1. 1.
  ruslar karşısında poltava'da mağlup olan isveç(aynı zamanda norveç finlandiya ve danimarkanında ) kralı xıı. karl osmanlıya sığınmış akabinde türkleri rusyaya karşı bir savaşa sürüklemişti
  prut savaşı'ında isveçin on senede yapamadığını iki saatte halledip rusları çarlarıyla beraber kuşanan osmanlı isveçinkileri dikkate almadan kendileri için önemli konularda anlaşıp rusları serbest bırakmıştı.

  fakat amacına ulaşamayan xıı. karl'ın geri dönmeye pek niyeti yoktu.
  3. ahmetin kendisine geçici olarak tahsis ettiği bender kalesine iyice yerleşip rusların osmanlı esir pazarlarına sürdükleri isveçlileri de padişahın izniyle azat ettirip buraya yerleştirmiş.benderi adeta güneyde bir isveç kolonisine çevirmişti.
  bu durumdan rahatsız olan osmanlı kendisilerinden gitmesini kibarca rica ederken bölgede görevli yeniçerilerin de dahil olmasıyla olaylar büyüyüp meydan kavgası halini almıştı.

  bizim yeniçeriler bütün iskandinavya'dan kralın muhafızı olarak seçilmiş ve cansiperane dövüşen birkaç yüz asker karşısında zorlansalar da isveç kralını yakalayıp tartaklamaya muvaffak olarak zafer hanelerine bir yıldız daha eklemeyi başarmışlardı.

  yaraları iyileşene kadar esir tutulan xıı. karl bir muhafız birliğiyle büyük bir tören eşliğinde isveçe yolcu edilmişti(isveçliler kaçtı diyor) hatta bu muhafızlarda orasını daha çekici bulduklarından olsa gerek geri dönmemişler.

  can kaybının yaşanmadığı ama kırılmış kemikler,yarılmış kafalar şeklinde yüzlerce yaralının çıktığı bu kalabaliken-i bender diye adlandırılan olay
  isveç tarihinin bir alamo'su,leningrad'ı,plevne'si,kanije'sidir

  adamlar bu olayın filmini dahi çekmişler ve günümüzde o günkü direnişlerinden gururla bahsetmektedirler.
  7 ... yagmadan donen viking cavusu