bugün

Tam bir beyinsiz, Beyni yıkanmış Cahil işidir.

Ulan 18 mart çanakkale deniz savaşının zaferidir.

e be gerizekalı! bir karacı olan Mustafa Kemal Nasıl oluyor da bu savaşın komutanı olabiliyor?

arkadaşlar 18 mart çanakkale savaşının mimarı cevat paşa'dır ve bu başarısından ötürü kendisine 18 mart kahramanı ünvanı verilmiştir.

atatürk deniz savaşlarında yoktu ve çanakkale'de bile değildi. Çanakkale deniz savaşından gemilerini geçiremeyen ingilizler karaya çıkartma yapmış ve kara savaşı böylelikle başlamıştır, hatta kara savaşının başlarından bile Atatürk olmadığı gibi Alman bir komutan vardı. Atatürk'ün başarısı ise bu kara savaşlarında olmuştur.

Cahil olmayın, cevat paşa'yı araştırın.
Arkadaşlar eksi vermeniz umurumda değil ama gidip araştırın, tanıdığınız sağlam tarihçilere sorun hatta önce kendi kendinize atatürk nasıl bir deniz savaşının komutanı olur diye sorun.

Burada atatürk'ü küçük düşürmüyorum, atatürk kara savaşının kahramanıdır ama sizin bildiğiniz 18 mart kahramanı cevat paşadır.
ebleh kuklalar sayesinden yanlış olduğunu öğrendiğimiz tutumdur!

çanakkale savaşı farklı safhalardan oluşan bir muharebeler zinciridir. sonuçta düşmanın güçlü gemilerini suya gömdüğümüz gün olduğu için 18 mart tarihinde anmasını yapıyoruz.

fakat çanakkale savaşları o gün bitmedi, en kritik günümüz filan da değildi.

en kritik günlerimizin hangi günler olduğu, o zaman kimin ne yaptığı belli. çanakkale zaferimizi atamıza mal etmeyeceğiz de kime mal edeceğiz ve hangi sebepten ötürü? kutlaması 18 mart tarihinde yapılıyor diye cevat paşa'ya mı mal etmemiz icap ediyor?
18 mart fatihi cevat paşa olmasaydı muhtemelen kara savaşları da yaşanmayacaktı. Zaten ingiltere amacına ulaşıp rusya'ya yardım götürmüş olacaktı.

az biraz aklınızı kullanın. 18 mart çanakkale deniz savaşının zaferidir. Çanakkale geçilmez sözü de boğazlardan geçemeyen gemileri kastedilmektedir.

Rusya'ya yardım gitmiş olsa savaş bu kadar uzamayacağı gibi Atatürk'ün muhtemelen yapacağı bir kurtuluş savaşı da olmayacaktı.

neden mi? çünkü rusya'ya yardım gitmiş olsa bolşevik ihtilali diye bir şey olmayacak ve büyük ihtimalle ruslar savaştan çekilmeyecekti.

biraz tarih yorumlamayı öğren sonra gel konuş.