bugün

Yıllar geçti, ömürler geçti, ben hala öyle bir gökyüzü öyle bir yıldız sürüsü görmedim.

Sanki insanlara birşeyleri haber veren gokyuzudur.

Edit: heryerde elektrikler kesildiği için öyleydi diyenler için daha deprem olmadan önce öyleydi diyorum.
büyük bir alanda elektriklerin kesilmesinden dolayı oluşan gök yüzüdür.

çadırda kaldığımız günler geldi aklıma sözlük bak yine. çocuk yaşta olmamdan mı bilmem psikolojim alt üst olmuştu. hala uyurken en ufak seste nefes nefese uyanırım. allah öyle bir acıyı tekrar yaşatmasın.
ne zaman toplu bir kaza, bir yıkım bir ölüm görsem duysam aklıma gelen ikinci gündür 12 kasımdan sonra.
(#1016585)

(bkz: 17 ağustos efsaneleri)

o zamanlar aklı yeni yeni ermiş çocuklardık gök yüzünü hatırlamıyorum haliyle. tek hatırladığım deprem akşamı evlerin önünde komşu cemil amcalarla oturup ateş yaktığımız ve kısakollu ile çok güzel esen bir rüzgarın olduğu. hava açıktı onu hatırlıyorum o geceye dair. deprem sahabı hala aklımda o da ayrı tabi.
pes pembe bir gökyüzü ve aşırı bir sıcak ...
daha sonra çadırda kalırken her gece kocaman parlayan bir ay, her gün parladığından farklı, güneş gibi bu sefer.
Hic olmadigi kadar yildiz vardi. Cok degisikti kizildi resmen. Dilim tutulmustu o gece sabaha kadar gokyuzunu izlemistim. Hatirladikca kotu oluyor insan. Cok zor gunlerdi gercekten de. Cocuktuk daha deprem ne bilmiyoduk yasayanlar icin buyuk bi travma olmustur hep.
hatırlanan çokta farklı olmayan bir gökyüzü idi, mesela benim aklımda daha gri, mat olan bir gökyüzü kalmıştır.

yıldızların ve gök cisimlerinin daha parlak ve büyük görünmesinin sebebi de şehirde yaşanan elektrik kesintisidir. köye gidenler bilir oralarda yıldızların nasıl daha parlak olduğunu...
tam 19 yıl sonra aklıma gelen gökyüzüdür. burada çok büyük bir alanda elektrikler kesildi diyen hebele hübeleci o dönemin bebesi olan birçok yazara şunu diyim. o gece depremden çok saat önceleri yıldızlar üzerimize düşecek gibiydi. o dönemle ilgili araştırmalarda perseid yağmurlarına denk geldiği görülüyor ama emin olamıyorum. ayrıca okyanusta uzun yol kaptanlığı yapan bir dostuma sorduğumda da marmara bölgesinden kat be kat daha geniş ve ışıksız alandaki seyre rağmen böyle bir yıldız hareketliliğini görmediğini söylüyor. o geceyi hatırlayanlar için tekrar ediyorum yıldızlar üst üste çıkmış durumdaydı ve kayan yıldızları takip edememeye başlamıştık. bu tip konularda o dönemi yaşayanlar çok dini hurafelerde dinlemiştir ama ekşisözlükte okuduğum şu ilginç yazıyı paylaşmak istedim. felaket kelimesi felek ile aynı kökendedir. yani gökyüzü. islam metafiziğine göre felaket, gökten gelir. yıldızlarda feleklerin bir bölümüdür. evet arkadaşlar 19 yıl önce o yıldızların bu kadar parlak ve büyükçe gözükmesi, gökten yere düşenlerin ve yerin sarsılacak olmasının habercisiymiş demek ki..
Arkadaşlar yerin dibiyle, gökyüzünün ne gibi bir bağlantısı olabilir.

Kuşlar vb hisseder ama yok hava kırmızıydı, yeşildi.. geçin şunu artık.
Deprem bulutları vardı sanırım. Yer catlagindan sızan metan gazı bulutu. Bunu gölcük depremi için soylemiyorum. genel olarak böyle bir bilgi var.