bugün

17 ağustos depreminden birkaç dakika önce ve ya deprem olduktan sonra ortaya çıkan hurafelerdir. geziyordum sanal ortamda birden gözüme çarptı. gölcük'te komutanın biri kuran'a küfretmiş ve birden denize düşmüş. onu kurtarmak için bir asker suya atlamış, komutanı kendisine doğru çektiğinde komutanın yüzü hayvan yüzüymüş. güler misin ağlar mısın?
birkaç balıkçının deprem olmadan birkaç dakika önce denizden ateş topunun yükseldiğini gördüklerini iddia etmesidir. bunu da unutmayalım.
şöyle bir hurafe vardı, bu gecede emir sultan camisinin imamı mı müezzini mi ne caminin ışıklarını kapatmış evine gidecekmiş bir bakmış caminin ışıkları yanıyor. içeri girmiş sönük olduğunu görmüş, tekrar çıkmış bir bakmış yine yanıyor. hay amk demiş. içeri dalmış. yine sönmüş. sonra biraz beklemiş. ışıklar kendiliğinden yanmış. beyaz giysili melekler kefen dikiyormuş. evet ben küçükkten bu caminin yanından geçmemiştim. sanki melekler karanlıkta kefen dikemiyor anasını satayım. saçmalığa bak. ama bunları deyince karşıma melek çıkarsa ve hakikaten karanlıkta kefen dikemediklerini söylerlerse diye de korkmuyor değilim. hafiften bir tırsma var. zaten ışıkta kapalı şu anda. karnım ağrıdı ya.
bursalıların depremden sonra havada uçan ruhlar görmesidir.
bursa'da bol miktarda şehir efsanesi dolaşmıştır. Ancak hurafe midir bilemem.
ateş topu olayı bir hurafe değil bir çok kişi tarafından görülen bir şeydir.ben uyuduğum için o sırada ne oluyordu pek hatırlamıyorum.
yer bilimi ve jeolojiden bihaber kişilerin uydurduğu hurafelerdir. bir de fuhuş ve günahların arttığı için allah tarafından yapıldığı hurafesi vardır ki tadından yenmez.
ateş topu kesinlikle hurafe değil.*
(bkz: haarp)
ateş topunun bilimsel açıklaması yapılmıştı diye hatırlıyorum. Bizzat yakınlarım var gören.
deprem dede'nin hayatını kaybetmesinden sonra pek de önemi olmayan hurafelerdir.

ulan ne güzel adamdı o öyle ya. kamburu beni ne kadar korkutsa da o zamanlar iyi adamdı iyi.
genelde yobaz kesimin uydurduğu hurafelerdir.