1. 1.
  maalesef ki dediğini yapabilecek güçte. türkiye ekonomisi kağıt ev gibi... üflesen, anında çökecek vaziyette. bugün dolar şov yapar artık, gün sonunda 6 lirayı görürse şaşırmayın.
  26 -6 ... sandro botticelli
 2. 2.
  mesele trump değil..

  1) suriye iç savaşını büyük ölçüde türkiye cumhuriyeti çıkarttı.. türkiye üzerinden sürekli olarak suriye'ye akan silahlar ve cihatçılar olmasaydı esad duruma kolaylıkla hakim olurdu...

  2) türkiye suriye iç savaşını amerika ve israil'den aldığı işaretle başlattı.. israil'in 2006 yılında lübnan'da uğradığı bozgundan sonra amerika'nın esad'ı devirmeye karar verdiğine dair yeterince delil var.. bu iş türkiye'ye ihale edildi...

  3) "yerli ve milliyiz" diye böğüren, "filistin" diye ağlayan, "tek derdimiz var islaaaaam islaaaam islaaam" diye hönküren bazı abiler abd/israil'in hizmetine girmekte en ufak bir sakınca görmediler..

  4) türkiye suriye iç savaşından hiç bir şey kazanmadı.. suriye iç savaşı türkiye için her açıdan tam bir felaketler silsilesi oldu...

  5) bizi boğazımıza kadar --allah bilir hangi vaadlerle-- boka sokan, bize komşumuzu yakıp yıktıran amerika şu anda bizi mikmek için pozisyon alıyor..

  peki, trump'a ve amerikaya kızmaya hakkımız var mı?
  amerika çıkarı neyse ona göre hareket ediyor..
  trump amerikan çıkarlarını kolluyor.. işi de o zaten...
  kimse trump'a "neden türkiye'yi uçurumdan fırlattın" diye kızamaz..

  eğer türkiye'deki sorumlular türkiye'nin çıkarlarını trump'un amerika'nın çıkarlarını düşündüğünün yarısı kadar düşünseydi bu suriye felaketi olmazdı..

  eğer kızmak istiyorsak kızmamız gereken insanlar çok daha yakınımızda...
  38 -11 ... arbutus unedo
 3. 3.
  Türkiye bir NATO ülkesi değil mi?
  Bir NATO ülkesi sınırlarını ülke güvenliğini korumada sorun yaşıyor mu?
  Tüm Avrupa gibi göç mülteci sığınmacı tehditleri ve bu sığınmacı mülteciler arasına karışmış terörist yasa dışı insanlar tehlikesi var mı?

  Türkiye NATO Avrupa ile acil toplantı istemesi, NATO AB bm güvenlik konseyinin toplanması için eylem çağrılar içinde olması, olayı Türkiye'nin güvenliği ve NATO AB savunma konsepti içinde tutması gerekir.
  BM ile direkt bağlantı içinde olup Suriye yönetimi ile eşgüdümlü çalışmalı ve BM kararları uluslararsı hukuk anlaşmalar çerçevesinde Suriye'nin toprak bütünlüğü öncelik olmalı.

  Kürtler Türkler Türkmenler ışid PYD öso Esad gidecek vb söylemler içinde olup dünyaya böyle mesajlar vereceğimize, uluslararası hukuk, BM kararları NATO AB güvenlik sözleşmeleri savunma konsepti dışında söylemlerde bulunmamak gerek.

  En basit bir örnek: Suriye'nin uluslararası alanda hukuk olarak BM de devletler hukukunda hükümranlık adına Suriye'de devlet ve bu devletin yönetimindeki kişi olarak kim tatınıyor?
  Esad.
  Esad'a karşı çıkan ortalığı kan gölüne çeviren çatışan, bu seçilmiş tanınmış olan kişiye karşı ülkenin bir parçasını siyasi dini etnik olarak bölmek veya yönetimi ele geçirmek isteyen gruplar ne olarak tanımlanıyor?
  Terörist.
  Hangi ad ile amaç ile anılırsa anılsın, bir devletin bir parçasını veya yönetimi silah zoru ile ele geçirmek yönetimini şiddet ile değiştirmek terörizm olarak tanımlanır.

  Türkiye, PYD IŞiD öso vb Esad karşıtı söylem içinde olanlar ile aynı söylem içinde olmamalı. Esad karşıtı olmak uluslararası platformda bu gruplar ile aynı olarak görülüyor ve Türkiye'nin bu terör grupları ile çatışması Suriye'yi bölmek isteyen ABD israil öncülüğünde çıkar savaşı olarak bilerek yansıtılıyor.

  Yanlış politika propaganda eylem içinde olan Türkiye'ye politikalarını uluslararası hukuk NATO BM savunma konsepti içinde yürütmesi ile, Türkiye karşıtı Kürt Türk demokrasi vs diyen hangi ülke lider olursa olsun terörizm destekçisi BM NATO kararları kuruluş anlaşmalarını uluslararası hukuku ret etmiş olur.

  Biraz akıllı olsak var ya...

  Nasıl mı, ne mi yapacağız?
  Örnek: Kıbrıs savaşı, biz Kıbrıs da politika söylem olarak milli dini jargon mu kullandık? Rahmetli Erbakan bile ağzını açıp fetih için gittik, Türk'ün gücünü gösterdik, camiler de ezan sustu biz yeniden ezan okuttuk mu dedi?
  Uluslararası hukuk siyasal bilgiler okumanıza gerek yok. işin nasıl yapıldığını anlamanız için Kıbrıs Barış harekâtına geliş sürecine bakın, okuyun yeter.
  5 -1 ... thebiggraywolf
 4. 4.
  dostu ve adamı tayyip e seçim kozu veriyordur.
  malzemesi bittiğinden yine türbana ve sanatçılara sarmıştı , şimdi yeni malzeme çıktı.

  okyanus ötesindeki deliyi ya da 16 senedir dönmekten yorulmayan saraydaki adamı bilmezmiş gibi satırlarca yoruma gerek yok.
  yarın öbüşüp çıkarları için elbette anlaşırlar.
  9 -6 ... antik kilise sarapcisi
 5. 5.
  Pardon ama ekonomimiz zaten pamuk ipliğine bağlı.
  Ve Bugünlerede bir günde gelinmedi.
  bunun sorumlusu ortadayken, yok trump yok suriye deyip işin içinden sıyrılacaklar gene.

  Oynatalım trampçım.
  7 -3 ... atlant isten gelenadam
 6. 6.
  Trump tivit atarken danışmanlarından biri çaktırmadan Kurds'ü silip Pkk yazsa küresel kriz çıkmicak. Almıyor herifin sarı kafası resmen almıyor aq.
  1 ... bayandanazkullanilmis
 7. 7.
  trump: "PKK'ya dokunursa Türkiye ekonomisini yıkarız"
  muhalefet: "oooo Trump reyiiiiizzzz, nasıl laf koyduuuuuu, tayyip bu defa bittin seeeeennnn"
  6 -24 ... zall bana hep abi der
 8. 8.
  "Türkiye, Kürtlerle değil teröristlerle savaşıyor. Kürtleri ve Suriyelileri tüm terör tehditlerine karşı koruyacağız. Kürtleri, PKK ve onun Suriye kolu PYD/YPG ile eş tutmak ölümcül bir hatadır." şeklinde türkiye'den seri karşılık bulan açıklamadır.

  planımız hazır bile. en az yirmi mil içeriye girilecek ve teröristler tek tek temizlenecek. bunlar gebere gebere azalacaklar başka çaresi yok.
  4 -1 ... aeneskral
 9. 9.
  tehdit ediyor, ederken de suriye'den askerleri el altından çekiyor.
  pek ciddiye alınmaması gereken hareket.
  başkan erdoğan'ın istediklerini gerçekleştirdiği için üzerinde baskı var.
  2 -5 ... timarli sipahi neferi
 10. 10.
  Eyy trump. Sen kimsin ya bizi tehdit ediyorsun diye bir başlayan bir konuşma duyamayacağız malesef
  1 -1 ... kedi memduh