bugün

triscadecaphobia.
13 sayısının uğursuz olduğuna inanıp, 13 ile ilgili her şeyden uzak durma fobisidir.
bir çok büyük otelde bulunmayan kat 11..12..14..15 diye gider
(bkz: 13uncu entryi girmek)
uçaklarda ki koltuk numaralarında bulunmayan rakam.
türklere has olmayan korkuların başında gelir. zaten türklere has olmayan korkulara sahip milletlerin korku filmleri, maalesef çocuk oyunu gibi gelmektedir. oysa şeytanın ölüsü, 29 gün sonra türü öylemi ya...
(bkz: ugursuz sayı)
Son derece saçma bir inanıştır elbette.insanın batılılara bakıp "13" numarasından korktuklarına şahit olupta şaşırmamak,şaşırıpta hayretler içerisinde kalmamak elde değildir.
Ama şu da bi gerçektirki öyle veya böyle 13 sayısıyla ilgili başlarına pek çok garip olay gelmiştir.Bence tesadüften ibaret olmasına karşın bunlardan en önemlisinin dinleriyle bağlantılı olması da korkularının sebepleri arasında sayılabilir.
uçaklarda 13 no'lu koltukların beleş olması halinde var olup olmadığı ortaya çıkacak olan korkudur.
13 rakamının uğursuzluğu dawn brown'a göre vatikanın tapınak şovalyelerini öldürdüğü günle alakalıdır.
1+4+5+3 toplamıdır en uğurlu sayımdır.
(bkz: fatih sultan mehmed)
13 eylül doğumluyam ezelden korkum olmaz 13'den * *
(bkz: the thirteenth floor)
saçma sapan,batıl inançların sayılara yüklenmesi sonucudur.müslümanlıkta da yeri yoktur.batı yapımı gerilim&korku tarzı filmlerde sık sık değinilen olaydır.
sadece amerika da 13üncü cumaya denk gelen günlerde iş dünyasında 600 milyon dolar kaybedildiği hesaplanmıştır..yapılacak olan işler yapılmamış,atılması gerken imzalar atılmamış, bir çok uçak seyahati iptal ettirilmiştir.

(bkz: allah akıl fikir versin) *
bazıları bu işe o kadar takılmış ki,otoyol gişelerinde bile 13üncü gişeden geçmemektedirler.
hristiyan bir futbolcu olan michael ballack'ta olmayan korku... adamın nosu her takımda 13... hurafelere kafayı takmayan bir insan demek ki. aferin elemana...
bazı insanlarda olan fobidir. başkalarının aksine nedense uğurlu sayılarımdan biridir kendisi, ben mi tuhafım bilmiyorum illa ki başkasının da öyledir diye umuyorum.