1. 1.
  18 mart 1915'in çanakkale savaşı'nın tamamen kazanılışının değil sadece deniz muharbeleri kısmının türk ordusunca kazanılışının tarihi olmasından dolayıdır.

  çanakkale savaşı kabaca 2 kısma ayrılır; 1.si 1915 başlarından 18 mart 1915'e kadar süren ve itilaf devletleri donanmasının boğazı karaya çıkmadan, düzlemesine sudan geçerek istanbul'a ulaşmaya çalıştıkları ve karadan gelen yoğun topçu ateşi, boğazdaki mayınlar sebebiyle son verdikleri deniz harekatı, savaşıyken 2. si 1915 ortalarından 1916 ocak'ına kadar süren, itilaf devletleri ordularının çanakkale'nin 2 yakasına asker çıkartıp ordularını karadan istanbul'a ulaştırmayı hedefledikleri kara harekatı, savaşıdır.

  yani eyyorlanmam şudur ki: 18 mart'ta biz, savaşın sadece 1 ay kadar süren deniz muharebeleri kısmını kazandık, savaş bu tarihten sonra yaklaşık 10 ay daha devam etmiştir.

  bilgi girisi. evet.
  4 -1 ... asyali praetor
 2. 2.
  Oh be bilen biri çıktı nihayet dediğim yanılgı. Okumamaktan oluyor tabii bunlar nasıl olsa internette her bilgi yalan yanlış var oradan öğrenirsen anafartalar kahramanı atatürk'ü deniz zaferi kazanan amiral sanırsın, normal.
  2 -2 ... bendoktordegilimhekimim