bugün

tiganaya bir çok maç sonunda olduğu gibi bsg dediğim maçlardan biridir.
sadece runje.
biri genç "tecrübesiz, üstüne varmayın", birinun ayakları birbirine dolanıyor "o kadar tepki gösterilirse olacağı bu", biri orta yapamıyor "ama çok koşuyor", biri kaleye yüzünü dönemiyor "sakatlıktan çıktı, olacak o kadar".. e ne işi var böyle adamların Beşiktaş gibi bir takımda.. herkes mi kör yahu ben anlamıyorum ki..
(#995642)
maalesef defansımızın performansı maçın sonucunu etkilemiştir. tiganaya bir çift lafım var.

yaw hoca bu dünyada ofsayt taktiği yapan takım kaldımı? herkes dangalak da bir sen mi akıllısın.

bir çift laf da yönetime

artık eminim, bu takıma bulduğunu affetmeyen bir golcü lazım.
hayatta en nefret ettiğim sıfat tamlamasını bana kurduran maç bunu bilir bunu söylerim : (bkz: ibne hakem)
yazık olan maçtır. bir beşiktaşlı olarak hakemin kulaklarını tüm gece inlettiğim maç olmuştur. eğer haklı yere rezil olarak yenilseydik bugün burada takımıma en ağır şeyleri ben yazardım. ama olmuyor işte. önce dinamo bükreş maçındaki şanssızlık şimdi de bu. verilen emeklere yazık oluyor. dün akşam birçok futbolcumuz elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı. runje diyorum ve parantez açıyorum. maç boyunca birsürü top kurtardı. ama 2 pozisyon vardı ki orda topa değmese de rakibin pozisyonunu bozarak gol olmasını engelledi. baki'ye artık hiçbir şey diyemiyorum. bu takımın futbolcusu olamıyor. burası gençlerbirliği değil beşiktaş kartalım sen büyük takım futbolcusu olamazsın. koray'a yine teşekkür ederim. başka hiçbir şey diyemem. ibrahim toraman'da mevkisi olmayan yerde en iyisini yapıyor. ibrahim üzülmez'e hiçbir şekilde kızamam çünkü her zaman canını dişine takarak oynuyor. kleberson korkak dövüşçü pis boyacı çırağı. sana hiçbir şey demem defol git ülkene. tekniğin ve klasın ne kadar üst seviyede olsa da sen korkak bir adamsın. azıcık takımdaki diğer memleketlilerin kadar olsan. serdar kurtuluş ve ali tandoğan ikinize de teşekkür ederim siz de bu takımın hakkını veriyorsunu. burak yılmaz'ı hemen eleştirmiyorum çünkü bir sağ kanada geçti bir de sol kanada. ayrıca kartalhaber.com adresinde yapılan açıklamaya göre hotelde yemekten zehirlenen burak yılmaz yoğun tedavi sonrası maça çıkabilmiş (bkz: ishal olmak). bobo şansı olsaydı turun anahtarı onun elindeydi. yine de çabası için teşekkür ederim ama oyundan alınmaması gerekti. mert nobre şanssızlığını bir türlü kıramadın gitti seni tartışmak istemiyorum ama yapma böyle. gökhan güleç devre arasında senin bu takımdan defolup gitmen gerek. sana geçen sene de inanmıyordum şimdi hiç inanmıyorum. her ne kadar yerinde oynamasanda senin gibi daha topu bile kaldıramayan futbolcuların beşiktaş'ta oynamaması gerek. ricardinho sahaya koyduğun yüreğin için sana yıldızlı teşekkürler gönderiyorum. delgado sen sakat olmaya devam et ne zaman iyileşeceksin bilemiyorum.

tigana sana hiçbir şey demeyeceğim artık çünkü her maç aynı şeyleri yazıyorum. sen manyak mısın 10 yıllık sağ kanat oyuncusu ali tandoğanı sol kanada koyuyorsun. hasta olan burak'ı oyundan çıkarıp yerine nobreyi ve mehmet sedef'i alabilirdin. bobo'yu çıkarman yanlıştı. gökhan güleç'ten sağ kanat değil hiçbir şey olmaz. bu maça fahri ile başlamalıydın ki orta sahayı adamlar kolay geçmeyeceklerdi. al kürdanını da git artık lütfen.
önce bakiden başlatan mactır.tamam iyi niyetle ve cansiperane mucadele ediyor ancak basiktasın oyuncusu değil. kleberson derhal gitsin uyusuk herif.tigana genc genc derken mehmet sedef neden oynamıyor? delgado denen adam bu macta oynamayacaksa neden alındı? ali tandogan gibi bir adam solda oynayamaz.yazık! gokhan güleç sağ kanat oynar mı? fahri tatan neden alındı? hem aynı nakarat.yine hüsran.yine tüpçü.
edit: macın donum noktası ceza sahası çizgisinden boş kaleye topu atamayan onu gecin gol olmasa bile gol olsun diye vurulmayan bir topun donuste penaltı olmasıdır.kahraman tabii ki kleberson..eşşeklere gel kleberson dedirten pozisyon.buyuk ihtimalle penaltı golunu attıktan sonra klebersona santrada veryansın eden ricardinho buyuk ihtimalle bu pozisyonu yani 75. dakikayı hatırlatıyodu çakma klebersona
maç içinde ilk 20 dakika dışında rakibinden hiç de aşağı kalır bir oyun sergilemeyen beşiktaş'ın kaybettiği ve uefa'ya veda ettiği karşılaşma olmuştur.

ilk golde, penaltı yapılan oyuncu ofsaytta bulunmasına karşın baki mercimek denilen futbolcumsunun o müdaheleyi yapmaması gerekiyordu. ikinci gol ise, gol aramak için ileri çıkıldığında yenilen kontra ile geldi. son dakika hakemin suçluluk duygusuyla verdiği penaltı ise sadece skoru belirleyebildi.

özetle, kleberson, burak yılmaz'ın tel tel döküldüğü, runje'nin ise en iyi maçını çıkardığı karşılaşma olmuştur bu maç. avrupa umutları bir başka bahara kalmıştır.

anlayana not: bazı fenerli arkadaşlar var, gerçekten samimi, içten. bir türk takımının avrupa'dan elenmesine üzülüyorlar *. bir de bazı fenerli mallar var, yılların ezikliğini ağızları köpüre köpüre kusuyorlar *.

(bkz: biz seni sevinmek için sevmedik)
bu maçta ne bayer ölü haliyle ne de beşiktaş diri haliyle oynamıştır. savlarken dikkat edelim.
bayer'in ölüsünün bjk'nin en diri halini bile yenebileceğini iddia ettiğim tezimi kanıtlayan maçtır.
paparesta' nın bayer leverkusen' in 12. adamı gibi hareket ederek beşiktaş' ı tek başına elediği maçtır. tabi baki ve koray' ın tandemde yanyana oynayamayacağı kanıtlanmıştır aynı maçla.
(bkz: geçmiş olsun)
besiktas defansinin ilk yari ayni tas ayni hamam oldugu mactir. koray avci mudaheleleriyle guiaro ronaldoyu hatirlatti. ibrahim toraman, yerinde oynatilmadigi icin belkide, cok kotuydu. ali tandogan ve deli ibrahim, ki ozellikle deli, yine cok iyiydi.
ricardinho gercekten takima iyice uyum sagladi hatta futboluyla takimada canlilik kazandirdi. yonetim ricardinho'yu almak ile iyi bir hamle yapmis gibi gorunuyor. vedran runje pek ahim, sahim bir kalecilik yapmamistir. uzerine gelen toplari karsilamis, zor toplariysa tutmayi, kontrol altina almayi, bir turlu basaramamistir.

bobo ise agir davranmasi ve pozisyon harcamasi ile cildirtmistir adami. evet bobo, senin sadece adin guzel. besiktas'a saglam bir forvet lazim. nobre, bobo ikilisinden birinin sutlanmasi gerek.
maça nobre ile başlamayan, ali tandoğan'ı sağda oynatmak yerine solda oynatan, sol tarafta beraberlik yeteceğinde dolayı takımı defans oynatmak adına mehmet sedef'i oynatmayan tigana'nın taktik hataları yaptığı maç.

topsuz pozisyona koşan oyuncuyu, baki mercimek'in gereksiz olduğu halde yere indirerek, penaltından gol yememize sebep olan maç.

leverkusenli oyuncuların penaltı kullanılırken ceza sahasına girmesine rağmen, hakemin penaltıyı tekrarlattırmadığı maç.

vedran runje'nin bu kadar iyi oynadığı halde kaybettiğimiz, kendisi ilk müdahaleleri yapmasına rağmen defansımızın yetersiz olmasından dolayı iki şanssız gol yediği maç.

bobo'nun maçın ilk yarısında girdiği iki net gol pozisyonunu değerlendiremediği maç.

televizyonları başında milyonlarca insanın sevince boğulmak adına sadece gol yememeleri gerektiği halde, yedikleri iki golle beşiktaşlı sorumsuz futbolcuların insanları kahrettiği maç.

serdar kurtuluş'un beşiktaş'ta ne kadar başarılı olabileceğini gösterdiği, koray avcı'nın her zamanki gibi üstün performans sergilediği, ricardinho'nun elinden geleni yapmasına rağmen çabasının yetmediği maç.

kleberson'un devre arasında gönderilerek, yerine o bölgede oynayacak başka bir futbolcuya gerek olduğunu gösteren maç.

gökhan zan'ın eksikliğinin ciddi anlamda hissedildiği maç.

beşiktaş'ın 2007 uefa kupası mücadelesini noktaladığı maç.

(bkz: olsun be kartalım varlığın yeter)
(bkz: ibne hakem)
(#998359)
- hangisi bizim takım?
+ e baba beşiktaş maçı ya?! beyazlar işte.
- gavurlarla mı?
+ evet. leverkuzen.
- hangi memleketten?
+ ya baba izle ne biliim!

ilk gol...

- hehh! eşek herifler, yedik golü işte yaa ver arkadaşına pas, işte bencil olursa kızım sonuç bu, takım oyunu bu! hep bana hep bana olmaz. bak adam orda boş duruyo ya atsana pas arkadaşına, yok!
+ tabi babacım, paylaşmayı bilmiyor bu kız?
- nasıl kız? kızlar mı oynuyor.
+ yok be baba şaka. (hihihhh. ya baba hiç anlamıyorsun işte. neyine senin futbol. her maç aynı muhabbet. tek yorum "arkadaşına pas ver"! üfff. hırsız-polis'e oldu olan!)

ikinci gol..

- yok avrupa birliğine giremeyiz biz! paylaşmak yok bizde, ben atayım, ben birinci olayım, adamlar akıncı gibi bak bak.. bak. hakemde de iş yok. taraflı pezevenk!
* emiiin küfür etme!
- ayşe sen de bir çay getircen, kömür oldu be! hadi gezmeye desem beş dakikada hazırsın ama! oğlum versene arkadaşına pas! aaa niye sarılıyor bunlar?
+ reklam girdi baba rıdvan o, kalbim benecol reklamı bu.
- bu çocuk emekli mi oldu?
+ baba içerde izle lütfen yaa!

çok şükür gol attık...

- heeyyy! aslanlar beee! geliyo geliyooo ikinci de geliyoo hadi aslanlar!
* aslanlar cimbom oluyo şaşkın! (hay anne sen sus bari!)
- ellerine sağlık hatun çay süper. işte böyle çocuklar! devam!
+ ben gidiyorum, haydi iyi maçlar size.
- kızım dua et geliyor ikinci gol.
+ kalbim benecol baba.
- amin kızım.

bizde futbolun f'sinden anlamayan ve gözleri iyi seçemeyen babamla maçlar üç aşağı beş yukarı böyle izleniyor. çok zevkli ama, buyrun gelin!

siyaaaaaaaaaaah!
hakemin 2 penaltı kararınında dogru oldugu maçtır. sagda ali tandogansolda ibrahim toraman, eeee sonucu normal karşılıyorum.
not:bir gün beşiktaş ın herhangi bir maçı yüzünden böylesine heyecanlanacagımı hiç düşünmemiştim. her maçın suçlusu runje diye ilan edenler şimdi bu adamı göklere çıkarıyor. hatta işin ilginç tarafı bazı subjektif kişiler leverkuzen in buz gibi penaltısına bk atıp suçu hakeme atıyorlar. kanımca hakem oldukça iyi bir maç yönetmiştir.
Canları sağolsun.
(bkz: hep böyle oynayın canımızı verelim)
Penaltı doğrudur ama sonrasında ofsayt vardır
son golde ibrahim yerde ofsaytı bozuyor gibi duruyor ancak yere düşen futbolcu ofsaytı bozmaz.
kleberson'un kredisini tükettiği maç.
galatasaray'dan sonra beşiktaş'ın da avrupa kupalarına veda etmesiyle, türkiye'de büyük bir çoğunluğun * avrupa kupalarında destekleyecek takım aramalarına sebep olan maç.
(bkz: anladın sen onu)
beşiktaş turu hak etmeyen bir alman takımına yenilmiştir. hani rakip çok iyi olur siz boktan oynarsınız, rakibiniz evire çevire yener, buraya kadarmış dersiniz geçersiniz..ama..işte ama..isyanım bu takıma yenilip elenmeyedir, yenilmeye değil.
(ykz:kına)
unibjk olarak kütahyayı inlettigimiz , sesimizin neredeyse kısıldıgı ama lanet hakemi gecemedigimiz mac olmustur.
(bkz: allah belanı versin)
olabilirdi olmadı.
oldurulmadı.
ne desek boş, klişe ama ellerinden geleni yaptılar oyuncularımız, ama hakeme güçleri yetmedi.
sağlık olsun.