bugün

Bugün muhalefet liderlerinden biri devlet ağzıyla konuştu ,kimse farketmedi. Halbuki farkedilmesi gerekirdi.
Kılıçdaroğlu yüzünden kaybedeceğimiz seçimdir.

Kılıçdaroğluna lanet olsun artık yeter lan yeter! O yine aday olacak ve kaybedeceğiz yine seçimleri. Sonra zafere ve memleketi gidenlere oyları bölüyorlar dersiniz. Aslında oyları memleket ve Zafer değil CHP bölüyor. CHP adamakıllı bir şey mi yaptı düzgün bir şey mi söyledi adam gibi kişilerle mi ittifak yaptı? HAYIR! Ama oyları Zafer ve memleket bölüyor. CHP olmasa zaten ana muhalefet Zafer partisi millet oyları bölüyorsunuz der adamakıllı partiye oy vermez.
Erdoğan kazanırsa maddi açıdan bana yarar. Kılıçdaroğlu kazanırsa alevilik açısından bana yarar. imamoğlu kazanırsa maddi açıdan boku yerim. Mansur yavaş kazanırsa bana yararı olmaz ama sevinirim.

imamoğlu'nun seçilmesi hariç üzülmeyeceğim seçimdir.
Rte garantiye aldı, kesin kazanacak diye ortaya salınan düşünceler algıdan başka bir şey değildir. Bu algılara düşmemek gerekir(!).

Kimse bu algılara kulak asmayıp vicdanıyla oy versin.

Halk gerçekten de rte'yi seçerse milletin takdiridir artık. Daha da bir şey diyemeyiz.
Erdoğan garanti ye aldı seçimi . Hala boş ihtimaller peşinde koşuyorsunuz .
Bence üst biter.
Seçim ikinci tura yüzde 90 kalacak gibi görünüyor.

ikinci turda rte'nin kazanabileceğini düşünmüyorum.

Basit bir matematik hesabı yaparsak;

2018 seçimlerinde rte yüzde 52 ile seçildi. Bunun yanlış hatırlamıyorsam yüzde 12'si mhp oyu kalanı akp oyuydu.

Şu an anketleri göz önüne alırsak, akp yüzde 28-34 bandında, mhp ise yüzde 4-5 bandında. Maksimumlarını toplarsak cumhur'un oyu, bbp gibi ufak partileri de eklersek yüzde 40.

Karşı blok ise yüzde 60. Bu da demek oluyor ki, muhalefete düşen en büyük iş, sandıklara sahip çıkmak. her ilde, her ilçede istanbul seçimleri gibi örgütlenmeleri ve avukat ordusu ile seçimleri takip etmeleri zorunlu.

Sonra yine mühürsüz oy, kedi-trafo gibi durumlar yaşanmasın.

Adaylık için kk oyları düşürse de kazanma ihtimali var ama mansur veya imamoğlu dururken kk'nın adaylığı yine de risk teşkil etmektedir.

Burda önemli olan kk'nın adaylığı için meral hanım'ın tutumu. Sanırım 2 hafta içinde aday da belli olur diye düşünüyorum.

Rte, istediği kadar vergi, ceza affı da yapsa, maaşlara zam da yapsa, istedikleri kadar altın, gaz, petrol rezervleri de keşfetseler(!) halkta bir karşılığı yok. Herkes piyasasının farkında. Halkta karşılığı olsaydı, rte seçime çoktan en kısa sürede girmiş olurdu.

Milletin tek derdi sadece ekonomi değil. Milyonlarca yabancı sığınmacı, yabancılara 400 bin dolar karşılığında verilen vatandaşlıklar, kira ve ev satışındaki fahiş zamlardan sonra ortaya çıkan barınma sorunu, yargıdaki sıkıntılar, dış politikadaki dengesizlikler vs.. Herkes artık bilinçlenmeye geç de olsa başladı.

Ne diyelim memleket için hayırlısı olsun.
bir "muhalif" olarak akp seçimi kazanacak diyorum.
basiretsiz kk'nın sabote edip 15 mayıs sabahı kayıplara karışacağı seçim.
Kk'nın muhalefette kalmak için her şeyi yaptığı seçim.
gönlün "21 senelik akp iktidarı sona erdi" lafını duymak istediği ama "kılıçdaroğlu/imamoğlu halka sesleniyor" şeklindeki devamını düşündükçe "hımını skym" diye burkulduğu seçim olacaktır.

bu konu ile alakalı birçok söz var. yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal gibi. denize düşen yılana sarılır gibi. ölümü gösterip sıtmaya razı etmek gibi... örnekler çok var güzel dilimizde. genede her ne olursa olsun "rte son kez halkı selamlıyor" cümlesini duymak istiyorum. ve sonrasında ortaya çıkacak ifşalar ile 21 senedir haklı olduğumuzun ortaya çıkmasını.. telaffuz ettiğim diğer 2 isimdende zerre beklentim yok. muhtemelen seçilseler bile basiretsizlikten hiçbir şeyi düzeltemeyecekler. enkaz çok büyük.. içeride milyonlarca sorun var. terör bir yandan, tamamen kutuplaştırılmış millet bir yandan, ekonomik kriz bir yandan, suriyeliler/afganlar bir yandan, devletin ne kasasında parası var ne elden çıkartabileceği taşınmazları var hepsini sattılar harcadılar.. iç sıkıntılar yetmezmiş gibi bir de devasa bir dış politika sorunu var. şimdi bu ak mücahidler "reyiz nası laf koydu ama hiç eyvallahı yok valla" diye böbürleniyorlar ama gerçekler onların pembiş hayaller kurdukları alice harikalar diyarındaki gibi değil.

bunlar ilk seçim kazandığı zaman askerdeydim. gazinoda ( çay ocağı lan işte gazino sadece ismi ) çay içiyorduk. sonuçlar falan belli olmuş istanbullu olmayan ( rte yi abdullah gülü falan fazla tanımayan ) arkadaşlar yorum yapıyorlardı seçimle alakalı. onlara söylediğim tek şey "yrra yedik" idi. neden falan diye sormuşlardı malum şahsı az çok tanıdığımdan biraz spoiler verip "sonraki seçimi de kazanırlarsa önümüzdeki yıllarda daha iyi görürsünüz" demiştim. 2013-2017 aralıklarında o arkadaşlardan üç tanesi facebooktan mesajlar attı "dediğin kadar varmış amk" diye. bazı şeyleri bilmek için alim olmaya veya kahin olmaya gerek yok. içinizi karartmak gibi olmasın ama bu mevcut durumda akp-chp-mhp-hdp gibi partilerin olduğu bir siyasetten hayır beklemeyin boşuna. ancak buralarda birbiriniz ile sidik yarıştırırsınız reyiz nası koydu kılışdar nası hoplattı falan diye. her metrekaresi şehit kanı ile sulanmış ülke elden gitti çoktan..
görsel
ekmelettin amca yine umudumuzdur .
imamoğlu ipleri eline aldı bakim, masayada talimat verdi.
Kemal Kılıçdaroğlu aday olursa reis ilk tur %48 ile, ikinci tur %56 ile birinci olacaktır.

Kemal Kılıçdaroğlu da ekonomiyi şu haliyle düzeltebileceğini düşünmediği için seçimi kazanmak istemiyor diye düşünüyorum.

Kemal seçimi kazansa ekonomi biraz daha kötüye gitse, medyanın etkisiyle reis daha güçlü gelir diye korkuyorlar.

Toparlayamayacakları bir sorumluluk yerine sorumluluktan uzak muhalefet daha elverişli geliyor olsa gerek.
olmaz inşallah. 29 ekim'de olur inşallah.
Buna şükredilmeli bence
"Seçim yaptım ben kazandım, hadi herkes evine" deme potansiyeli yüksek bi liderimiz var bizim.
görsel
görsel
çok şeylere gebe olabilecek seçimdir. tabi muhalefet iktidara gelmeyi gerçekten istiyorsa..

--spoiler--

bu kemal kılıçdaroğlu'nun ne zaman eline fırsat geçse gollük asistleri auta atan futbolcu gibi davranıyor.

--spoiler--

aynı düşüncedeyim. elinde bırak akp yi star wars serisindeki imparatoru bile alaşağı edebilecek şeyler var ama goy goydan başka bir şey yapmıyor. iktidarın tüm yolsuzlukları usulsüzlükleri devlet imkanlarını resmen çeteleşmeye kullandırttığına dair her şeyi 10 yaşındaki çocuklar bile biliyor ama bizim muhalefet ne hikmetse bunları kullanmak yerine hala boş boş işlerle uğraşıyor. en basitinden 15 temmuzdan beri sürekli olarak fetö ile yapılan işbirliklerini ısrarla bıkmadan usanmadan halkın gözüne soksa en az yüzde 10-15 lik bir seçmeni bunlara oy vermekten vazgeçirebilirlerdi.
recep tayyip erdoğan'ın balkondan çay fırlatacağı seçimdir.