar para bulunur. Uzakta olmasam gider en azından karnını doyururdum fotoğrafa bakınca insanlığımızdan utandım. Allah yardımcısı olsun.
3 tane farklı işletmede babama yardım ettim. Hepsinde vasıfsız eleman çalıştırıyorduk. Ve bir çıkan yerine haftalarca elemen bulamıyorduk.

Çalışsın diyenlerin annesini hayat kadınlığıyla suçlayan terbiyesiz, eğer bir gün sokakta kalırsan söyle ben sana iş bulacağım.

Bu arada devleti savunduğumu düşünmeyin devletin amına koyayım, bununda amına koyayım. Her yerde iş var Türk'lerde iş götü yok.
Sahilde yürüyüşe çıktığında Deniz yıldızlarını suya geri atan yaşlı adamın bakış açısı ile tek tek her insan önemlidir ancak esas konu insanları sokağa düşmekten kurtaracak modeli konuşmaktır.

Bu da tabi bin liralık altın yaldızlı su kadehleri ile servis yapılan başkanlık sarayları ile olmuyor.

Sovyetler yıllarca askeri malzemeye yatırım yapıp halkını aç bıraktı sonunda o kadar nükleer füze silahsızlanma anlaşmaları ile karşılıklı YÖK edildi ya da sscb dağılınca generaller tarafından mafya eliyle karaborsada satıldı.

Rusya silaha değil de insana yatırım yapsa bugün dünyanın bilimsel kutbu Amerika değil Rusya olurdu. Buna rağmen Rusya gelişmiş bir ülke olma yolunda.

Biz ise betona gömüyoruz silah bile üretemiyoruz.
öncelikle, 18 yılı da geçtim, en az 1 hafta halktan topladığı parayla aşağıdaki adımları yapsa 500 tane iş bulur. bulaşıkçı mı ? gerekirse onu da yapacak. inşaatta amelelik mi, gerekiyorsa onu da yapacak.

1-topladığı parayla parasını bastırıp hamam da adam gibi yıkanacak.
2-saçı başı sakalı düzgünce kestirecek

ileri süreçte de üstüne başına da adam gibi kıyafet alıp iş aramaya koyulabilir. yok öyle oturduğun yerden oblomov olmak. eyvallah devletin zaten suçu ortada. o konuya girmek bile istemiyorum. yaşlı desen neyse ama gençsin ulan genç !

yolda 70 yaşında titreye titreye mendil satan amca gördü bu gözler.
Oğlum adam 1200 liraya oto yıkamaya adam bulamıyorum demiş ne komik mizahi memleket la 1200 lira anca kira.
Bir ülkede fakir insan sayısı çok ise bu ekonomik adaletsizliği gösterir, yönetenlerin halk için değil kendileri için koltuk işgal ettiğinin delilidir. Kimse lagaluga yapmasın.
Çalışsın diyenler birileri çalmasın da diyebiliyorlar mı?
entrylerin bazılarını okurken kanım dondu resmen. yok iş bulsaymış çalışsaymış gibi söylemlerinizi söylemeden evvel bir çocuğun haline bakın her tarafı yara bere içinde büyük ihtimalle sokakta kalmaktan hastalık kapmış ve çalışmayı inanın sizden daha çok ister. empati kurun zor bişey değil.
fazlasıyla iyimser arkadaşlara başlarına sokağa düşecek kadar bela gelmesini temenni ederim.

bir devlet altında yaşıyorsak ve bu devleti yöneten gücü toplumun çok büyük bir kesimi iyi olumlu karşılıyorsa devlet ve iktidar güçleri bizim onlara verdiğimiz paraları doğru yere aktarmalı toplum inşaası sağlamalıdır.

çalışkan ya da tembel olmak tamamen kişiye bağlı kavramlar değildir. öğrenilebilir kavramlardır. devlet her bir bireyin rehabilitesi ile uğraşmak zorundadır.

kişinin amelelik yapması neyi değiştirir amelelerin nasıl şartlar altında yaşadığını göremiyor musunuz? kaldı ki iyi eğitimli insanlar var eden bir ülke yaratmak varken amelelik yapıp sadece karnını doyurmaya çalışan birey topluma ne kazandırır?

işkur ve belediye seçeneklerini öne atanlar var sanıyorum ki kaba etlerinden sallamayı pek seven insanlar

işkur size iş mi arıyorsun, gel sen bu işin başına otur diyip tepeden bir iş sağlamıyor. iş bulmanız bile aylar alıyor hadi iş çıktı bu defada sizi işverene yolluyor ancak siz oraya tek giden misiniz? ya da sizi elininden devlet baba bu çocuğu işe alın diye tutup mu götürüyor. insan kaynakları odasına alınıyorsunuz karşınıza iyi giyimli biri oturuyor sizi süzüyor cv istiyor ve karar süreci ondan sonra başlıyor bilin bakalım işi kim alıyor?

bir belediyede aynı bu tip bir gencin ite kaka daha güvenliği geçemeden dışarı atıldığını gözlerimle gördüm oysa açım bile demedi iş bulamıyorum yardım dedi şikayet ettim bende bilin bakalım davanın seyri ve sonucu ne oldu?

onca yol göstericiye rağmen ne yapacağını nereden başlayacağını bilemeyen apışıp kalan eğitimli insanlar görüyorum çevresindeki işaret tabelası kafalı adamlar olmasa onlara ne olur?

babam, istanbula ilk geldiğinde 14 yaşında sokaklarda yatıyor kalkıyor. şans eseri garsonluk yapmaya başlıyor gece benim yattığım yerde sabahları köpekler uyurdu diye anlatır hiç geçmeyecek sanırdım diyor köye dönüyor da sokaklardan kurtuluyor köyde ne var işsizlik açlık.

bu yazıyı dilenciliği meslek edinenler adına değil sadece yolunu kaybetmiş insanlar adına yazdım. bizler sokakta gördüğümüz insanların ne olduğunu bilemeyiz ancak devlet ve kurumları bilmek ve önlem almak zorunda.