bugün

Çin' de yapılan 18 saatlik ameliyatla başarıyla gerçekleşti.

Not: tam neden eksiledin diyecektim ki bir gülme geldi.
Olur ya belki nakledecek kafa yoktur.
tıp dünyası için önemli bir gelişmedir.
Tam tarihi bilmesem de 2018 gosteriyordu kaynaklar. Eger basarili olunursa donum noktasi. Gonullu iki kisi ile roportajlar falan baya okumustum durun kaynak bakayim.
başarılı geçti derken,?
zaten ölüye yapılmış,
bişeyin başarılmış olması için canlı bir bireye yapılarak hala yaşıyor olmasının sağlanması lazım.
neye göre başarı,
puzzle gibi ölü bir dokuyu oradan oraya nakletmek mi.
yoksa naklettiğin halde hala yaşıyor olması mı.
italyan doktor Sergio Canaver tarafindan gerceklestirilmek istenen nakildir. aklima victor frankenstein´i getirmistir.

görsel

En gec 2018 senesinin bahar aylarinda cin´de gerceklestirilmek istenen nakil islemidir. Tabi ki kafa nakli mi yoksa vücudun kafaya nakli mi orasi karisik olan durumdur.
Yasalara göre cin´de böyle bir sey yapmasi serbest. Cin devleti de böyle bir seyi gerceklestirmesi icin dr. Canaver´i finansiyel olarak desteklemekte.
Hatta organ bagislayicisi da bir cinli olacak. Hem de ailesinin, yakinlarinin destegini alarak. Cinliler tarih kitaplarina isimlerini yazdirmak icin neler yapiyor dedirten bir davranis.

Doktorun yazmis oldugu kitabin ismi; (bkz: Medicus Magnus)
italyan profesör sergio canavero ölü beden üzerinde başarı ile yaptım diyor. ama bu başarı neye göre orası tartışılır.

https://www.cnnturk.com/s...m&utm_campaign=buffer
Eğer bu olay gerçekleşirse insanlar çok uzun süre yaşabilir mi diye düşünmedim değil. Kafamı genç vücuda naklettirip yeni organlarla taptaze bedenle aynı bilinçle yaşanması söz konusu olur mu acaba.
ilginçtir. Yani şimdi kafa nakli derken, insana başka bir beyin mi takıyorlar? Yani kalbiniz size, beyniniz başka birine mi ait olmuş oluyor?

Peki böyle bir durumda kalp ve beyin uyum sağlayabilir mi?
kafan güzelmiş kardeş güle güle kullan deyimini akla getirir.
Eğer başarılı olduğu iddia ediliyorsa bundan 50 sene sonra kiralık bedenler piyasası oluşacaktır.
Kafa ve bedenlerin kolay şekilde sökülüp takılmasına izin veren elektronik mekanizmalar yapılabilir.
Canavero'nun Çin'de ceset üzerinde yaptığı nakil ameliyatı tam 18 saat sürdü. ameliyatın, kopuk bir başın omurgayla, sinirlerle ve kan damarlarıyla yeniden bağlanmasıyla yapıldığı belirtildi.

HEM ETiK, HEM TEKNiK TARTIŞMALAR başladı. Kafa nakli bilim dünyasını ikiye bölmüş gibi görünüyor.
Çok sayıda uzman, mevcut teknoloji ile kafa naklinin gerçekleştirilemeyeceğini savunuyor.
Diğer yandan kafa naklinin yasal olmasıyla ilgili büyük etik kaygılar da var.
Bir başka endişe de kafanın halen canlıyken, ameliyatın başarısız olma ihtimali.

kısacası ortalık fena karıştı. herkes kafasına sahip çıksın. ne olur ne olmaz.
Nihat doğana acilen yapılması gereken tıbbi müdahale .
(bkz: Kafan güzelmiş kardeş güle güle kullan)
Kafası iyiyse ilerde düşünebileceğim olay.