1. 1.
  18 nisan 1999 secimlerinden bir gün önce sosyalist iktidar partisi konvoyuna erenkoy ulku ocaklari baskani ihsan bal'ın konvoya ateş etmesiyle başlayan saldırıdır. ihsan bal'ın silahından çıkan kursunlara hedef olan Sosyalist iktidar partili teksitil işçisi hüseyin duman vefat etmiştir.

  "Polisin olayı takip eden dakikalarda çevrede delil toplama işinden kaçınması, mermi kovanlarının dahi parti yetkilileri tarafından toplanarak savcılığa teslim edilmesi ve olayın ardından katili yakalamak için en ufak bir girişimde bulunmayan polisin SiP üyelerini gözaltına alması, katilin korunduğunu açıkça göstermişti. SiP'in ve Hüseyin Duman'ın avukatlarının çabası ile katilin kimliği saptandı ancak, Ülkü Ocakları başkanlığı da yapmış olan, MHP üyesi ihsan Bal'ın eşgali tanıklar tarafından tereddütsüz verildiği halde, hakkındaki iddianame ancak yirmi ay sonra, 11 Aralık 2000 tarihinde düzenlenebildi.

  Kasten adam öldürmek suçundan dava açılan ihsan Bal hakkında, o tarihlerde yürürlükte bulunan CMUK 223-229 maddeleri gereği gıyabi tutuklama kararı verildi. ihsan Bal, 4 Ocak 2001 tarihinde, kendisi teslim oldu ve kefaletle tahliyesine karar verildi. ihsan Bal'ın tahliye edilmesine gerekçe, kamuoyunda Rahşan affı olarak bilinen 4616 sayılı yasa, 22 Aralık 2000 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanmıştı.

  Müdahil vekillerinin Hüseyin Duman'ın öldürülmesi davasındaki her duruşmada ısrarlı talepleri sonrasında, 30 Kasım 2001 tarihinde ihsan Bal hakkında tutuklama kararı verildi. 16 Mayıs 2002 tarihli celsede ise kasten adam öldürmek suçunu işlediği sabit olduğundan 24 yıl hapis cezası alan Bal, Rahşan affı olarak bilinen 4616 sayılı yasa hükümleri gereği tahliye edildi.

  Bal'ın avukatları da "ellerinden geleni" yapanlardan
  Hüseyin Duman'ın katilinin yargılandığı davada, Duman'ın ailesinin yanında birçok ilerici avukat yer alırken faşist katil ihsan Bal'ın avukatları da disiplinli bir şekilde davalara katıldılar. Bunlardan avukat Ömer Yeşilyurt, Tuzla'da devrimcileri öldüren polisleri savunmaktan, Susurluk davasının özel timci sanıklarının avukatlığına kadar birçok dava sayesinde uzun süredir tanınan bir avukat. Ağır Ceza Mahkemesi başkanı Nusret ince ise emekli olduktan sonra Sedat Peker ile olan ilişkileriyle anıldı."

  Not: tırnak içindeki bölüm sol.org.tr adresinden alınmıştır.

  düzeltme:kopyala yapıştır nedeniyle oluşan karakter hataları düzeltildi.
  5 -1 ... adini unutan adam