bugün

hakkında çok şey söylemek istediğim yalan, fakat neden se toparlayamadım bünyeyi. yani kıskançlıkta değil bu, ulen millet takmış sevgilisini koluna diyerek. evliyim diye de söylemiyorum. hadi hayırlısı.
14 şubat gününün var olduğu doğrusunun üzerine sevgililer günü gibi serpme adetler ile yalan hale getirilmesi tınısıdır.

neymiş efendim bu sevgililer günü; yada aziz valantin günü;

Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır.Aziz Valentin Gününün romantik aşk ile bağlantısı, Orta Çağ'ın sonlarına doğru, o zamanki akımlardan kaynaklanmış ve bu gün, zamanla dinsel özelliğini yitirmiştir. Hristiyan olduğu için öldürülmüş din adamı Valentine ile romantik aşk arasındaki ilişkiyi anlatan efsanelerin 14. yüzyılda ortaya çıktığı düşünülmektedir.

bu kısım ansiklopedik bilgi, internetten kolaylıkla elde edilebilinir, wiki vs.

şimdi dini bütün! müslümanlar bir hristiyan adetini kutluyor, bu kısımı ile onlara seslenelim ama işin aslı tabi ki, hristiyan adeti gavur olmayalım gibi nidalar değildir.

üretim - tüketim ilişkisinin tıkandığı noktalarda, kapitalist sistem bu tip günleri pek bir sever. harcamayı, tükketmeyi bünyeye zerk eder, herbişeyden vazgeçtim a dostlar, tüketilenlerin ne kadarı elzemdir, ve tüketilen her nesne başka bir nesneden üretiliyor ise, elzem olmayan işler için kaynak sömürüsü adeti oluşur. açık mı?

bakarsanız işin hediye alma verme boyutu da 20.yüzyıl da başlar, sistem gün belirler sen o gün de sevdiğini kutlarsın, sevgi dolarsın coşarsın hediye alırsın, koyunlaşma ortak duygu edindirip ortak tükettirme işi bu olsa gerek. bugün sev bugün de sevil.

yahu ne alakası var demeyin a dostlar, ister hediyeli ister hediyesiz, küresel kutlamalar içinde var olmak ta bir hata var.

devam edeceğim ama zamanım kalmadı . to bi kontünyuv