bugün

herkesin söylediği şeyi biz de tekrarlayalım- bahsi geçen bilinen ( ve bilinmeyen) şaibe taktikleri olmasaydı, hayır çıkacaktı.

evet , hayırlı falan olmaz. mühürsüz seçim pusulasının kabul edilmesi ne demektir amk? seçim günü , yeri, pusulası, sandığı, zaten sadece o mühür için var !!! o mühür olmayacaksa, ki o mühürdür seçim gününü " seçim günü "yapan" şey, internet üzerinden bi sayfa açarsın, herkes kimlik numarasını yazar, bi hafta da süre verirsin, herkes evinden oy verir...

ama o zaman sen bi gece vakti,herkes uyurken, evdeki herkesin kimliklerini toplarsın, onların haberi olmadan, ev ahalisi adına, onların kimlik numaralarını girerek, evet- ya da hayır oyu verirsin. o mühür, o seçim sandığı, o okul, o seçim gözetmenleri olmadan. ertesi sabah onlar kalkarlar,oy vermek isterler, ekranda " sizin oyunuzu zaten kaydettik, iki kere oy veremezsiniz !" yazar !

o mühür, senin şahıs olarak, 3 boyutlu bi şekilde oraya gittiğinin, seçim gözetmenlerinin seni şahıs olarak gördüğünün kanıtı olan bir mühürdür.

ysk nın mühre dikkat etmek için kurulmuş bir kurum olduğu açıktır.bunun için kurulmuş bir kurumun bu mührü hiçe sayması, seni soyanlara karşı çağırdığın polisin soygunculara yardım edip soygundan pay kapmaya çalışması gibi bir şeydir.

16 nisan seçimi şaibeli bir seçim olarak tarihe geçecektir.
%51 Erdoğan icin basarisizliktir sonuç da başkanlık sistemi onaylanmıştır ama artık milletin gözünde Erdoğan erimeye başladığının göstergesidir.
hababam sınıfından bir sahneyi hatırlattı bana.

bilgi yarışmasında kopya ve hile ile galip gelinince mahmut hoca sınıfa girip 'bilgi yarışmasında gösterdiğiniz yüksek sahtekarlik ve zorbalıktan dolayı sizi kutlarım' demişti.

evet cephesine söylenmiş bir sözdür bu.
oy kullanan 45 milyonun 35 milyonu tayyip erdoğancı, anti tayyip erdoğancı mantığıyla oy verdiler..

iyimser bir rakam olacak belki ama 10 milyonu bilinçli evet ya da hayır dedi.

Halbuki bilinçli bir toplum olsaydık, evet de çıksa hayır da çıksa oy oranı %75 civarı olurdu..

ülkemize hayırlı uğurlu olur umarım.
sonuç evet çıksa da, önümüzdeki yıllarda çok zor şeyler yaşayacak olsak da en azından gelecek için umut var.
referandum yurt genelinde salt çoğunluğun ifadesidir.
il ve ilçeler temelinde bir değerlendirmeye tabi tutulamaz.
genel seçimlerde il ve ilçeler; barındırdığı vekil sayısı bakımından tayin edicidir.
bu gün referandum için verilen karar siyasi partilerin onaylanması veya reddiyesi değil; kalabalıkların önüne getirilen bir teklifin onaylaması veya reddiyesidir. kalabalıkların salt çoğunluğu teklifi onaylamıştır.
karara saygı esastır. vesselam.
ülkemize ne getireceğini bilemem ama ne götüreceğini zamanla göreceğiz.
kötünün iyisi bir sonuca gebe olmuş referandumdur. halk 'al tamam, ülkeyi tek başına yönet, sen de kurtul, biz de kurtulalım.' demiştir. onca büyük şehirden hayır çıkmış olması da hayırlıdır, o kadar da bilinçsiz değilmişiz. mantıken bu sonuçlar kutuplaşmayı azaltmalı, ben şimdi komşuma daha bir umutla bakar oldum.

şimdi çözülemeyen her problemde parmağımızın işaret edeceği tek bir adam var. aslına bakarsan büyük cesaret, adam elini taşın değil kocaman bir kayanın altına dün gece itibarıyla koydu. üstelik bu defa krizin dibini görmüş bir ekonomi devralmıyor, krize girmek üzere olan, hatta belki de krizde olan bir ekonomi devralıyor. işi daha zor.

ülkede milli gelirin yüzde 77'sini üreten ilk 20 büyük kentin, yüzde 62'lik kısmı üreten 13'ünde çoğunluk hayır demiştir. bu sonuçlarla erken seçime gitmek bilekleri dikine değil de enine kesmek gibi olur, yani hayatta kalma şansı var, eyvallah, ama bunun riski ortada ki dün ancak idam konusuna atıfta bulunabilmiş ve başkanlığa geçiş için 2019'u işaret etmiştir. iki buçuk yılda hazırlanılacak seçimde senin işsizliği, enflasyonu, haliyle sevmediğin faizleri düşürmen lazım, dolar'ı stabil hale getirmen lazım. öte yandan oy kapabilmek için uygulamak durumunda olduğun büyümeyi destekleyici genişlemeci maliye ve para politikasıyla iyice bütçeyi bozmaman da lazım. zor.

ben muhalefetin yerinde olsam hiç erken seçime falan zorlamam, atı alan hayır'ın daha çok çıktığı Üsküdar'ı geçmiştir, 'buyur başkan, yönet bakalım ülkeyi' derim. zaten askıya alınmış bir anayasayla tek adam olan bir adam, şimdi resmi olarak tek adam olmuş ve belki de iktidarının sonunu kendi getirmiştir.
Türkiye'de yüzde yetmiş sağ oy potansiyeli var. Uç sağ parti birlik oluyorsun, Osmanlı diyorsun, islam diyorsun, cami diyorsun, ezan diyorsun. Karşısına terörist koyuyorsun, hristiyan ve Yahudi alemini koyuyorsun. iki ay tam tekmil devlet gücü ve medya desteğiyle bu propagandayı yapıyorsun. Yüzde elliyi zor geçiyorsun.

Zaferiniz kutlu olsun. Cücük beyinliler.
Ekonomik ve nüfus olarak ülkenin yarısını oluşturan, biri başkent olmak üzere öteki ekonominin başkenti illerden hayır çıkarak sonuçlanmış referandumdur.

bu şekilde yeni anayasa işlemeyeceğini hepsi farkında, kendileri de biliyor. suratları bu yüzden asık.

Biz ne halt yedik, emin olun keşke yapmasaydık diyorlar şuan.
adamlar kalkmış ciddi ciddi bayburt'taki adamla benim oyum bir mi diyor.
ve arttırıyorlar; büyük şehirde yaşayan biziz, söz hakkı bizim, dağ başında olanların değil, köylüler ölsün falan filan.
o zaman sana demezler mi; sen büyük şehirde oturursun, ama ülkenin geleceğini dağ başındaki köylü belirler.
ve yine demezler mi; 'büyük şehirde oturuyorsun diye adam sayılmazsın, bu düşüncede biriysen eğitimli sayılmazsın, ordasın diye bu ülkenin ipi sende değil' diye.
ve en son şunu da demezler mi; 'sen onları aşağılamaya, küçük görmeye devam ettiğin sürece bu ülke senin istediğin gibi bir ülke olmayacak.
boşuna hayal kurma' diye.
bu düşünceye sahip hiçbir kimse kalkıp 'neden bu haldeyizzzz' diye ağlamasın.
%51 evet, %49 hayır ile sonuçlanmış referandumdur.
yapılan referandum gösterdi ki hileli sonuçlarla bile bizden fazla değiller. Onlar kadar sayımız var. Bize istediklerini yapamazlar biz görmezden gelemezler. Bizim de onlar gibi bu ülkenin sahibi olduğumuzu gördüler. Hatta biz onlardan çok daha fazlayız. Biz 49uz ama onlar 51 değiller. Kenetlenip beraber hareket ettiğimizde biz onlardan her zaman daha kalabalığız. Birbirimizi ezdirmeyeceğiz birbirimizin hakkını yedirmeyeceğiz. Hep beraber direneceğiz. Bugün sokağa çıkma günüdür. Bugün verdiğimiz oyları koruma günüdür. Kutlama yapma hakkı bizimdir. Onların kutlama yapıp hileli seçimi meşrulaştırmasına göz yummamalıyız. Meydanlarda parti önlerinde onlar değil biz olmalıyız. Bugün sabah sandıkta başlattığımız gurur dolu hareketimizi devam ettirmek için oylarımıza sahip çıkmalıyız. Sokaklarda olmalıyız. Unutmamalıyız ki bizden fazla değiller. Sayı olarak fazla olsalar bile inanç olarak bizden çok eksikler.
tamam kardeşim. madem akp' nin önünde engeller vardı, madem bu sistem gelince her şey süper olacaktı, kalktı işte bütün engeller. tek sistem, tek adam artık.

bende bir vatandaş olarak ilk önce şunları istiyorum bu sistemden;

-bir tane dahi şehit olmasın artık. zira tahammülüm yok.
-acayip şeylere yatırımlar sonlandırılsın, üretime yüklenilsin artık. dolar ve euro düşsün, esnaf bir rahat nefes alsın göreyim.
-artık insanların hayat standartlarını yükseltmek için çalışılsın. sadece belli bir zümreye değil.
-Etin kilosun düşsün 20 tl ye. garibanın çocuğunun boğazından et geçsin.

en basitinden bunlar. saçma şeyler mi istiyorum? istemek vatandaş olarak benim hakkım değil mi?

ha bunlar olmaz da, hala bu sistemi savunmaya yeltenen insan görürsem çok fena taşak geçerim, onu da belirteyim.

edit: neyini eksiledin göt? nesnelleri geçtim, şehit olsun mu istiyorsun?
yüzde 60-70 ler ile evet çıkmayarak, akp içinde de firelerin olduğunu göstermiştir. dikkate alınması gereken bir sonuçtur. buradaki yüzde 49u chp+hdp+mhp muhalifleri olarak sınırlayamayız. ciddi çekinceler var demek ki gayet de doğal. çünkü evet çıkmasıyla beklenilen aksine bir süper güç ülkesi olmayacağız, terör bitmeyecek, ekonomi ve dış politika düzelmeyecek. en başından beri bunların aksi bize empoze edildi. türkiye'nin en büyük sorununun rejim olduğu algısı bence yanlış. khk larla fiili başkanlık yürüten tayyip erdoğan artık bunu resmiyete dökecek. ülkenin son 1.5 yılki hali nasılsa, bundan sonra da böyle olacak. gerisini siz düşünün. lütfen bizim güçlenmemizi istemiyorlar, martavallarını keselim. kimsenin bizi sikine taktığı yok afedersiniz.
8 büyük ilde hayır çıkıyorsa, Allah'ın dağındaki köyde 80 yaşındaki dedeler ve apaçi+Çomar+yobaz+keko karışımı insanlar sayesinde evet çıkmışsa ne anlamışım ? Dediğim referandum. Adamların vizyonu, seçmeni her şeyi belli amk. Kusura bakmayın affedersiniz de Yozgat'la benim oyum bir mi lan ? He bir de hileyle 51 alıyorsa hile olmasaydı 45te falan kalacaklardı eğer hile yoksa YSK yaptığını mantıklı şekilde açıklasın ve o dönen videoların fotoğrafların hesabını versinler. Bu işin trollüğü olmaz, eğer varsa da hukuk önüne çıksınlar. (Tabi hangi hukuk!)
ülkeyi üçe ayırmış referandumdur. belli bir kesim için üzülen ve cehaletle taşak geçen kesim, para için oy satan ve cahil olmadığını savunan ama cahil olduğunu bilen, diş bileyen, ezik kesim ve dünyadan bihaber olan son kesim.
valla umrumda değil. kendini bu ülkenin sahibi gibi gören atatürkçüleri de sevmiyorum atatürkü de kendilerini türk hisseden milliyetçileri de sevmiyorum alparslan türkeşi de, kendini kürt hisseden milliyetçileri de sevmiyorum önderlerini de, kendilerini bir dine ait olarak hisseden ve ona göre yaşayanları da sevmiyorum önderlerini de. yiyin birbirinizi. dünya vatandaşıyım, ırkım yok, ahlakım yok artık burada da işim yok. dünya üzerindeki her yer benim vatanım gider kurtulurum bir ada ülkesine arkama bakmadan .
Şimdi bir daha kim inanacak oylarımızın bir etkisi olduğuna? Bakın buradan söylüyorum bundan sonraki ilk seçimde oy kullanmaya gitmeyen sayısında artış olacak
gecenin tek sevindiğim olayı, en azından iki aydır her yerde aynı şeylerin söylendiği şu seçim propagandalarını duymamak olacak.
seçmenlerin hiçbirine hakaret edilmemeli yoksa hem insanlara 2 seçenek sunacaksınız hemde birini seçince hain diyeceksiniz.gerek yok.
evet diyende hayır diyende yarın aynı ülkede aynı şeyleri yaşayacak.
cenazenize düğününüze siyasiler değil arkadaşlarınız gelecek.
çok dikkat çekiyosunuz yapmayın.
(bkz: sopalı seçimler)
görsel
Hani yaşayacak cumhuriyet bulamayacaksınız demiş ya, tam da bu günden bahsetmiş.
Ben MHP li kardeşlerime teşekkür etmek istiyorum çoğunluğu hayır oyu verdi.
Açık açık hile, hurda, hırsızlık katılan bir seçim olmuştur.
bugün bi alman hukukçu arkadaşımla yemekteydim. şimdi döndüm, tabii ben hayırcı olduğum için, konu referandum´du. bu adam emekli bir avukat, 72 yaşında kurt bi kimse, ismi frank. bana bugün çok enterasan birşey söyledi. türk anayasasının hatalı bir anayasa olduğunu, alman anayasasında benzeri bir referandum yapılabilmesi için yapılacak referandumda sadece bir (sayıyla 1) (!!!) maddenin oylamaya sunulabileceğini, kabul durumunun 4´te 3 olması gerektiğini - yani yüzde 75 !!- olması gerektiğini söyledi.

almanya´da 18 maddenin değişebilmesi için 18 referandum yapılması ve bu 18 referandumda konunun kabul edilebilmesi için oylamaya sunulan maddenin yüzde 75 oy alması gerekiyormuş. aynı şeyin fransa´da da benzer olduğunu orada bahsi geçen oranın 3´te 2- yani yüzde 66- olduğunu söyledi.

almanya´da hiçkimse 18 maddeyi birden bi de yüzde 51 gibi çok düşük bir yüzdeyle değiştiremez, anayasa bu şekilde birtakım serüvenci çılgınlara karşı kendisini korur, dedi.

bilgilerinize.