bugün

Şayet birkaç göktaşı veya kuyrukluyıldız ardarda dünyamıza inmeye karar vermediler ise modern bilimle açıklayabilmek için çokça taklalar atmam gereken ışıklardır. Saatv03:30 dolaylarında çöp atmaya aşağı indim. Sonra bir iki tur atıp şu 10000 adım hedefine ulaşayım istedim, ilk turu tamamlayıp sahile geldiğimde bir sigara yaktım denize karşı... Soğuk havaya rağmen rüzgar yok, kar beklerken pırıl pırıl bir gökyüzü ve eşsiz yıldızlar... Yılın bu zamanı yazlıkçı bölgelerinde şehir ışıkları da seyreldiğinden daha çok yıldız görürüz. Gözlerim güneş batınca Silivri istikametinden gelen üç balıkçı teknesini aradı, seçemedim. Balık bulamadılar her halde... Derken önce denizden yukarı doğru mavi beyaz bir ışık yükseldi. 17 ağustos depremini bilen yaşayan ve denizden yükselen ışık topları hadisesimden haberdar biri olarak irkildim, sonra bir balıkçının ya da geminin işaret fişeği atmış olabileceğini düşündüm. Marine traffic uygulamasından hangi gemi olduğuna bakmak için elimi cebime attığımda telefonumu masanın üzerinde bıraktığımı hatırladım. Bu ışık gözden kaybolduktan birkaç saniye sonra Ereğli istikametinden gerçekten büyük bir hızla gelip ufkun altından denizde kaybolan ve yolu boyunca gayet kararlı hareket eden mavi-beyaz iki ışık gördüm... Buralarda çokça ve değişik şekillerde meteor gördüğümüz için gerek hızı, gerek hareketlerin niteliği, gerekse renkler dikkate alındığında meteor olmadıklarını düşünüyorum. Üstelik ikiz (hatta cılız bir üçüncü de vardı, sanırım farklı istikametten, açıktan aynı yere giden) asteroid iyice seyrek bir hadisedir... 2021'i de uzaylı istilası olmadan atlatabilirsek ne ala...