1. .
  yıldönümü dün kutlanmış kriz başlangıcı.
  ... arabaciarabayatasget
 2. .
  bir anayasa fırlatması sonucu oluşan durum ortaya çıkmaması istenilen olay.
  ... ispinoz
 3. .
  kuru gürültüde araya giden asıl tehlike, anayasa mahkemesinin, yabancı sermayeli şirketlerin türkiye'den gayrimenkul alımına imkan veren yasayı iptal etmesiydi. asıl çekilme bu yüzden başladı. kapatma davası, tuz biber oldu..
  1 ... alejandro
 4. .
  ekonomimizin dışa bağımlı olduğunu kabul etmeyenlerce sunulan felaket senaryosudur.

  efendim bildiğiniz üzere, cuma akşam saatlerinde akp'ye kapatma davası açıldı, sonrasında "kara pazartesi" senaryoları ortaya atıldı hatta ekonomi ve özelleştirme üstadı(!) kemal unakıtan bile şunları söyledi;

  "Türkiye kendi ayakları üstünde durması gereken ekonomisini güçlendirmesi gereken bir ülkedir. Bundan da sadece hükümet değil hepimiz sorumluyuz. Aynı geminin içerisindeyiz ve hepimiz sorumluyuz.

  Dünkü açılan davayla ilgili olarak bunlar Türk ekonomisine zarar getirir. Büyük yükler getirir ve daha ilerisi taşınmaz yükler getirir. Bu bakımdan çok dikkatli olmamız lazım. Adımlarımızı atarken, çok dikkatli hareket etmemiz lazım. Çünkü başka Türkiye yok. Bunu gözümüz gibi korumamız lazım. Bütün Türk milleti de bu geminin içerisindedir. Millet olarak dikkat etmemiz lazım."

  şimdi başta başbakan recep tayyip erdoğan olmak üzere akp kadroları "türk ekonomisi güçlü, kendi ayakları üstünde durabiliyor" der her zaman, e bi' kapatma davası sonrasında maliye bakanı unakıtan "Türkiye kendi ayakları üstünde durması gereken ekonomisini güçlendirmesi gereken bir ülkedir." yani türk ekonomisi ne kendi ayakları üstünde duruyor, ne de güçlü bir ekonomi.

  diğer yandan, dünkü sert borsa düşüşünü ve döviz karşısında milli paranın değer kaybetmesini yargıtay başsavcısı'nın kapatma davası açması ile ilişkilendirdiler hükümet çevresi ve akp yalakaları.

  dün tüm dünya borsaları sert düşüş yaşadı. bunlardan en çok türkiye ve güney afrika etkilendi. internette araştırdım acaba güney afrika'da iç siyasi çekişme var mı, kabileler arası bir anlaşmazlık, herhangi bir kapatma davası falan diye yok. thembu kabilesi'nin reisi akşam yediği ceylan eti ağır gelmiş, onu da bir adet kızılay soda ile çözmüş. hani bizim borsa kapatma davası sonucunda düştü ya, o bakımdan diyorum. güney afrika'da da mutlaka bir şeyler olmalı.

  geçtiğimiz yazdan bu yana yani abd'de mortgage krizinin baş gösterdiği dönemden bu yana, hemen hemen tüm ekonomiler düşüş gösterdi. tıpkı 11 eylül sonrasında likidite bolluğundan tüm ekonomilerin yükseliş gösterdiği gibi. ancak, abd'de yaprak kımıldasa etkilenen bazı ekonomiler var, bunların başında da türkiye gelmekte. sonrasında güney afrika, macaristan, yeni zelanda, izlanda, endonezya, brezilya, güney kore, arjantin, brezilya, filipinler gelmekte. içinde bulunduğumuz grubun içinde tayyip erdoğan'ın bahsettiği "güçlü ekonomisi" olan devlet hangisi ben çok merak etmekteyim doğrusu. hani bu ülkelerin içinde, en basitinden bulgaristan, romanya, yunanistan falan olsa diyeceğim ki, ab ülkeleri de var bu grubun içinde. ama yok. işte ekonomi tamamen "yabancı sermaye" diye övünülen yabancı unsurlara bırakılırsa, sizin ekonominiz içerden değil, dışardan yönetilir.

  dün borsa yaklaşık %7,5 değer kaybetti. iddia ediyorum ki, bu değr kaybının %7'lik kıısmı abd kaynaklı, %0,5'lik oran ise iç piyasalardaki cuma akşamı ve cumartesi günü verilen demeçlerle yaratılan belirsizlik ortamı.

  ekonomimiz iyi değil, bunun sebebi de ekonominin tamamen dış unsurlar tarafından yönetilmesi.

  dünyadaki likidite bolluğunda, tüm ekonomilerin büyüdüğü bir dönemde yatırımı sadece "sıcak para" olarak gören bir zihniyet türkiye ekonomisi büyüyünce, "bunu biz başardık" modunda kasım kasım kasılmalarla siyasi rant elde etme peşine düştüler. iyi de güzel kardeşim 11 eylül'den sonra büyümeyen ekonomi yok ki? hatta 11 eylül 2001-3 kasım 2002 arasında da dsp-mhp-anap hükümeti döneminde de büyüdü ekonomi. çünkü, senin şu anda kullandığın kemal derviş programını kullandılar. yani eğer bir başarı varsa -ki, bence yok- bunda kemal derviş'in payı en büyktür, sonra onu bu ülkeye getirenler bu başarıda pay sahibidir sen de bu 2 unsurdan kalan mirası devam ettirdiğin için senin de payın var. övünürken "bize enkaz bıraktılar" edebiyatını pek seversiniz ama enkaz bırakanların programının dışına da çıkamzsınız. artık nasıl bir siyasi anlayışsa ilginç tabi bunlar.

  ne diyorduk? ekonomi büyürken, borsa 60.000 sınırına dayanırken "bizim başarımız" ama borsa tepe taklak inerken, 7,5 ayda yaklaşık %30 değer kaybederken sorumlu ya dış dalgalanmalardır, ya türban sorununu sulandıran muhalefettir -muhalefetin ekonomiyi etkilediği tek ülke de bizizdir herhalde bu anlayışa göre- ya da kapatma davası açan savcıdır. hadi diyelim ki, dün kaybedilen 30 milyar doların sorumlusu başsavcı, peki temuzdan bu yana kaybedilen yaklaşık 650 milyar doların sorumlusu kim arkadaş?

  ekonomi kağıt üzerinde iyi görünürken dış dalgalanmalar, muhalefet, iç siyasi konjektürün etkisi yoktur, varsa yoksa akp'nin başarısıdır ama göstergeler eksi olunca bir tek akp'nin suçu yoktur bunda. "hedeften birazcık saptık" denir hatta %100 oranındaki bir yanılmaya.

  tsk e-muhtıra verdiğinde "ekonomimiz bu tip açıklamalarla sarsılmayacak kadar güçlüdür" diyenler bugün nasıl "Dünkü açılan davayla ilgili olarak bunlar Türk ekonomisine zarar getirir. Büyük yükler getirir ve daha ilerisi taşınmaz yükler getirir." açıklaması yapılıyor?

  tabi, ekonomi kötü olunca hedefleri saptırmak şarttır. savcı dava açmamış olsaydı cuma günü, pazartesi günü yaşanacak olan %7'lik düşüşte kesin "dış dalgalanmalar" sorumlu olacaktı. ama şimdi hazır bir sebep varken ortada, neden dış dalgalanmalar sebep gösterilsin ki? hem burada mağduru oynayıp siyasi rant elde etmek varken, "tarla bereketlendirme" işlemi varken, neden "dış dalgalanmalar" sorumlu olsun ki?

  insanların gözünün içine baka baka yalan söylüyorsunuz, birazcık dürüst olun...
  1 ... paleface
 5. .
  olması olanaksızdır. zaten krizdeyiz. sadece başbakanımız yok diyor. biz de ekonominin iyi olduğuna inanıyoruz. ne de olsa banim dediğime inanın dedi, halk da ona inanıyor! bu halk kendini karanlıktan kurtaranlara inanmadı ama bu karanlığa nasıl inanıyor!
  ... kumralada
 6. .
  olmayan başlamadır.

  şincik şöyle oluyor amrim, eğer borsanın düşüşü, dövizin yükselmesi kriz habercisi ise şöyle diyelim, 2007 temmuz'da borsa 60.000'e dayanmıştı, geçtiğimiz hafta ise 41.000 ila 43.000 arasında gezinmekteydi. yani temmuzdan bu yana borsa yaklaşık %30 değer kaybetmiş. hadi temmuz'u geçtik, 2008 ocak başından şubat ortasına kadar imkb %25,5 değer kaybetti. bugün ise yaklaşık %7,5'luk bir düşüş var. yine 2001 krizinde imkb yaklaşık %14,5 değer kaybetmişti. genel anlamda kapatılma davası açılmadan zaten borsa 2007 temmuz'dan beri yaklaşık %27 değer kaybetmişti.

  ekonomimiz zaten s.o.s vermekteydi. enflasyon artarken, işsizlik çoğalırken, borsa uzun süredir düşüş yaşarken çıkıp "yargıtay başsavcısı'nın dava açması ekonomiyi bitirdi" demek komik. tıpkı "ahmet necdet sezer anayasa kitabı fırlattı, kriz çıktı" demek gibi komik. ekonomik göstergeler zaten ekside.

  ha bu neye yaradı, tayyipçiğim ekonominin durumuna günah keçisi buldu. tamam bugünkü %7,5'luk düşüş savcının eseri(!) peki ya 2007 temmuz başından bu yana olan %30'luk düşüş, 2008'in ilk 45 günündeki %25'lik düşüş kimin eseri?

  borsa 60.000'e fırlarken "bu ak parti hükümeti'nin başarısıdır" diyen rte ve kankaları, borsa 40.000 sınırına gerilerken "bu dış dalgaların etkisidir" demekteydiler. artık yeni bir bahaneleri ortaya çıktı, kapatılma davası.

  türkiye'de zaten gizli bir kriz ortamı vardır. aralık ayı işsizlik oranları açıklandı bugün. kentlerde %12,5 kırsalda %8,5 bu mu ekonomik başarı? ki 2008 ile birlikte işsizlik arttı ve tahmini oran şu anda %14. bu mu ekonomik başarı?

  imkb'nin %85'i yabancının elindeyken, finans sektörünün %55'i yabancıların elindeyken neyin ekonomisi? neyin krizi. bu ülkede tayyip erdoğan isterse %80 destekle başbakan olsun, soros sıcak parasını çektiği anda 2001 krizinden beter duruma geliriz.

  maalesef, akp ekonomimizi bu denli dışa bağımlı hale getirmiştir.
  2 ... paleface
 7. .
  pazar gecesi saat 23:59 dan sonra spekülasyon yapılırsa ufak bir ihtimal "ulan o gece ne kar etmiştik" tarzında laflafları yıllarca dilinize pelesenk edebilirsiniz. benden uyarması elinde tl bulunanlar pozisyonunu alsın.
  ... hezarfen hariciyeci celebi
 8. .
  (bkz: başlık parsellemek)
  akp ye kapatma davasının hepimizin hissedeceği yan etkisi.

  şayet mümkün olursa, hiçbirşey olmamış gibi işimize gideceğiz ve ntv'yi açacağız george soros edasıyla borsayı takibe başlayacağız. sonrasında aman tanrım o da ne! borsa tepetaklak, dolar ve euro almış başını gidiyor, belki de develüasyon falan, bir gecede milli gelirimiz 2000 usd arttı diye daha yeni yeni seviniyorken yarı yarıya fakirleşeceğiz gene.
  umarım bunların hiç birisi olmaz ama olsa da bana ne. ben külçe altına çevirdim elimde avcumda ne varsa...

  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/8474204.asp?top=1
  3 -4 ... zulfikardarbesi