1. 1.
  bir takım açılışlar kapsamında moldova'nın gagavuzya özerk bölgesini ziyaret edeceği söyleniyor. gagavuzya'da bir günlük resmi tatil ilan edilmiş erdoğan ziyareti için.

  https://www.rtib.org/habe...i-resmi-tatil-ilan-edildi

  Erdoğan, Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Gagavuz Türklerinin yaşadığı Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır. Gagavuz Türklerini ilgilendiren yasal değişikliklerin bir an önce hayata geçirilmesine önem verdiğimizi Sayın Cumhurbaşkanıyla görüştük" dedi.

  ayrıca bugünkü moldova başkanı ile görüşmesindeki ziyaret yemeğine gagavuzya başkanı gagavuzya'nın ilk kadın başbakanı irina vlah da katılmış.

  erdoğan'ın heyetinde bulunan veysel tiryaki şöyle demiş:

  “Kısa sürede tamamlanan yatırımlarımızın açılışlarının Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve değerli eşleri tarafından yapılacak olmasından büyük mutluluk duyuyorum. Açılışlarımız her iki ülkeye de hayırlı uğurlu olsun inşallah. Aramızda yaklaşık 1700 km’lik bir mesafe var. Ama görüyoruz ki, Gagavuz Türkleri ile kalplerimiz bir 3 bin metrekare büyüklüğündeki kültür merkezi, 1200 metrekare büyüklüğündeki huzurevi ve restorasyonunu gerçekleştirdiğimiz kültür merkezi, aramızdaki dostluğu baki kılacak. Tüm bu yatırımları Allah’ın izniyle, yarın Sayın Cumhurbaşkanımız ve değerli eşleri ile birlikte açacağız. Kendilerine teşekkür ediyorum.”

  http://www.milliyet.com.t...nkara-yerelhaber-3099657/

  moldova cumhurbaşkanlığının yenilenmesini tika gerçekleştirdi. ayrıca gagavuz özerk bölgesindeki çalışmaları da tika yürütüyor.
  1 ... daikokuten
 2. 2.
  inşallah Gagavuzların Ortodoks olduğunu biliyordur yada onların türk olduğunu biliyor mu ?
  ... romacumhurbaskani
 3. 3.
  http://www.hurriyet.com.t...ogan-gagavuzyada-40990829

  https://www.yenisafak.com...-karsilama-2031856?page=1

  http://www.ensonhaber.com...-erdogan-gagavuzyada.html
  1 ... daikokuten