bugün

Çok değerli bir hocam, artık üniversite mezunu olmakta bir şey yok, eşeği bağlasanız okur. Kendinize bir şeyler katmaya bakın demişti. Sanırım artık eşekler bağlamasak da okuyabilecek çünkü adım başı 'eğitim yuvası' olacak.
yani 15 tane uyduruk üniversite daha geliyor.
Ortalama bölümleri baz alalım. Şu anda ortalama bölüm mezunlarının yarısını işsiz olarak düşünelim. Rakamlar birbirine yakın.

Her üniversite bir bölüm için ortalama 150 öğrenci alıyor. 15 üniversite demek iibf, fen edebiyat ve eğitim fakültesi üzerinden kurulacağı için bu fakültelerden herhangi birinden herhangi bir bölüm için ortalama 2.200 mezun daha fazla olacak. Peki yıllık atamaları kaç kişi?

Ortalama bölüm derken bölümleri küçümsemedim yazarlar, üniversite sınavında kazanılmasını baz aldım.

Daha fazla üniversite daha fazla işsiz demektir.
Bi tane de benim için açılsın.
bu başlığı başta gördüğümde siklememiştim. meğerse olay bambaşkaymış. mevcut üniversitelerden belirlenen bazılarının fakülteleri ayrılıp yeni isimle eğitime devam edecekmiş. yani aslında kurulan yeni üniversite yok. mevcut üniversite aynı kapasitelerle farklı isimler altında eğitime devam edecek. öngörülmez felaketle sona erecek sonuçları olabilecek bir durum. üniversitelerde itibar ve uluslararası saygınlık kaybına yol açacak. eğitim sisteminin omurgasına saplanan bir bıçak adeta.
ne kutlu bir girişim.
bir o kadar da tüm mezunları istihdam için ilgili kurum, fabrika, işletme kurularak ülke kalkınması hızlanacaktır. yerli üretim ve verimlilik için ideal adımdır.
ülkemizin nüfusuna göre üniversite sayımız az doğru ama bu kurulan üniversiteler üniversite gibi eğitim veriyor mu? üniversite demek özgür düşünce demek ,özgür araştırma demek hangi üniversitemizin tam özgür olduğunu söyleye biliriz ki hepsi baskı altında. bu baskı eğitimi ile yetişen öğrencilerden ileride ne beklenebilir ki çoğu diplomalı işsiz oluyor. üniversiteler özgür olmalı bir çok düşüncenin rahat ve özgür bir şekilde tartışa bilineceği kurumlar olmalı...
hala yeni üniversite kurulacak sanan embesiller var. olum kafanız mı güzel kurulan yeni üniversite yok, köklü üniversitelerin fakülteleri ayrılıp yeni isimle eğitime devam etcek örn: istanbul üniversitesi, 5-6 fakültesi istanbul ibni sina üniversitesi olarak isim değiştirecek.