1. 1.
    doğma büyüme türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan bir gencin ağzından çıkan ve malesef olmayan sosyal devlete lanet ettiren ifade.

https://galeri.uludagsozluk.com/r/1531837/ +
    https://www.youtube.com/watch?v=un4hF-uSXdI+

bu genç adam yenikapı ido iskelesinin önünde sokakta yatıyor.
    vücudunun her yerinde yaralar çıkmış.

"uyuşturucu madde kullanmıyorum" diyor.
    artık sokaklarda yatmaktan vücudu çürümüş.

ama biz kendi gençlerimizi kurtaracağımız yerde suriyelilere 50 milyar dolar harcıyoruz, filistin'e, arakan'a yetişmeye çalışıyoruz.
    (bkz: milletten vergi toplayıp başkalarına yedirmek)

bu genç gibi kaç tane gencimiz heba olup gidiyor.

tek suçu türk olmak, burada doğmak, türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak mı bu insanların?
    52 -14 ...
    #37749204 :)
  2. 2.
    Çürümeden önce Çalışmayı hiç düşünmedi mi sormak gerekir.
    9 -46 ...
    #37749219 :)
  3. 3.
    ilk önce kendi adıma, sonra bizi yönetenler adına binlerce kez utandım. utanmayan orospu cocukları hala burada mevcut mu? Bu insanın bu durumda olmasının sebebi toplumun genelidir. toplum olarak o kadar kahpe olduk ki, şaşırtmıyor ama hala utandırıyor.

edit: iş bulsun çalışsın eli kolu var diyen orospu çocukları, bak son kez söylüyorum. anlamayacağını bildiğim halde söylüyorum; onlarca sene okul, dershane kütüphane köşelerinde sürünen gençler bile iş bulup çalışamıyor. sen kalkmış, toplumun dışladığı, görmezden gelinen birinden çalışmasını bekliyorsun. E be orospu evladı! senin iş yerin olsa sen çalıştırır mısın bu genci iş yerinde? çalışmasını istemezsin. Neden biliyor musun? Kahpesiniz ve iki yüzlüsünüz. amına koyduğumun yamyam sürüsü sizi.
    28 -4 ...
    #37749220 :)
  4. 4.
    böyle sahipsizlikler var ise bir devlette, o devletin devlet adamlarının yüzlercesinin aldığı tek bir maaş bile helal değildir. net.
    19 -2 ...
    #37749221 :)
  5. 5.
    " Elimden bir şey gelmiyor ki " diye hayıflanmak ve birilerinin bir şey başlatmasını beklemek yerine video'yu haber yapmaktan önce çocuğa devlet imkanlarıyla kalacak bir yer ayarlana bildiğini anlamayan insanların sadece dinleyeceği veya okuyacağı cümle.
    5 ...
    #37749240 :)
  6. 6.
    Çok zordur, allah yardımcısı olsun.
    3 ...
    #37749252 :)
  7. 7.
    Ya bırakın birader bu ayakları. Eli ayağı tutan herkese iş var bu ülkede çıkmış yok suriye yok tek suçu türk olmak bilmem ne.
    7 -9 ...
    #37749274 :)
  8. 8.
    ya bu anasını sofoklis schortsanitis e teslim ettiklerim bu "iş bulsun çalışsın" goygoyunu ne zaman bırakıcak acaba? suriyeli kardeşlerimiz diye kafamızı sktiniz 5 senedir kaçı çalışıyor o asalakların?
    9 -4 ...
    #37749282 :)
  9. 9.
    "çalışmaya götü yok" diyen iblisler.
    nereden biliyorsunuz?
    emin olun çalışmaya götü sizden daha çok vardır.

"18 yıldır sokaklarda yatıyorum" diyor.
    devlet 18 senedir duruma el koyup bu gence barınacağı bir yer sağlayamamış.

neden?
    çünkü bunun için yeterli tesis yok.
    yeterli çalışan yok, yeterli imkan yok.

devlet kendi vatandaşına el uzatacağı yerde koduğum suriyelilerine kira yardımı yapıyor, onların barınmalarını sağlıyor çünkü.

sen bu çocuğa sahip çık, ona kafasını sokacağı güvenli bir barınak sağla bak bakalım çalışıyor mu çalışmıyor mu?

buradaki tepkimiz suriyelilere her türlü yardımı yapan, filistin için, arakan için seferber olup, kendi vatandaşını görmeyen devletedir.

yarın bir gün senin çocuğun kardeşin de bu duruma düşebilir.
    10 -5 ...
    #37749288 :)
  10. 10.
    Allah yardım etsin. Senin bu hale gelmenden sorumlu olan her insana, allah lanet etsin. Evet.
    4 -1 ...
    #37749303 :)
  11. 11.
    1200 tl ye yıkamacı bulamayan beni şaşırtmamıştır.
    Yıkamacı lan yıkamacı.
    Arabayı temizlemeyi öğrenmek kaç gün sürer?
    Ama yok. Bize iş gelmez. Yattığımız yerden para gelmeli.
    4 -8 ...
    #37749305 :)
  12. 12.
    Çalışsaymış ayağı yapamayacağım artık üniversite mezunu bile iş bulamıyorken. O üstü başıyla bi iş aramaya kalksa kimse iş vermez zaten. inşallah kalacak yeri ve kendini toplayabileceği kadar para bulunur. Uzakta olmasam gider en azından karnını doyururdum fotoğrafa bakınca insanlığımızdan utandım. Allah yardımcısı olsun.
    5 ...
    #37749334 :)
  13. 13.
    3 tane farklı işletmede babama yardım ettim. Hepsinde vasıfsız eleman çalıştırıyorduk. Ve bir çıkan yerine haftalarca elemen bulamıyorduk.

Çalışsın diyenlerin annesini hayat kadınlığıyla suçlayan terbiyesiz, eğer bir gün sokakta kalırsan söyle ben sana iş bulacağım.

Bu arada devleti savunduğumu düşünmeyin devletin amına koyayım, bununda amına koyayım. Her yerde iş var Türk'lerde iş götü yok.
    3 ...
    #37749368 :)
  14. 14.
    Çalışsaymış diyenlere sormak istiyorum;

Dükkanda boş boş oturuyorsunuz, kapınıza bir genç geldi. Üstü başı pis içinde, vücudunda yaralar var, genç daha ağzını açmadan kovar mısınız kovmaz mısınız? Kovmam diyenin ağzına .... burası türkiye! Hadi diyelim kovmadınız genç durumu anlattı, ona iş verir misiniz vermez misiniz? Amk bu ülkede iki üniversite bitiren insanlar iş bulamıyor, öğretmenlik okuyan polis, mimarlık okuyan satış danışmanı, eczacılık okuyan tekstilci oluyor? Siz kimi yiyorsunuz!

Edit: 18 yıldır sokakta yatıp neyi nasıl yapacağını bilmeyen bir insanın illa yol göstericisi olması lazım. Burda bikbik ötene kadar biriniz çocuğun elinden tutun da yardımcı olun.
    10 -3 ...
    #37749383 :)
  15. 15.
    Bu adam en yakın işkur binasına gitsin iş başvurusunda bulunsun. Eğer üstün başın iğrenç sana iş yok diyen olursa o zaman devlete sövmekte haklı olursunuz.
    2 -3 ...
    #37749401 :)
  16. 16.
    Sahilde yürüyüşe çıktığında Deniz yıldızlarını suya geri atan yaşlı adamın bakış açısı ile tek tek her insan önemlidir ancak esas konu insanları sokağa düşmekten kurtaracak modeli konuşmaktır.

Bu da tabi bin liralık altın yaldızlı su kadehleri ile servis yapılan başkanlık sarayları ile olmuyor.

Sovyetler yıllarca askeri malzemeye yatırım yapıp halkını aç bıraktı sonunda o kadar nükleer füze silahsızlanma anlaşmaları ile karşılıklı YÖK edildi ya da sscb dağılınca generaller tarafından mafya eliyle karaborsada satıldı.

Rusya silaha değil de insana yatırım yapsa bugün dünyanın bilimsel kutbu Amerika değil Rusya olurdu. Buna rağmen Rusya gelişmiş bir ülke olma yolunda.

Biz ise betona gömüyoruz silah bile üretemiyoruz.
    3 -1 ...
    #37749407 :)
  17. 17.
    O çocuk zaten ya 18 yaşındadır ya 20 ya 25. Küçükken kaçırıldı, çetelerin eline mi düştü. Evde şiddet vardı o yüzden kendi mi kaçtı evden, bunu bilmiyoruz. Sosyal devlete başvurması gerek, belediyelere gittiğinde yardımcı oluyorlar. Hiç gitmemiştir ki.
    1 ...
    #37749777 :)
  18. 18.
    Çalışsın diyenlere soruyorum.

Suriyeliler için "kalıp ülkelerini savunsalardı"diyor musunuz?

Suriyeliler için de,"bulsun iş çalışsın"diyor musunuz,yoksa devlet Suriyelilere baksın diye duyar mı kasiyorsunuz?

Dangalağın biri iş var çalışan yok demiş. Lan mal,evli barkli adama 1400 TL bile vermiyorsun,sonra da tutup kimse çalışmak istemiyor öyle mi...lan o şartlarda kendin çalış bı görelim madem...

Bak siktirin gidin,aq yerinde ayar verdirtmeyin kendinize.
    12 -1 ...
    #37749865 :)
  19. 19.
    düzgün çalışma koşulları vermeyen işverenlerinde, bu devletinde alayının....
    2 ...
    #37750723 :)
  20. 20.
    Bir çocuk yetiştirme yurdu ve sokak arasında seçim yapmak zorunda kalıyorsa ve sokağı seçiyorsa bu devletin ayıbıdır. Karanlık odada tek başına kalmaya korkan bir çocuğun sokakta kalması, büyümesi, orada yaşamaya çalışması ve devletin denetim konusunda eksik olması toplumu duyarsızlaştırıyor.

Sonucunda bu çocuklar iş bulamaz. Ne eğitimi, ne güvenilirliği ne de tecrübesi var. Kendinize şu soruyu sorarsanız neden iş bulamadığını anlayabilirsiniz.

Dışarıda onun yapacağı işi yapmak isteyen binlerce adam dururken ben ona güvenip kasa emanet edebilir miyim?

Bir işe girmek için kimlik bilgilerinizi, ev adresinizi ve referans bilgilerinizi veriyorsunuz. Öyle kolay değil işe girmek. Yaşadığınız bir yer ve bir geçmişiniz olduğu için iş bulabiliyorsunuz.

Öyle ya da böyle toplumun bu konuda duyarsızlaşması bile devletin ayıbı.
    3 ...
    #37750938 :)
  21. 21.
    öncelikle, 18 yılı da geçtim, en az 1 hafta halktan topladığı parayla aşağıdaki adımları yapsa 500 tane iş bulur. bulaşıkçı mı ? gerekirse onu da yapacak. inşaatta amelelik mi, gerekiyorsa onu da yapacak.

1-topladığı parayla parasını bastırıp hamam da adam gibi yıkanacak.
    2-saçı başı sakalı düzgünce kestirecek

ileri süreçte de üstüne başına da adam gibi kıyafet alıp iş aramaya koyulabilir. yok öyle oturduğun yerden oblomov olmak. eyvallah devletin zaten suçu ortada. o konuya girmek bile istemiyorum. yaşlı desen neyse ama gençsin ulan genç !

yolda 70 yaşında titreye titreye mendil satan amca gördü bu gözler.
    2 -2 ...
    #37751283 :)
  22. 22.
    çocuk belki de lösemi falan oldu ve muhtemelen bu çürükler de ondan. yoksa yatmakla çürünmez.
    -2 ...
    #37751309 :)
  23. 23.
    Oğlum adam 1200 liraya oto yıkamaya adam bulamıyorum demiş ne komik mizahi memleket la 1200 lira anca kira.
    3 ...
    #37751355 :)
  24. 24.
    Arap pislikler suriyeli çök bedevilerine bedava bakan devletin görmediği gencin yakarışıdır.

Elin suriyelisine maaşlar veriliyor sahillerde nargile tüttürüyorlar, bizim gençlerimiz sokaklarda helak oluyor.

Suriyeliler gaz odasına kapatılsın!
    2 ...
    #37751356 :)
  25. 25.
    Böylelerini gördükçe canım yanıyor.Neden diye bağırasım geliyor ama biliyorum ki ne benim bağırışımı nede o çocukların çığlıklarını duyacak kimse yok.Herkes elinde telefon bir yerlere koşturmaya çalışıyor son hızla.Bakan ama göremeyen körüz hepimiz.
    2 -1 ...
    #37751434 :)