bugün

dünyanın en iyi hakemi ünvanını defalarca kazanmış olan markus merk'in eskişehir'in penaltı pozisyonu için "yüzde yüz penaltı, sarı kart da doğru" dediği maç.

http://www.ligtv.com.tr/V...=10&r=1&hid=87254
eskişehirspor'un "futbol nasıl oynanır ?" sorusuna çok güzel cevap verdiği müsabaka, eskişehirspor gelecek için umut vermiştir.

edit: ümit karan'ın penaltı pozisyonu bana da tuhaf geldi.
bursaspor futbol takımını izlediğim den beri; bu yaklaşık 15 seneye tekabül eder. bu kadar ezik oynadığını görmemiştim. benim için büyük hayal kırıklığına neden olan maçtır.
batuhan karadeniz' in kötü huylarından vazgeçmeyeceğini bir kez daha kanıtladığı maçtır.
el freni görevi gören hüseyin cimşir, kaçak dövüşen insua, geç yapılan oyuncu değişiklikleri ve halis özkahya eyyamcısı sebebiyle bursaspor un 2 puan kaybettiği mücadeledir.
yinede bu sebepler eskişehirspor un mücadeleci futboluna gölge düşürmemeli, kendilerine ilerleyen maçlarında başarılar diliyorum.
Bursaspor haketmedi diyerek istatistik yazan bazı hamsileri görüyorum burda hamsileme atlamışlar. Aynı hamsiler Trabzonspor'un 0-2 kazandığı 13 kasım 2010 Bursaspor Trabzonspor maçında çok güzel oynadıklarını iddia edip maçı hakkettiklerini de söylüyorlardı. işte o maçın istatistikleri:

Topa Sahip Olma: Bursaspor: %61 - Trabzonspor %39
Kaleye Şut : Bursaspor: 16/5- Trabzonspor 4/2
isabetli Orta : Bursaspor: 8 - Trabzonspor 1
Korner : Bursaspor: 8 - Trabzonspor 1

istatistik mini etek gibidir. Bir çok şey gösterir, ama asıl merak edileni göstermez.
Hamsiler bunları okuyup gidip kumda oynayın.
ikinci yarıda, maçın sonlarına doğru ekrana yansıyan bir diğer istatistik ise "topa sahip olma" idi. sonuçlar şöyleydi.

eskişehirspor: % 61

bursaspor: % 39
el zkinin uzmanlarının, trabzon puan kaybettiği zamanlar bu sayfalarda sevindirik olup salak salak espriler yapanların hakkında çok konuşmaması gereken maç.

ama durun asıl muhabbet gaziantep maçında olacak. masabaşında 3 puanı çalıp gitmeye benzemeyecek bu sefer.

gaziantepsporlular intikam yemini içmişler.**
penaltı % bir milyon doğru,

vermeseydi stadda kızılca kıyamet kopardı, çünkü ilk yarı es es in 2 tane penaltı verilecek(bir elle oynama, bir topsuz alanda müdahale) pozisyonu es geçti hakem. ki pozisyona bakarsanız kaleci ile karşı karşıya kalınmış, arkadan müdahale ile düşürülmüş, doğru karar...

batuhan ın atılması % bir milyon doğru idi,

zaten batuhan da hiç şikayet etmeden çıktı, kasti hareket yaptığından cezası 2 maça çıkabilir.

ertuğrul sağlam ın atılması % bir milyon doğru

çok aşırı tepkiler verdi, hakem haklı olarak attı.

maçın hakkı % bir milyon beraberlikti

öyle bitti, eses in 2 topu, bursa nın bir topu direkten döndü, karşılıklı net gol pozisyonları vardı, iki takım denk bir oyun oynadı, sonuçta eses 1 puan kazandı, bursa 2 puan kaybetti...
geçen hafta da söyledim, bu hafta yine tekrarlıyorum...
turgay bahadır bu takımda mutlaka oynamalı arkadaş...
fark olacak maç sırf ertuğrul'un oyunu okuyamaması yüzünde 2 kayıp puan olarak hanemize eklendi. hakem hakkında birşey demiyorum, zira ertuğrul bu kadroyla 3 tane eskişehir'e 3 tane de hakeme atmadıysa sorun bizde...
rakip 10 kişi kalmış, bassana ileride sercan ve volkanı oyuna alıp.
yok.
ille o 75. dakika beklenecek.
e sen 75 dakikada 10 kişi kalmış rakibini dağıtamazsan hakem de çıkar penaltı uydurur, ozan'ı atar, seni de atar...
bursa'nın öz evlatları sercan, volkan ve turgay'ı küstürme ertuğrul.
tekrar ediyorum...
hakem denilen yavşak hakkında yorum yapmıyor, onu allaha havale ediyoruz.
sen bursaspor'sun...
rakibi de yeneceksin, hakemi de...
bunlar daha çok yaşanacak ve allah'ın izniyle rakipler yine timsah yürüyüşü yapacaktır...
bu arada vederson'un müdahalesine penaltı gibi birşey yazanlar olmuş tamam size her yer penaltı olabilir ama o kadarda değil!
bursasporumuzu uzun zaman sonra bu kadar mahkum gördüğüm maç. bozuk zeminden kimse bahsetmemiş ama ertuğrul sağlamın maça bu kadroyla başlamasının en önemli sebeplerinden biri buydu bence. wedersonun sakatlığıyla yaptığımız oyuncu değişikliği de oyuna bir eksik müdahale yapmamıza neden oldu. ilk defa hakemse bursaspor kollanıyor diye bik bik ötenleri susturmak için oradaydı sanki. hakem hatalarına ses çıkarmamış olmamız bazı büyütülmüşlerin bu şekilde konuşmalarına neden oldu.
ayrıca da bursasporun klasik taktiğini golün üzerine yatma olduğunu savunan, batuhana verilen kırmızı karta saçma sapan, wedersonun topu alışına penaltı diyen adam benim gözümde futboldan zerre anlamıyordur, trolldür, ya da kuyruk acısı vardır. ozan ipeğin yaptığının da savunabileceğim bir tarafı yok ama orada kenny miller'a yapılan hareket penaltı değilse ben hala astronot olabilirim demektir. neyse çok dağınık bir yazı oldu da sinirliyim, kusura bakmayın sözlükçüler.
bu arada eskişehirspora da helal olsun, maçı çirkinleştirmeden oynadılar, aldıkları puan analarının ak sütü gibi helal olsun.
hakem halis özkahya maçı katletmiştir başka birşey değil.

eskişehir ev sahibi konumunda olarak iyi mücadele etti ama aynı mücadeleye bursaspor'da özveri ile cevap verip birde gol buldu. karşılıklı direkten dönen toplar, kaleciyle karşı karşıya kalınan pozisyonlar bu mücadele beklenen şeylerdi fakat eskişehirspor'un kazandığı penaltı tam trabzonsporvari bir penaltıydı. buradan penaltı olup olmadığı anlaşılmıştır zaten.

batuhan karadeniz senin o lüks hayatın içinde yaşaman koyuyor lan bana! karaktersizsin resmen fair play'e tepki olarak dünyaya gelmişsin.

halis özkahya eskişehirspor'a trabzonsporvari bir penaltı çaldın sonra dağıldın zaten. ozan ipek'in verdiği tepkiyi eskişehirsporlu oyuncular maç boyunca verdi hani kart hoca? ertuğrul sağlam'ı bile çileden çıkardın ya helal olsun.

ertuğrul sağlam hocam seviyoruz seni her zaman arkandayız bu böyle biline. evet hataların var bunları eminin sende biliyorsun hüseyin çimşir ayakta duramıyor ne gerek var o kadar alternatifin varken bu adamı oynatmaya. altidore oyunda evet ama bir miller gibi tecrübeli değil daha zamanı vardı en kötü ihtimal 60. dakikada çıkarman lazımdı elinde sercan ve volkan var hiç değilse rakip 10 kişi kaldıktan sonra al oyundan.

hamsi kafalar artık öğrenmeli;

el * gerdeğe girilmez.
bir maç ancak bu kadar katledilebilir. yazıklar olsun senin gibi hakeme!

hakeme saydırıyoruz ama çok mu iyi oyadık hayır çok iyi oynamadık. golden sonra bastırsaydık 2'yi 3'ü bulurduk. volkan ilk 11'de başlamalıydı. insua hiç girmemeliydi. ama hakem bu maçı resmen katletti.
-bursasporun ne kadar ballı bir takım olduğunu
-eskişehirsporun ligte bulunduğu konumu hak etmediğini
-batuhanın adam olmayacağını

gördüğümüz maçtır .
bursa' nın bursa'lı oluşunun başlangıcıdır.
90. dakikada "atılan şutlar" istatistiği geldi ekrana. bu istatistik maçı özetliyor gibiydi:

eskişehirspor: 6/12
bursaspor: 1/3 (o kaleyi tutan da gol oldu malumunuz)
batuhan'ın "ben adam olmam" diye bangır bangır bağırdığı maçtır.

ulan topsuz alanda rakibe vurmak ne demek?ne ayaksın sen, hadsiz?

maçın skoru trabzon'a yaramıştır, belki fenerbahçe'ye de yarayabilir.
aslan gibi bir anadolu takımı olan es-es'in zıpçıktı bursa'nın havasını şöyle güzeeelce bir aldığı maç olmuştur.

maçın başından sonuna kadar üstünlüğünü sürdüren kırmızı-siyahlılar defanslarındaki olmadık bir hatanın sonucunda golü kalesinde gördüler. bu golden sonra klasik bursa taktiğine (yani golün üstüne yatmaya) maruz kalan kırmızı şimşekler ilk yarıda verilmeyen penaltılarına ve batuhan'a verilen saçma sapan kırmızı karta rağmen puan almayı başardılar. hedefleri galibiyetti şüphesiz ama bu da bir başarıdır.

hakeme laf edecek bursalı tosunlara şimdiden söyleyelim: es-es'in penaltısı yanlış orası tamam. ama onu konuşmadan önce ilk yarıda vederson'ın penaltısına, sonra da batuhan'ın boktan bir sebepten kırmızı kart görmesine bakın.

bir çift sözümüz de ertuğrul sağlam'a. türk futbol kamuoyuna kendisini adam gibi adam olarak yutturmayı başaran bir tipsin. ama hakem es-es'i doğrarken sesin çıkmazken, aynı kararlar senin aleyhine verilince yıktın ortalığı, ne ayak? bülent uygun bile bu kadar çirkefleşmedi be.

not: sezer öztürk hakikaten iyi topçu. erkan zengin de güzel
zirve yarışındaki ateşe bir odun daha ekleyen maç oldu.
eskişehirspor yüreğini koydu sahaya üç puanı alamadı ama olsun bu da yeter.
bursaspor'da çöküş devam ediyor.
kötü futbol ve puan kayıpları...
halis özkahya nın içine sıçtığı maçtır. eleman o kadar klişe bir şekilde kendini yere attı ki daha düşmeye başlarken anlaşılıyordu.
ümit karan inanılmaz bir gol kaçırdığı maç.
halis özkahyanın katletlettiği maçtır.
sonucunu merakla beklediğim maç.