entry 796 galeri 146 video ses 1 iyilertrends
  1. 793.

http://www.gercekgundem.c...hpli-vekil-aihme-basvurdu
    #36464269 :)
  2. 792.
    Ne demek peşi bırakılcakmış. bu seçimden sonrası yok, hurda ve şaibeyle tek adam diktatoryası kuruluyor izlenir mi?.
    #36391697 :)
  3. 791.
    Bugün dışarda oturuyordum. Bir grup hayırcı oturduğumuz masaya bildiri bıraktı. Bu iş burda bitmedi diye. Kardeşim seçim yapıldı ve sonucu belirlendi. Fark bir oyda olsa demokrasi kazandı. Hile var veya yok orası ayrı konu ama artık peşinin bırakılması gereken referandumdur.
    #36391606 :)
  4. 790.
    acırım acırım memleketime acırım. şu anda bir aile babası düşünün evin parasını karı kızla yiyor, paranın çok küçük bir bölümünü ise aileye veriyor. hele o ufak çocuk yok mu? onlara iki çikolata alsan seviniyor yetimim. ortanca kardeş babasının parayı yediğini çok iyi biliyor ama keyfi yerinde harçlık aldığı sürece. büyük kardeş sinirden kendisini sikecek, bu arada diğer iki ufak kardeş de abiye kızıyor. sonuçta baba ne derse o olur niye huzurumuzu bozuyor bu abi? anne mi? o kocam ne derse iyi der diyor. işte en çok anneye kızgınım!
    #36391120 :)
  5. 789.
    referandum içeriğini bilme konusunda kendime 8/10 veriyordum. gerçekten de bazı maddelerin ne yöne evrileceğini tam anlamadım ya da okumadım. bunun dışında özellikle evetçileri gözlemledim.
    cumhurbaşkanı: kılıçdaroğlu hariç pek konuşmadı süreç boyunca.
    bekir bozdağ: bu adamın yatacak yeri yok. ben ömrümde böyle kalitesizlik görmedim
    binali yıldırım: abidik gubidik başbakanlardan arınmamız gerektiğini vurguladı başbakan sıfatıyla konuşurken
    devlet bahçeli: şu adamın erdoğan'a duyduğu sadakatin yarısını duyacak bir kadın bulduğum gün nikahı basarım.
    akp seçmeni: dünyanın en boş beleş kalabalığı. yemin ediyorum bir evet standı ile konuşayım dedim bütün büyük oyunu görenler toplanmış aq. içlerinde lise mezunu adam yok ama hepsi dünya ekonomisini yalamış yutmuş. yol diyor, köprü diyor adam. bunlarla hollanda'yı falan alt edeceğine inanmış. bilgim olan konuda cevap veremedim çünkü ben meclisi fesih yetkisinden bahsederken adamlar roşmit ailesine bağladılar, uğur mumcu'ya bağladılar, aselsan mühendislerine bağladılar mevzuyu. en sonunda da biri dedi ki evete bas; bir şey olursa gel beni bul. sanki ülkenin yetkili servisi aq.
    uzun lafın kısası beyler, cehaletin çoğunluğu oluşturduğu bir başka seçimi geride bıraktık.
    iddiam kaldığı yerden devam ediyor. bu adamlar erdoğan'ı kendi elleriyle parçalayacaklar. o gün biz, yapmayın hak var, hukuk var; adam yargılansın dediğimizde ise bizi retöcü ilan edecekler büyük ihtimalle. çünkü sistemleri böyle çalışıyor. herkes günahlarından arınmak için başkalarını suçluyor. bugün fetö'ye en çok sallayanlar sıranın kendilerine gelmesinden en çok endişe duyanlardır. ve bu adamlar utanma, ar duygularından arındıkları için toplumda var oldukları sürece türkiye kaybetmeye mahkumdur.
    #36391070 :)
  6. 788.
    efendileri fetö ye biat ile iktidar olmuş, uğruna göz yaşı dökmüş, olimpiyat yapıp para bastırmış, işbirliği yaptığını itiraf etmiş, milletinden bunun için özür dilemiş tiplemelerin hala çareyi fetöde aradığı bir adet şaibeli şeydir.

ysk seçim sırasında yeni icatlar çıkartarak, yasal ve daha önceki uygulamalara ters olan durumlar hakkındaki her türlü itirazı reddederek zaten safını belli etmiştir.
    #36391058 :)
  7. 787.
    akp' yi düşüncelere gark eden, şaibe ve usulsüzlükleriyle gündeme gelen referandum sonrası anket sonuçları açıklanmış.

referandumdan sonra yapılan ankette seçimde ilk defa oy kullanan gençler ezici bir oranda hayır demiş. bunun dışında şehirlerde ve eğitim oranı (lise ve üstü) arttıkça hayır diyenlerin oranı dikkat çekici bir biçimde artış göstermiş.

Referandum oy sayımı sürerken Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat, AKP Genel Merkezindeki ilk değerlendirmeleri aktarırken, parti yöneticilerinin “kentlileşme ve eğitim düzeyi arttıkça “Hayır” oylarının da arttığı” tespiti yaptığı ve bundan ders çıkarılması gerektiğini düşündüklerini bildirmişti.

IPSOS anketi AKP yönetimindeki bu ilk tespiti doğruluyor ve sayıya döküyor.

Anket sonuçlarına göre, il ve ilçe merkezlerinde “hayır” oranı yüzde 51’e ulaşıyor; “Evet” yüzde 48’de kalıyor.
    Buna karşın belde ve köylerde “Evet” oranı, referandumda çıkan yüzde 51,4’ün 10 puandan fazla üzerinde; yüzde 62; belde ve köylerde “Hayır” oranı yüzde 38’de kalıyor.
    Aynı şekilde ilkokul mezunu ya da eğitimsiz seçmen arasında “Evet” oranı yüzde 70’e yükseliyor; ankete göre “Evet” oylarının en yüksek olduğu dilim bu.

ilkokul düzeyinde yüzde 70 olan “Evet” oranı ortaokul düzeyinde yüzde 57’ye, lise düzeyinde yüzde 42’ye, üniversite düzeyinde ise yüzde 39’a düşüyor.

Buna karşın ilkokul düzeyinde yüzde 30 olan “Hayır” oranı, Ortaokul düzeyinde yüzde 43’e, lise düzeyinde yüzde 58’e ve üniversite düzeyinde yüzde 61’e çıkıyor. Ancak “Hayır” oyu veren üniversite mezunu seçmenin yüzde 35’i de başka ülkelere gitmenin yolunu arıyor.

Kadın seçmende evet ve hayır oyları yüzde 50-50 bölüşülmüş. Ama erkek seçmende “Evet” önde, yüzde 53 ile. Referandumda Erdoğan’a kazandıran kadınlardan çok erkekler olmuş.
    Bununla birlikte, ilkokul eğitim düzeyinden sonra “Evet” oylarının en çok olduğu kesim, yüzde 65 ile kendisini “Ev kadını” olarak tanımlayan kadınlar. Cevabını “işsiz/çalışmıyor” olarak veren kadınlarda ise “Hayır” oranı yüzde 58.

Binali Yıldırım’ın “Hepimize çıkaracak dersler var” dediği tablo işte bu.

Gelelim, Evet ve Hayır seçmeninin hangi ölçülere göre oy kullandığına.

Evetçiler arasında birinci tercih nedeni yüzde 25 ile “Ülkenin geleceği”. ikinci sırada “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için” yüzde 21 ve üçüncü sırada yüzde 8 ile “Yönetimde istikrar için” cevabı yer alıyor; diğer cevaplar daha küçük oranlarda.

Hayırcılar arasında ise yüzde 53 ve açık arayla “Başkanlık sistemi/Tek kişi yönetimini desteklemiyorum” cevabı birinci sırada. Onu yüzde 10’ar ile “Ülkenin geleceği için” ve “Cumhuriyet/Atatürk değerlerinin korunması için” cevapları izliyor.
    #36390996 :)
  8. 786.
    #36387064 :)
  9. 785.
    at hırsızlarının kaybettiği ama çamura yattığı seçimdir.
    ağlamayın la yeter 2019 a hazırlanın bari
    #36366411 :)
  10. 784.
    at hırsızlarının seçimidir.
    #36366275 :)
  11. 783.
    #36366271 :)
  12. 782.
    #36364518 :)
  13. 781.
    Erdoğan'ın sarı kartla tamamladığı maç olmuştur. Bir an önce ekonomiye el atılmalı. Erdoğan'ı iktidara taşıyan ekonomik buhrandı. iktidarı bu nedenle kaybedebilir. Dolar kuru bizim işimiz degil serbest piyasa belirler diyen Bakanımıza bir çift lafım var: beni fakirleştiren şey, seni iktidardan düşürür.
    #36361972 :)
  14. 780.
    (bkz: oy ve ötesi/#36359308)
    #36359316 :)
  15. 779.
    #36357986 :)
  16. 778.
    Sonuç özeti; %48.59 hukukun üstünlüğü, %51.41 üstünlüğün hukuku .. şeklindedir kanaatimce.
    #36355040 :)
  17. 777.

Bu zihniyetin mağlubiyetidir.
    #36353900 :)
  18. 776.
    referandum değil darbedir.
    #36353750 :)
  19. 775.
    Bir büyüğün dediğine göre yenilenebilirmiş. Valla kahrımdan öleceğim ben vatanımda. Eyy Allah'ım nerrdesin, ne sabırlısın. Öldürecek beni bu sabrın.
    #36353667 :)
  20. 774.
    Yıllar sonra bile hatırlanacak lekedir.

nasıl ki chp'nin 1946 seçimlerindeki müdahalesi ortadaysa burdaki akp müdahalesi de kabak gibi ortada.
    #36353609 :)
  21. 773.
    300 500 bin farkla saibeli bir secim kazanacaksin, 100 seneye yaklasan parlamanter rejimi yikacaksin.
    Hadi ordan derler adama.
    #36350230 :)
  22. 772.
    Tayyip için değil diye kıçlarını yırttlar ancak hemen yürürlüğe konan üç madde sadece onu ilgilendiriyor. Geri kalanları da 2019 3 kasımda yürürlüğe girecek. Ama şu üç madde yürürlüğe girdikten sonra tayyip beyin tekrar başkan olmasına bile gerek yok bence çünkü yediği bütün haltlar ortaya çıkınca bile yanına kar kalacak. Bu adam başkan olur mu? Olur ama artık olmasa da olur. iki yıl sonra seçilemezse çekilir inzivaya nasılsa artık kafası rahat korkacağı bir şey kalmadı.

Geçti gitti aynı tas aynı hamam.
    #36350228 :)
  23. 771.
    Demek ki siviller de askerler kadar bu anayasa işinden anliyormuş.

Gece darbe yap sonra Menderes i as ve milletin önüne yeni anayasa koy. Silahların gölgesinde Oylat. Bu adilane olsun. Her şeyin cok seffane olduğu bu seçim adil olmasın. Oldu canım. .
    #36350217 :)
  24. 770.
    osmanlıyı kuracaklardı ama osmanlının başkenti düştü, cumhuriyeti yıkacaklardı ankara dimdik ayakta. yozgatla, bayburtla en baştan beylik olarak başlayın bence
    #36349679 :)
  25. 769.
    ismet özelin dediği gibi bu değişiklikle Anadolu da yeni bir saddam oluşturuluyor.Adamin tespit doğru Amerika NATOnun müdahale ettiği ülkelere giriş bahanesi demokrasi getirmek tek adamlığı bahane ediyorlar.
    #36347440 :)