bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    dediklerini yaptılar çanakkale geçilmedi...

http://www.dallog.com/savaslar/canakkale.htm
    ... evildeth
  2. 2.
    gectigimiz sene anma toreninde savas alanında horon teperek, eglenerek sehitlerimizi anan(!) halkımızın bu sene de aynı potu kırmayacagını umdugum, milli ozgurluk mucadelemizin efsane cephesi olan canakkale savasında de bir efsane yazarak kaybettigimiz sehitlerimizi hatırladıgımız gun...
    ... sazan
  3. 3.
    "Size Bombasırtı vakasını anlatmadan geçemeyeceğim. Karşılıklı siperlerimiz arasında
    mesafemiz sekiz metre, yani ölüm muhakkak, muhakkak... Birinci siperlerdekiler hiçbiri kurtulamamacasına tamamen düşüyor, ikincidekiler onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar gıptaşayan bir itidal ve tevekkülle biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, en ufak bir fütur bile göstermiyor, sarsılmak yok. Okumak bilenler ellerinde Kur'anı Kerim, Cennete girmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler, Kelime-i Şahadet çekerek yürüyorlar. Bu Türk askerlerindeki ruh kuvvetini gösteren şaşılacak ve övülecek bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebesini kazandıran bu yüksek ruhtur."

paragraftan da çok açık anlaşılıyor ki çanakkaleye giden atalarımız sadece ölmeye gitmişler. yani ulu önderin "ben size ölmeyi emrediyorum" sözüne liyakatlarını göstermişler. hepsinin ruhu şad olsun.

bugün gelinen noktada kaçımız onların tırnağı kadar kendini cesur, vatansever, yürekten hissedebiliyor, evet o ruh bende de var diyebiliyor merak konusudur.

(bkz: nerede o çağlar ki analar arslan doğururdu)
    (bkz: vatan sana canım feda)
    (bkz: bir hilal uğruna ya rab ne güneşler batıyor)
    4 ... palta
  4. 4.
    mehmet akif ersoy da çanakkale harbini şu şiiriyle izaha çalışmıştır. ama o büyük üstad bile kifayetsiz kalmıştır belki de...

Asım'ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek
    işte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek
    Şüheda gövdesi bir baksana dağlar taşlar.
    O rüku olmasa,dünyada eğilmez başlar
    Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor
    Bir hilal uğruna,Ya Rab ne güneşler batıyor.

Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
    Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer
    Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi
    Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi
    Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın
    Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın...

Tarihe sığmayacak kahramanlar hala koruyor bu vatanı hissediyorum
    Sadece bu anlatılanlarla sınırlı değil bu destan.Evet düşünelim,bilmeden basıp
    geçmeyelim bir devrin bittiği yeri. idrak etmeliyiz neden yitip gitti binlerce fidan,neden kanlarıyla suladılar bu cennet vatanı.

"Feribotla Geliboludan dönüyoruz.Bütün ihtişamıyla manevi havasıyla biz
    sizleri hala koruyoruz,ama yeter ki neden ve kimlerden bu vatanı koruduğumuzu anlayın" diyor şüheda Ve bir türkü yankılanıyor Çanakkaleden denize

"Çanakkale içinde vurdular beni"

RUHUNUZ ŞAD OLSUN AZiZ ŞEHiTLERiM!
    3 ... palta
  5. 5.
    bastığın yerleri toprak diyerek geçme
    tanı; düşün altında binlerce kefensiz yatanı...
    1 ... sıçtırtma lamasına
  6. 6.
    1915te ingiliz ve fransız donanmasının çanakkaleyi geçemeyerek istanbula ulaşmak yerine ağır yenilgi aldığı gündür.
    (bkz: nusret mayın gemisi)
    ... plug in baby
  7. 7.
    "hikaye bundan tam 90 yıl önce, sonradan anzac koyu adını alacak noktada 24 nisan'ı 25'e bağlayan gece başladı. o tarihte bu koyda başlayan hikayelerin tamamına yakını, hep denizden gelen adam tarafından yazıldı. denizden gelen istilacı adam cesurdu; ama köksüz ve tarihsizdi. ayak bastığı topraklar ona mezar olacak, ama karşılığında ona bir ruh ve yeni bir milat kazandıracaktı.

hikayenin gerçek kahramanı ise denizden gelen adamı karşılayan adamdı. cesaretin ötesine geçen bir fedakarlık içindeydi. tek dileği, mümkün mertebe geç ölerek arkadaki arkadaşlarına vakit kazandırmaktı. yüksek bir ruh, zengin bir tarih geleneği ve köklü bir aidiyet duygusu içerisinde, bugün pek de anlayamayacağımız bir fedakarlık mertebesindeydi.

üstelik istilacılara karşı koyma konusunda, bin yıllık bir tecrübeye sahipti."

"yaşadıkları gibi öldüler;
    samimi bir mütevazılık ve tevekkül içerisinde.
    toprağa karıştılar, mezarları olmadı.
    isimleri unutuldu; sembollere, mehmetlere dönüştüler.
    kahramanlığın ötesinde, benzersiz bir fedakarlık içerisinde,
    ele güne ilan ettiler:
    biz hep buradayız, bu topraklarda kalacağız ve kim gelirse gelsin, bekliyor olacağız."

(nisan 2005 tarihli atlas dergisinden alınmıştır.)

insan her bir metrekaresi kanla sulanmış topraklara adım atmaz, orada ne büyük bir dramın yaşandığını hissediyor. tarihini bilmek, atalarının nasıl insanlar olduğunu öğrenmek isteyen her türk çanakkale'yi gezmelidir. bilinsin ki, o vatan sevgisiyle dolu insanlar aslında savaşmaya değil, bile bile ölmeye, vatanı için ölmeye gittiler. büyük küçük demeden, çoğu tek kurşun bile atmaya fırsat bulamadan şehit oldular.

allah hepsinden razı olsun...
    2 ... denizci cakabey
  8. 8.
    nusret mayın gemisi sayesinde anabiildiğimiz gündür.
    1 ... erdem andac
  9. 9.
    aldığım rahat nefeste ve yaşadığım rahat hayatta binlerce emeği olan insanlar:
    sayenizde yaşıyorum.
    biliyorum teşekkür etmek çok yetersiz gelecek.
    ama yaptığınız fedakarlıkların karşılığını bir yerlerde alacağınızı bilmek,beni mutlu ediyor.
    2 ... asiti kaçmış kola
  10. 10.
    ayrıca doğumgünümün o gün olması nedeniyle daha da çok sevindiğim bir gün olması özelliğindedir.* * *
    -1 ... kacak kelebek